Home První kroky v podnikání 7 důvodů, proč si raději nechat poradit
7 důvodů, proč si raději nechat poradit

7 důvodů, proč si raději nechat poradit

76
0

 

„…já už vím, co jsem nevěděl.“

„A schválně, jestli to vím taky.“

„Že na odbornou práci mají být odborníci“

„Hm…to jsem nevěděl.“

Byl jednou jeden král

I když si často říkáte, jestli vám to stojí za to, pracujete, jak nejlépe dovedete. Ať už děláte jako samostatné jednotky, máte firmu, nebo jste zaměstnaní na jakkoli vysoké pozici, snažíte se odvést svou práci maximálně skvěle. Dobře víte, že si svou výplatu musíte zasloužit a hlavně – máte asi i dost zkušeností za celou svou pracovní kariéru na to, abyste byli dobří. A to nejen ve svém, ale i v přidružených oborech, kterých se často dotknete. Jakože  IT musí být tak trošku dobrý psycholog, pokud jde o účtárnu. To je bez diskuzí.

Jenže. Přijde den, kdy se dostanete i přes své znalosti do kruhu. Dřete jak o život a přitom máte pocit, že se nikam neposunujete. Anebo se posunujete – svým tempem, a jste na to celkem pyšní, ale ono to nějak nestačí. Patláte se v tom jak v těstě. Chtělo by to povolat posily ze zálohy. Ovšem toto přiznání by mohlo znamenat otřes vaší kariéry i vašeho respektu. Jak byste vypadali!? Alespoň tak, to cítíte.

Mám pro vás pár důvodů, proč si klidně nechat svolat poradu a co z toho vytěžit.

Zjistíte, v čem je skutečně háček.

Dejte si kafe. Nejdřív sami, v klidu. Pak s kýmkoliv, kdo má nadhled. Bude- li potřeba, povolejte mentora, kouče, psychologa, kolegu. Jiné myšlení a jiná logika můžou zapůsobit jako vyčištěné brýle. Navíc každý komentující přinese na problematiku nový pohled. Možná jste hledali problém úplně mimo lesní cestu. A tohle přesně potřebujete.

Na problém nebudete sami, pomoc je nablízku

Sdílení dost osvobozuje. I když jste zvyklí pracovat sami a nesete velkou zodpovědnost, může se pravda i záchrana objevit zvenčí. Z jiskry se vykřeše pořádná vatra a vy můžete jen nosit dřevo.

Víc hlav víc ví

Názor na jeden problém z několika stran vnese nové světlo. Nemusíte si hned sypat popel na hlavu, když sdělíte, že s tímto sami nejste spokojení a pěkně vás to štve. Možná se dozvíte víc, než jste čekali. Bude to možná náročné (hlavně pro vlastní ego), ale může to ukázat světlo na konci tunelu.

Snadněji problém rozpracujete… i delegujete.

Možná jste ve svém poslání tak zaseklí, že právě spolubojovník bude strukturovanější a lépe se černou skříňkou propracujete. Nemusíte být vždycky montérem sami. Do opravy pračky se taky doma nepouštíte, i když byste na to možná za nějakou dobu přišli sami.

Máte rychlejší zpětnou vazbu.

Všichni, kteří se k řešení nachomýtnou, budou i reagovat. Vtaženi do problému k němu budou mít řadu poznámek, které se sakra hodí k rozuzlení. Kolegové budou mít nejen možnost, ale i zodpovědnost, protože moc dobře vědí, že jakékoli chybné doporučení může padnout na jejich hlavu a o to víc budou přemýšlet, než něco řeknou. Navíc půjde o posilu z vlastních řad. A to se vždycky cení.

Rychleji se dopracujete k závěru.

Víte, jak dlouho byste orali pole sami? Asi tak nějak.

Pokud si do týmu pozvete odborníka, nemusíte ho nutně zaměstnat.

Platit můžete hodinově nebo za úkol. Využijete ho jen v naléhavých případech. Nad prací u vás nebude trávit tolik času, jako zaměstnanci v károvaných papučích.

Jediný háček: ať už se spolehnete na vlastní tým nebo si pozvete externistu, používejte zdravý rozum a NIKDY jej nevypínejte! Ani vedle sebelepších kolegů neztrácejte ostražitost. Je to váš kšeft. A pokud si právě nejste jisti a potřebujete se zorientovat, napište komentář pod článek.

Martina Baierová

 

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.