Home Osobní rozvoj Jak správně používat svou mysl
Jak správně používat svou mysl

Jak správně používat svou mysl

2.02K
0

Ovládáte svou mysl nebo Vaše mysl ovládá Vás? Proč i po přečtení knih a sledování videí a filmů neumíme svoje myšlení naplno ovládat? Když se naše myšlenky nenaučíme používat podle sebe, naprosto nás náš mozek ovládne. Stane se naším pánem, naším soudcem i nejhorším nepřítelem. V podstatě se napojíme na sebedestruktivní vlnu. Jestli Vás zajímá, jak můžete své myšlenky používat, čtěte dál.

Posloucháte svou mysl?

Když se většina lidí zamyslí nad tím, jak ovládá svou mysl, vyděsí se. Mysl ovlivňuje celý náš život a všechno, co se děje okolo nás. Ovlivňuje dokonce i naše zdraví a náš zevnějšek. Většina lidí věří, že oni jsou jejich myslí. Mysl je ale pouze část nás samotných, kterou můžeme využívat pro svůj prospěch. Ona mysl nejsme my, ale program, který jsme se nenaučili ovládat. Je to něco, co nám může sloužit, když víme, jak na to. Posloucháte někdy, jaký monolog ve své hlavě vedete? A jste spíš svým kamarádem nebo nepřítelem?

Jak to funguje?

Většina lidí má pocit, že když umí spočítat nějaký příklad, přečíst knihu a mluvit o ní, nebo hodnotit pořady v televizi, tak používá mysl. Náš mozek však umí daleko lepší věci. Umí nám doslova nastavit náš život. Umí nám zprostředkovat, s jakými problémy nebo jakými lidmi se uvidíme. Umí nám nastavit, jak se cítíme.

Není čeho se bát

Bojíte se, že svou mysl používáte špatně? Nemusíte. Většina lidí ji totiž ještě nezačala používat. Ve škole nás neučí, jak používat svůj vnitřní hlas. Učí nás, že pokud se nenaučíme opakovat jejich věty, je to špatně. Naší vlastní mysl ale můžeme používat tak, že si zdokonalíme vlastní život. Jak?

Otestujte se

Zkuste si, jestli dokážete ovládat svou mysl. Jde o jednoduchý test, který můžete provést kdekoliv. Doporučuji ale tiché místo, kde Vás nikdo nebude rušit, abyste měli jistotu, že Vás nikdo neovlivnil. Pohodlně se posaďte, uklidněte se, zavřete oči, a zkuste, jestli umíte vypnout svoje myšlenky tak, abyste měli minutu v hlavě úplné ticho. Pokud Vám to šlo, gratuluji! Pokud ne, čtěte dál.

Očistěte se

Důležitá je očista: Nejprve si každý den sednout do ticha a jen poslouchat, co se nám v hlavě vynořilo. Každou myšlenku probrat – potřebuji ji? K čemu? Ne? Vyhodit z mysli. Přestanete tak být zotročeni svou myslí, která neustále produkuje tok myšlenek, které k životu absolutně nepotřebujete. Je důležité, abyste si uvědomili, že nejste totožní se svou myslí. Vy a mysl jsou dva rozdílné pojmy. Vaše mysl je pouze Váš nástroj, nikoliv Vy samotní.

Nevěřte myšlenkám

Pozorujte svou mysl, a zjistíte, že se dá měnit a tvarovat. Když zjistíte, že myslíte na negativní věci, vyhoďte své myšlenky z hlavy úplně pryč! Důležitým bodem je i to, že jste se nad svou myslí pozastavili a uvědomili si to. Naše mysl, pokud se s ní neumí pracovat, totiž jinak komentuje, vyhodnocuje a soudí úplně všechno. Dokonce nám i našeptává, co by se mohlo či nemohlo stát. Většinou však čerpá z minulosti, ve které si nastavila určitý vzorec. A tak se Vám mohou stávat podobné situace stále dokola, protože je Vaše mysl neumí vyhodnotit jinak.

Pokud se na svou mysl zaměříte, budete mít konečně šanci zareagovat jiným způsobem, než doposud. Změníte si tím život. Nemyslete na minulost a nevěřte strachům, které se tvoří v hlavě. Berte život raději jako výzvu. Kdyby dal každý pouze na svoje varovné myšlenky, nikdy by se lidstvo neposunulo tam, kde je teď. Tak hurá na nový způsob myšlení!

 

Aneta Gregorová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.