Home Osobní rozvoj Vztahy Má váš vztah smysl?
Má váš vztah smysl?
0

Má váš vztah smysl?

0
0

Vztahy se vyvíjí. Zlepšují se. Zhoršují se a někdy dokonce stagnují, což člověk obvykle vnímá negativně a začne se sám sebe ptát, jestli má život se současným partnerem či partnerkou smysl. Je člověk, se kterým trávím čas, se kterým žiju, skutečně tím pravým? Zkuste si zodpovědět 6 základních otázek a zjistěte, jestli není váš vztah jen ztráta času.

Otázka 1: Chceme oba dva to stejné?

Otázka priorit je tím nejzákladnějším v každém vztahu. Můžete mít rozdílné povahy, zajímat se o různé věci a mít rozdílné stravovací návyky. Pokud ovšem máte každý jinak nastavené životní priority, sotva kdy se spolu sejdete. Nastavení priorit se sice během života mění, ale jestliže se jedná o něco zásadního, příliš bych na to nespoléhala. Ke změně životních priorit nedochází ze dne na den. Mnohdy to trvá roky, což může představovat v některých situacích problém. Například když vám je přes třicet, chcete rodinu, ale partner nechce o zakládání rodiny ani slyšet. Rozhodnete-li se čekat a doufat, že partner své rozhodnutí změní, je to vaše volba. Je ale docela dost možné, že nakonec nikdy nedostanete to, co doopravdy chcete. Pokud chcete prožít šťastný život, nežijte podle hodnot jiných lidí. Zároveň ale nenuťte ostatní, aby žili podle vašich základních hodnot.

Otázka 2: Máme společné zájmy a koníčky?

Není nezbytně nutné, abyste si ve všech ohledech rozuměli – poslouchali stejnou hudbu, četli stejné knížky, oba dva jste milovali zmrzlinu nebo společně běhali ultramaratony. Na druhou stranu naprosto odlišný životní styl, zájmy a koníčky vztahu taky nesvědčí. Soužití v takovém vztahu je velmi obtížné, zvlášť pokud partneři vůči sobě nedisponují zdravou dávkou tolerance. Například nedokážete si představit den, který byste nestrávili ve svém oblíbeném fitku. Partnerka či partner se k chození do posilovny musí nutit nebo to drahou polovičku jednoduše nebaví tolik jako vás. Dříve či později vám chození tam taky otráví – třeba znuděným obličejem, v horším případě vás zahrne výčitkami. Život v takovém vztahu je vyčerpávající a dlouhodobě nesnesitelný, takže řešením je najít kompromis, vzdát se toho, co milujete nebo si přiznat, že takový vztah nechcete.

Otázka 3: Rozumím si s jeho/její rodinou a přáteli?

Začněme přáteli, které si člověk na rozdíl od rodiny může vybrat, protože právě výběr přátel je často klíčem k tomu, abyste svého partnera či partnerku poznala z jiného úhlu – toho pravého. Přátelé jsou odrazem partnera samotného, takže pokud si s nimi nerozumíte a nechcete s nimi trávit čas, je něco špatně. Nicméně nutno podotknout, že v případě žen (POZOR: výjimka potvrzuje pravidlo), bývá často problémem „pouhá“ žárlivost a potřeba uzurpovat si partnera výhradně jen pro sebe a od kamarádů a kamarádek ho oddělit. Pokud na to přistoupíte a necháte se přesvědčit o tom, že své kamarády k životu nepotřebujete, dříve či později hořce zapláčete. Co se týká rodiny partnera/partnerky, tak jestli spolu budete vycházet, ušetříte si tím spoustu hádek. Kromě toho postupem věku se čím dál víc podobáme právě svým rodičům.

Otázka 4: Máme stejný pohled na peníze?

Peníze až na prvním místě – věřte nebo ne, ve vztazích to platí dvojnásobně. Pokud se totiž váš pohled na utrácení peněz rapidně liší od pohledu vašeho partnera či partnerky, je zaděláno na problém. Miliónový problém. V rodinách jsou peníze častým důvodem k hádkám, zvlášť pokud jich není dostatek, ale i v případě, že oba dva ve vztahu vydělávají dost peněz, mohou být důvodem ke sporům. Třeba když jeden z páru je zvyklý bezhlavě utrácet, zatímco druhý by si pro pětník nechal vrtat koleno. Peníze mohou způsobit potíže i tehdy, když si partneři na začátku vztahu jasně nedefinují, co kdo bude v jejich společném životě platit. Dejte si pozor, abyste se nedostali do fáze, kdy se jeden z vás bude cítit ublíženě, že do vztahu investuje více než ten druhý. A to platí jak o penězích, tak o citech.

Otázka 5: Klape nám to v posteli?

Sexuální život je pro vztah velmi důležitý a rozhodně byste ho neměli podceňovat. I když se někomu může zdát, že sex není pro šťastný vztah a život určujícím faktorem, opak je pravdou. Pokud se v posteli vzájemně nedokážete sehrát, sex s partnerem vás dostatečně neuspokojuje nebo máte naprosto odlišné potřeby (například frekvence sexu), bude vám to v budoucnu dělat problémy. A co hůř, jakmile potkáte někoho, kdo vás bude fyzicky přitahovat, jen těžko odoláte. Vyřešte tedy otázku sexu co nejdříve. Jestliže vám to v posteli dlouhodobě neklape nebo jste spolu teprve začali chodit, máte za sebou prvních několik společných nocí, ale ani po pár týdnech to stále není ono, pak odhoďte veškerý stud a promluvte si. Zbytečně to neprotahujte. Zjistěte, jestli se s tím dá něco dělat nebo vám tato oblast váš vztah nabourává natolik, že to zkrátka nemá smysl.

Otázka 6: Proč jsme spolu?

Poslední otázka se může zdát jako velmi obecná, přesto je důležitá. Pokud máte ve vztahu jakékoliv pochyby, zkuste se sami sebe zeptat, jestli jste se svým protějškem proto, že ho skutečně milujete a nedokážete si budoucnost bez něj představit, nebo je pravým důvodem to, že se v tuto chvíli zrovna neobjevil nikdo vhodnější. Nabízí se i otázka, zda-li vám současný partner či partnerka nevyhovuje pouze z důvodu finanční jistoty. Buďte k sobě upřímní a odpovězte si, jestli takový vztah má smysl, nebo ne. Pokud ano, pak o svůj vztah pečujte. V opačném případě je nejvyšší čas říct druhému: „Sbohem a šáteček, vyplň se osude!“ (Vítězslav Nezval)

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.