Home Osobní rozvoj Strach aneb Naše hlavní brzda v práci
Strach aneb Naše hlavní brzda v práci

Strach aneb Naše hlavní brzda v práci

540
0

Je několik velmi důležitých a často vnitřně nezpracovaných faktorů, které nás brzdí nejen ve výkonu práce, ale i v sebeuplatnění, radosti a naplnění z práce. Jsou to chyby, za které ani nemůžeme. Jedním z nejčastějších omylů, které si v sobě neseme, máme doslova naučen ze zastaralých školních metod nebo výchovy. Strach. Toto téma se stává velmi častým tématem osobního i duchovního rozvoje. Jak může ovlivnit naši pracovní pohodu i úspěchy?

Chyba jako základ našeho růstu

Strach, který v sobě máme, jsme se nenaučili používat ve svůj prospěch, ale naopak ke svému vnitřnímu neštěstí, které mnohdy může vést až k sebedestruktivnímu a podřízenému životu. Je několik velmi častých strachů, které jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli. Jedním z nich je například strach z udělání chyby.

Naučili jsme se, že udělat chybu je špatné. Ve škole nám dali ihned horší známku, v práci nám mohou za chybu strhnout prémie. Bojíme se, že uděláme-li chybu, naše podnikání bude ohroženo. Chyby však dělá každý a právě díky chybám se můžeme naučit víc, můžeme si zkusit věci, které bychom jinak nezkusili. Někdy přece právě chyba může spustit řadu úspěchů.

Nebojme se udělat chybu, protože chyba nás posune vždycky dál. Všechno se děje kvůli něčemu dalšímu. Každá situace má minimálně dvě další řešení. Vždyť i penicilin byl vynalezen omylem. Nebojte se tedy zkoušet nové věci a posunovat svou práci dál, než jen nedělat nic, a tak neudělat chybu.

Formování v dětství

V některých rodinách nebo školách nám také mohli říkat, že když něco neděláme „dobře“ (čili podle nich), nestojíme za nic. Tyto věty, které jsme slýchali v minulosti, mohly velmi ovlivnit náš budoucí život. Díky podobným větám můžeme mít celý život strach z nepřijetí, neboli strach z toho, že když udělám něco špatně, někdo mě nebude mít rád.

A tak se snažíme zalíbit a neudělat žádnou chybu. Často soudíme sami sebe, snažíme se, aby nás v práci měli rádi. Ovšem tak nikdy neukážeme své pravé já, svou povahu, svůj talent.

Jsme v podstatě celou dobu v jakési křeči, díky které k sobě ani nepřitahujeme spolupracovníky, se kterými bychom si třeba v soukromí i v práci velice rozuměli. Tyto strachy mohou pramenit z útlého dětství, kdy jsme na základě něčích slov začali mít pocit, že nejsme dostatečně dobří, a přestali jsme přijímat svou pravou povahu.

Namísto toho jsme se začali srovnávat s okolím nebo se snažili zavděčit – ať už kamarádům, rodičům nebo učitelům. Toto chování v nás však vyvolává další emoce, které na nás mají destruktivní vliv. Můžeme cítit vůči lidem žárlivost, závist, nenávist a zlost.

Tyto emoce vyhodnocuje mozek jako záporné, a tak nejen, že se uvnitř cítíme špatně, ale ještě se za to na nás náš vnitřní hlas zlobí. A tak se tyto emoce zvětšují a násobí neuvěřitelnou rychlostí a z nás se může po čase stát pytlíček neštěstí, který má pocit, že se mají všichni líp a jen on má celoživotní smůlu. O nějakém naplnění z vykonané práce ani nemluvím.

Jak se tedy všeho toho negativního, co se v nás děje, zbavit?

Důležité je přestat potlačovat své vnitřní emoce. Pokud na někoho žárlíte, přiznejte si to a celou emoci plně prožijte. Představte si nejhorší scénář, který by se mohl stát a jaký by to na Vás mohlo mít vliv. Ve většině případů zjistíte, že Vaše obava je naprosto neopodstatněná. Prostě není proč žárlit, proč se bát, proč nepřát druhému.

Negativní emoce k nám prostě patří. Jsou naší součástí, a dokud budeme něco uvnitř potlačovat, nepůjde na nich pracovat. A tak si je přiznejte a prožijte.

Druhá fáze je prožívání štěstí někoho druhého. Abyste mě dobře pochopili, uvedu příklad: Kolega má lepší pracovní výsledky a více peněz než Vy. Je možné, že mu závidíte, srovnáváte se s ním a nevidíte důvod, proč by on měl mít víc a Vy stále nic. Jak na to? Jak se své závisti zbavit?

Nejdříve prožijte svou emoci naplno, nebraňte se negativnímu přístupu, představujte si, co má on a co Vy ne. Tak se Vám uleví, emoce najednou zmizí. A nyní zkuste svou emoci obrátit na pozitivní. Myslíte, že to nejde? Ale jde, a jednoduchým způsobem. Všechny jeho úspěchy si představte a prožívejte jako svoje vlastní.

Když ho uvidíte, jak ho v práci chválí nebo jak se baví kamarádsky se šéfem, představte si, že na jeho místě jste Vy a děkujte za pochvalu a dobré vztahy. Když uvidíte, jak se kolegovi nebo sousedovi, konkurenci (prostě komukoliv) daří, děkujte za všechno, co se podařilo Vám. Radujte se za něj, představujte si, že je to i Váš úspěch.

Obrátíte tak svou energii na úplně jinou úroveň – na úroveň úspěchu a spokojenosti. Přemístíte soustředění energie z vnějšího světa na sebe samotného. A najednou se Vám začne dařit! Tyto metody zkoušejte tak často, jak Vás jen napadne, a uvidíte, že výsledek se dostaví velmi rychle.

O dalších překážkách, které nás brzdí v práci či podnikání si budete moct přečíst v budoucích článcích na www.jatodokazu.cz, kde Vás rádi nasměrujeme na spokojený a úspěšný pracovní život.

Aneta Gregorová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.