Home Osobní rozvoj Nesnášíte svoji práci? Co s tím…
Nesnášíte svoji práci? Co s tím…

Nesnášíte svoji práci? Co s tím…

314
0

Je spousta lidí, které ani nenapadne odejít z práce, zaměstnání či podnikání, které je nebaví, nebo dokonce, které úplně nesnášejí. Důvody mohou být různé. Finanční, morální nebo je to čistě zvyk, jež se stal železnou košilí. Rezignace v takovém případě ale není na místě hned především z jednoho vážného důvodu. A tím je vaše zdraví.

Zdraví? Ukazatel – spokojenost

Psychosomatika si umí poradit a v drtivé většině případů lidé utrápení ze svého povolání také současně nejsou zdraví. A jejich problémy mají co do činění s tím, co dělají. Většinou se takové přetížení projevuje na psychice v podobně úzkostí nebo depresí. Na těle v podobě problémů s páteří nebo častou typicky psychosomatickou nemocí je astma. Cítíte se přetěžování, dušeni a odměna za vykonanou práci rozhodně nemusí odpovídat tomu, na co se cítíte. Nulová motivace. Silně stresová práce se potom podepisuje na kardiovaskulárním systému a mnoho takových lidí umírá na mrtvici nebo infarkt.

Máte sníženou životní energii?

Cítíte se unavení a deprimovaní? Netěší vás práce, kterou děláte? Člověk se potom cítí skleslý, případně ho trápí zdravotní potíže. V extrémních případech může dojít i k syndromu vyhoření. Můžete se bránit?

„Přece nemůžu měnit práci? Ve svém věku/v mém regionu/ v mé situaci, to prostě už nejde? A co mám jako čekat? V mém oboru to tak je, každý je vyhořelý, každý je unavený, lepší platy tady prostě nejsou! Přiznávám, že své povolání nesnáším, ale nemíním s tím nic dělat!“

I to mohou být odpovědi na takovou palčivou otázku, ale svou pozici oběti tím jenom prohlubujete. Pravdou je, že jen málokdy se nám naskytne sama od sebe jiná možnost a pokud chcete svoji práci změnit a změnit tak i svou sebehodnotu a prožívání i osobního života, musíte udělat první krok.

Podívejte se na ty šťastné!

Že nejsou? Že prostě měli kliku a vy na to nemáte? Nemusí to tak být! Většinou tito lidé vnímají svoji práci jak prospěšnou a naplňující nejen je, ale i okolí, pro které to dělají. I prodavačka za pokladnou v hypermarketu může být šťastná, protože potřebuje být celý den mezi lidmi. Ano, je to trochu extrémní případ, ale jsou i tací, které uspokojuje práce někde v továrně u pásové výroby. Jste-li ale z jiného soudku a evidentně vás vyčerpává k smrti to, co děláte, stopněte to.

Vzpomeňte si na své dětství, čím jste chtěli být?

Dalo by se to ještě realizovat? Jaké máte zájmy, koníčky, nedalo by se najít práce nebo samostatná živnost v oboru, který vás baví mimo pracovní aktivity?  Najednou se vámi rozhostí krásný pocit pyšnosti a stability, spokojenosti, lásky a naplnění… A to je přesně ten ukazatel toho, co byste měli dělat!

Dejte na pocit ve svém břiše, ve svém nitru, ve svém srdci. 

Pak udělejte první krok: Rozhoďte sítě! Vzdělávejte se, informujte se! Buďte na chvíli tím, kým si přejete být. Na vaše drobné kroky se bude nabalovat celé Univerzum a zcela jistě vám začne pomalu nabízet možnost a ejhle – vysněná práce bude jednoho dne stát za vašimi dveřmi.

Ale přijde jen tehdy, když budete připraveni, akční a natěšení.

Podívejte se na své rodiče!

Často přejímáme vzor od svých rodičů. Pokud si oni svůj produktivní věk protrpěli v práci, máme v sobě hluboko vrytý vzor, že to tak musí být i u nás. Že je to normální. Přejali jste jejich negativní vzorce myšlení a považujete je za své. Pokud je tady kámen úrazu, je to potom zcela jednoduché. Zkuste si představit, že vy máte jedinečnou možnost přetrhnout tento koloběh a udělat tak mimo jiné, mnohem lepší vzor svým dětem! Chcete snad, aby se ve své práci jednou trápili a neměli motivaci pracovat, vydělávat si a užívat si života?

Tím, že sami půjdete příkladem, uděláte pro jejich výchovu víc, než když jim za vydřené peníze navíc budete kupovat hmotné statky bez duše. Vlastní cesta a vývoj v pracovní oblasti navíc oživuje energii celé rodiny. Není to jen statické „do práce z práce“, unavené lehnutí na gauč a tupý pohled do zdi, ale v opačném případě budete mít doma opravdu o čem vyprávět a vzbudíte zájem své rodiny o vaši práci.

Může se pak snadno stát, že budete mít ve svých dětech následovníky.

Nechci odejít… pak tedy: Řešte to, co se zdá neřešitelné!

Nemusíte nutně opouštět práci, která vás nenaplňuje. Jednou z možných cest je také pokus napravit současné podmínky, aby se co nejvíce přiblížila tomu, jak byste si své zaměstnání představovali. Zamyslete se, jestli nemůžete udělat něco pro zlepšení svého zaměstnání tam, kde nyní jste. Bojovat za lepší pracovní podmínky. Nechat se přesadit do jiné kanceláře (je-li třeba problémem otravný kolega).  Podívejte se zblízka na to, co vás v práci tíží a pokuste se udělat všechno pro to, aby se situace změnila. Jděte za šéfem a předneste mu své návrhy.

To platí i v podnikání. Pokud mi něco drhne a unavuje mne, je nejlepší řešení si nad to pěkně sednout a problém dopodrobna rozpitvat. Možná zjistíte, že musíte pouze zkoordinovat lépe komunikaci ve firmě, zefektivnit komunikaci se zákazníky a klienty nebo vyměnit zaměstnance, protože ty současné si držíte pouze ze soucitu, ale ve skutečnosti vám odebírají energii i finanční prostředky.

A když to nepůjde, změňte to komplet!

Renata Petříčková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.