Home Podnikatelský rozvoj Finance 7 tipů, jak dosáhnout zvýšení platu
7 tipů, jak dosáhnout zvýšení platu

7 tipů, jak dosáhnout zvýšení platu

192
0

Dali jste si jako předsevzetí do nového roku, že konečně docílíte vyššího platu v zaměstnání?  Pokud už nějakou dobu pracujete za stejný plat a máte pocit, že je na čase to změnit, je samozřejmě potřeba pro to něco udělat. Dáme vám pár tipů, jak na to. Štěstí přeje připraveným.

1. Udělejte si průzkum na trhu práce

Zkuste si nejprve zjistit, jak jsou placené podobné pozice u konkurence. Můžete prozkoumat obdobné pracovní nabídky a udělat si tak přehled o tom, kolik peněz byste mohli vydělat za stejnou práci u jiného zaměstnavatele. Můžete také zajít na pohovor jinam a zjistit tak, jak velkou šanci byste měli uspět jinde. Znát svou cenu na trhu patří mezi základní pilíře, od kterých se lze odrazit dále.

2. Správné načasování

Budete-li si chtít říci o vyšší mzdu, je třeba tento okamžik dobře načasovat. Není vhodné žádat o zvýšení platu v době, kdy firma řeší finanční krizi. Odborníci apelují na to, že nejvhodnějším ročním obdobím bývá podzim, neboť se v této době plánují rozpočty na další rok. Můžete se tak domluvit na navýšení například od Nového roku.

3. Dostatečná praxe

Chcete lepší peníze? Pokud jste ve firmě méně než rok, raději ještě počkejte. V tomto období teprve získáváte zkušenosti a hledáte se. Odborníci upozorňují na to, že ideální čas nastává nejdříve po roce působení v dané společnosti, ideálně však až po dvou. Zeptat se na zvýšení platu po dvou odpracovaných letech je dle nepsané „platové etikety“ zcela v pořádku.

4. Bilance pracovních úspěchů

Udělejte si přehled pracovních úspěchů, kterých jste za dobu svého působení ve společnosti dosáhli. Poukažte na to, čím jste pro firmu přínosní, co se vám podařilo a také je důležité vědět, čím jste pro firmu prospěšní. Abyste měli šanci se svou žádostí o zvýšení platu uspět, je třeba si to obhájit.

5. Důležité jsou argumenty

Svému nadřízenému byste měli být schopní předložit pádné argumenty, proč si zasloužíte přidat. Zhodnoťte své působení na dané pozici, a zároveň si udělejte určitou vizi do budoucna. Je něco navíc, co můžete zaměstnavateli nabídnout?

6. Diplomatický postoj se vyplatí

Neočekávejte odpověď ihned. Váš šéf bude muset návrh probrat s jeho nadřízeným a také personálním oddělením. Nikdy na svého nadřízeného netlačte a už vůbec nevyhrožujte odchodem.

7. Úspěch, nebo odmítnutí

Obojí se může stát. V případě úspěchu se nikdy nechlubte svým spolupracovníkům. To nedělá dobrotu. Pokud byla vaše žádost zamítnuta, zkuste se domluvit na kompromisu. Zjistit, co byste měli udělat, aby bylo zvýšení mzdy v budoucnu reálné.

Jaké máte vy zkušenosti se zvýšením platu? Našli jste odvahu sami požádat nadřízeného, nebo čekáte, jestli vám peníze náhodou nezvýší „časem“? Pro inspiraci si můžete přečíst zajímavý článek „7 návyků pro váš úspěch“

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.