Home Osobní rozvoj Tipy pro introverty k přežití v dnešku
Tipy pro introverty k přežití v dnešku

Tipy pro introverty k přežití v dnešku

712
0

Také raději sedáváte doma, čtete si, posloucháte hudbu nebo prostě máte své osamělé koníčky, jimž se věnujete? Nejste příliš společenští a zábavní, zdá se vám, že jaksi nezapadáte mezi ostatní? Pak jste typickým introvertem!

Být introvertem není žádná nemoc, byť se to mnohým (hlavně těm společenštějším lidem) okolo zdává… Je to jen typ osobnosti. I když bylo vědecky dokázáno, že mozek introverta a extroverta se liší. Tak se může zdát, že introverti jsou trochu jiný živočišný druh, nežli ostatní otevřenější lidé. A jak v současnosti s tímto skoro „stigmatem“ přežít v zaměstnání, nebo podnikání?

Výhoda z nevýhody

Udělejte z nevýhod výhody – máte jich jako introvert dost. Tak je využijte pro svůj úspěch a kariéru:

 • Jako introvert důkladně věci promýšlíte dříve, než je vyslovíte. Působíte tudíž přemýšlivě, připraveně a soustředěně. A to pracovní okolí ocení.
 • S promýšlením se pojí i důkladná příprava. Tady skutečně není co řešit – je to plus s velkým P.
 • Koncentrujete se vždy na jednu věc, což může být při jednání s lidmi (klienty, spolupracovníky, konkurencí) velké plus. Při konverzaci a vůbec práci to působí velmi dobře. Vám se nestává, že trpíte prokrastinací.
 • S koncentrací jde ruku v ruce pečlivost při realizaci pracovních činností a povinností, přičemž dělat soustředěně a pořádně jednu věc, není dnes až tak běžné.
 • Máte vrozeno pečlivé naslouchání, v němž nemáte potřebu neustále někoho přerušovat. A umění naslouchat je dnes vzácné.
 • Na druhou stranu vám není vlastní vést ploché a plané řeči. V práci a při problémech jdete přímo k jádru, a to s taktem i uvážlivostí. Což může být jen užitku.
 • Jste silně empatičtí, a intuitivně dokážete vnímat potřeby, pocity i přání ostatních, což každý nesvede. Tuto vlastnost lze při jednání s lidmi, zacílením jeho směru dobře využít.
 • Použijte tyto své klady a pozitiva a jejich „vypíchnutí“ v kontaktu s vedením, nadřízenými, anebo úplně ideálně je uveďte i ve svém Curiculum Vitae, kde se tyto vlastnosti budou dobře vyjímat.

Když k tomu dokážete aplikovat ještě naši čtveřici tipů, zjistíte, že jste oproti extrovertům vlastně ve výhodě.

Čtyřka pro úplnou pohodu

 • Buďte přirození – chcete-li být vyrovnaným člověkem, který ať chce či nechce, díky své osobnosti introverta jaksi ční nad jinými z davu cen, chovejte se a jednejte jak je vám přirozené v jádru vaší povahy.
 • Nepopírejte sami sebe – danou přirozeností zároveň odbouráváte popření sama sebe a svého já. Jste totiž zcela sví a působíte na okolí díky tomu uvolněně a vyrovnaně.
 • Zůstaňte pozitivní – snažte se vyzařovat pozitivní energii, a být co nejvíce přístupní. Introverti mají v mimice nějak „zakódováno“ podmračení, takže se zkuste více usmívat.
 • Každou činnost, poradu a jednání analyzujte z pohledu vaší úspěšnosti. Upřímně si sami odpovězte, co jste zvládli na jedničku, co by chtělo vybrousit a co vám nejde. Z analýzy vyveďte důsledky a určete si to, co je třeba vylepšit a s důsledností sobě vlastní to změňte.

 

Introverti jsou ohrožený druh, který může dnešní době hodně dát, jen se nebát zapojit svým přirozeným a osobitým způsobem do okolního dění a povolání, kde mohou své četné přednosti velmi dobře využít.

 

Pavla Jelínková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.