Home Osobní rozvoj Vědět a nedělat
Vědět a nedělat

Vědět a nedělat

51
0

Možná budete znát tenhle citát:

„Vědět a nečinit znamená stále nevědět.“

Konfucius

Vidím to jako dneska, když jsem ho uslyšel poprvé a budu upřímný – dopálil mě. Měl jsem pocit, že už toho znám hodně, a nějakej starověkej Číňan mě přece nebude přesvědčovat o opaku!

Dnes dobře vím, že měl pravdu.

Jedna věc je znát, slyšet o něčem, mít načteno… zkrátka „vědět“.

Všichni toho ostatně hodně „víme“. Na přednáškách a seminářích zkušeně přikyvujeme a máváme ledabyle rukou: „Jo, to už znám.“ „No jasně, to přece vím!“ „Nic novýho pod sluncem.“

Naprosto jiná úroveň je ovšem konat v souladu s tím, co údajně „vím“.

Všechny tyhle informace, návody, koncepty, techniky atp. v rámci seberozvoje nejsou nic těžkého na intelektuální vstřebání (když se tomu člověk otevře), ale opravdový test, kolik toho člověk opravdu přichází teprve s vykročením do akce.

Pak možná, stejně jako se to stalo mně, budete muset zakusit hořkou pilulku, kolik toho ještě vlastně pořád nevíte…

Teprve když jsem vyšel s kůží na trh skrze blog a následně vlastní pohádkovou tvorbu, tak jsem opravdu pocítil, jak to v praxi vypadá nebrat si osobně kritiku (viz. jedna ze Čtyř Dohod), jaké to je snažit se zůstat hlavou jen v přítomném okamžiku a neutíkat myšlenkami do budoucna (učení Eckhart Toolea), kde si následně nechtěně vytvářím domněnky (další dohoda), držet si neochvějnou víru v zatím neprojevené (Jistou cestou), děkovat a omlouvat se překážkám (Ho’oponopono) a tak dále.

Tohle a mnohé další jsem dávno předtím chápal, ale skutečně to vím až dnes. Protože žádná vědomost sama o sobě nic neznamená, dokud ji nepoužijete v reálném životě.

Je super o tom vědět předem, než se do něčeho pustíte – pomůže vám to udržet si zdravý stav mysli a nepoddávat se panice ani chuti vzdát to. Ale až když vykročíte, teprve poznáte hloubku a nemilosrdnou skutečnost toho, co si člověk myslel, že už dávno „ví“.

Až dneska teda skutečně chápu, co Konfucius před 25 stoletími tímhle výrokem myslel. Můžete vědět všechno na světě, ale bez zužitkování vlastně nevíte nic. Až postavit se tomu čelem a přijmout svou omylnost a nezkušenost vás skutečně posune dál.

Nestačí o tom jenom číst. Inspirujte se, ale zároveň kráčejte kupředu.

A pokud nevíte, kde začít, zkuste tuto na první pohled podivnou metodu – Kopírování jako cesta k originalitě.

 

David Zonyga

autor Pohádek Nový Věk

www.pohadkynovyvek.cz

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.