Home Motivace pro každý den Zbavte se podzimní deprese
Zbavte se podzimní deprese

Zbavte se podzimní deprese

0
0

Znáte to, začal listopad a s ním i první podzimní deprese. Venku je sychravo a prší. Sluníčko jsme viděli naposledy někdy na konci září. Ve čtyři hodiny odpoledne máte pocit, že je deset hodin večer, vstáváte do tmy a vracíte se z práce domů zase za tmy. Přijde vám, že jediné, co musíte udělat je zalehnout si do postele, která na vás volá už od vchodových dveří. Horký čaj, pletené ponožky na nohou a jsme připraveni ke spánku. V těchto dnech nám přijde, že neexistuje nic mezi domovem a prací a že nic krom práce nemůžeme stihnout. Jako bychom měli v sobě nastavené hodiny, které se zastaví příchodem podzimu. Tlak okolního světa nám taky nepřidává: Jedny volby za námi, další před námi, do toho všeho vajíčka zdražily a o másle ani nemluvě. Co k tomu dodat? Cítíme se smutní, unavení a bez energie. A co s tím? Neupadejme do deprese! Níže přidávám pár tipů, co mě osobně pomáhá, proti těmto podzimním strašákům.

Nebuďte sami

Samota a izolace od přátel a rodiny depresi prohloubí, takže se snažte být v přítomnosti svých nejbližších. Zajděte si po práci na dobrou kávu, dvojku rulandy nebo si zahrajte nějakou společenskou hru. Právě obklopení vašich přátel je pro vaši duševní pohodu to nejlepší řešení a podzimní deprese nebude mít šanci.

Dejte tělo do pohybu

Rádi jezdíte v létě na kole? Rádi běháte nebo plavete? Není jediný důvod, proč byste se měli těchto letních sportů vzdávat jen kvůli počasí. Pravděpodobně jste už slyšeli o hormonu štěstí, který se vyplavuje z těla, zatímco sportujeme. Díky cvičení tak budete mít lepší náladu a bude zase o spokojenějšího člověka navíc. A proto vytáhněte ze skříně sportovní oblečení, oprašte boty a vyrazte ven za sportem! A pokud je venku opravdu škaredě, zkuste druhou variantu – fitness nebo skupinové cvičeni. Poznáte nové lidi a hned bude cvičení o něco málo příjemnější. A pokud nevíte, jaké cvičení zvolit, zkuste pobrouzdat na internetu. Za mě vede rozhodne box. Úžasně se odreagujete a všechno negativní ze sebe vyboxujete.

Udělejte si radost!

Asi nejpříjemnější část ze všech bodu. Komu by se nelíbilo dělat si radost? Dámy, vyrazte do obchodu a kupte si něco hezkého a barevného na sebe, ať se pošmourné podzimní ulice rozsvítí. Stačí maličkost a hned se budete cítit o něco lépe. A pokud nemáte potřebu obdarovávat sebe, udělejte radost někomu jinému! Pokud hledáte inspiraci, já chodím venčit pejsky do místního útulku. Pár hodin na procházce s pejskem a hned se díky tomu cítím pozitivně nabitá na dalších pár dní dopředu.

Jídlo k dobré náladě:

Nezapomeňte si udělat radost i v podobě dobrého jídla. Nemyslím tím ládovat se čokoládou od rána do večera, ale není nic špatného na tom, když zdravý a vyvážený jídelníček doplníme i o nějakou tu neřest. Musíme si život užívat, no ne?

A pokud přijde den, kdy se nám opravdu ale opravdu nic nechce a po pracovní den strávíme sledováním televize v pohodlném gauči, nevadí. Určitě i odpočinek neodmyslitelně patří do našeho života, a proto bychom neměli na tyto lenošivé chvilky zapomínat. Protože jak se říká, každý den není posvícení a někdy když se nechce, tak s tím nikdo a nic neudělá.

Moje rada zní: hlavně neupadejte do deprese a myslete pozitivně. Veškeré podzimní chmury jsou jen ve vaší hlavě, stačí se jen dívat na věci z jiného pohledu. Na všem se da najít něco pozitivního, zkuste to.

 

Autor: Barbora Veselá

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.