Home Úspěch a motivace Strategie Vize, mise, hodnoty Jak zvládnout Vánoce bez stresu
Jak zvládnout Vánoce bez stresu

Jak zvládnout Vánoce bez stresu

0
0

Svítící betlém, jmelí, voňavé cukroví, slavnostní večeře, krasně nazdobený vánoční stromeček a rodinná pohoda – takhle nějak by měla vypadat atmosféra tradičních Vánoc. Tak proč se většina z nás o Vánocích stresuje a našim hlavním cílem je kupa dárků pod stromečkem?

Vánoce jsou (nejen) emočně náročné období

Během vánočních svátků bilancujeme s časem i financemi. Máme zbytečně vysoké nároky a očekávání, což přináší jediné – zklamání. Nicméně emoce spojené s Vánocemi se mohou pokaždé různit a záleží na mnoha okolnostech, například jestli byl uplynulý rok úspěšný nebo ztrátový, jestli jsme momentálně zdraví a v pohodě nebo na nějakém rozcestí, jestli máme v pořádku nebo narušené vztahy se svými blízkými či jestli u nás došlo k nějaké významné změně (svatba, narození dítěte, rozvod, smrt v rodině, změna povolání, stěhování). Všechny tyto změny společně s Vánocemi se mohou v emocích promítnout a kromě toho Vánoce působí jako jakýsi zesilovač emocí. Během svátků máme zkrátka více času o svém životě přemýšlet a jsme citlivější.

Darujte sami sobě odpočinek

V dnešní moderní době upouštíme od tradičních Vánoc, zachováváme jen ty nejzákladnější tradice, starodávné zvyky jako lití olova, krájení jablíčka, pouštění lodiček nebo házení střevíců, málokdo z nás praktikuje, přesto bychom neměli dovolit, aby Vánoce byly jen ryze komerční záležitostí. Dávání a přijímání dárků je příjemné, dělá nám to radost, ale mnohem důležitější by pro nás měly být rituály, které si o Vánocích sami vytvoříme. Měli bychom se umět zastavit, odpočinout si. Měli bychom se snažit být k druhým více tolerantní, zapomenout na dávné křivdy a mimo jiné se přestat stresovat s věcmi, které ve skutečnosti vůbec nejsou důležité. Nebo je velký vánoční úklid opravdu nezbytný k tomu, aby byly vánoční svátky dokonalé a pohodové?

Jaké si to uděláme, takové to máme

Většina z nás má před Vánoci hodně práce. Snažíme se dořešit pracovní resty, doma uklidit, napéct cukroví, nakoupit dárky. A když to všechno nestíháme, jsme ve stresu, přitom nic z toho není opravdu důležité. Jsou to jen zastaralá emočně nefunkční omezení naší mysli. Mylně se domníváme, že aby Vánoce byly dokonalé, musí se vše lesknout, musíme upéct minimálně 10 druhů vánočního cukroví a pod stromečkem musí být hromada originálních dárků. K tomu, abychom byli šťastní ale vyleštěná sada nádobí ani drahé dárky nepřispějí. Chcete-li mít „šťastné a veselé“, přestaňte se snažit ostatním zavděčit a nemějte zbytečně vysoké nároky ani na své blízké. Naučte se hospodařit se svou energií a časem, myslete pozitivně a zvládnete Vánoce bez stresu.

Jak správně hospodařit s časem?

Správné hospodaření s časem, tzv. time management, je klíčový pro úspěšné zvládání pracovních i mimo pracovních úkolů a je ironií, že naše babičky či prababičky o time managementu pravděpodobně nikdy neslyšely, přesto ho zvládaly na výbornou. Jak je to možné? Jedním z důvodů je to, že žily skutečným životem a nebyly ovlivněné všemi těmi moderními vymoženostmi, které máme my dnes. Uměly delegovat práce i povinnosti a kromě toho respektovaly zákonitosti přírody, uměly odpočívat a pracovat s energií, což spousta z nás nedokáže. Abychom pracovali efektivně, navštěvujeme drahé kurzy a semináře, neumíme používat selský rozum a věci si sami spíše komplikujeme, než zlehčujeme. Co takhle být spojený sám se sebou a tím co právě teď mám?

Jak správně hospodařit s penězi?

Není to ale jen čas, se kterým neumíme hospodařit. V článku jste mohli několikrát narazit na zmínku o tom, že dárky jako by byly tím nejpodstatnějším z celých Vánoc. Proč tak snadno podléháme reklamním kampaním a toužíme pod stromečkem najít nebo naopak někomu darovat věci, které ke šťastnému životu vlastně vůbec nepotřebujeme? Proč jsme ochotni půjčovat si peníze, abychom si zařídili krátkodobou radost či štěstí, když později nás to bude stresovat? Neutrácejte více, než ve skutečnosti máte. Nebuďte součástí reklamní manipulace a nenechte se strhnout davem. Hezké Vánoce můžete mít i bez peněz. Buďte vděční za to, co máte. Navíc ty nejlepší a nedůležitější věci jsou zadarmo a kromě toho klid si za žádné peníze nekoupíte.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.