Home Osobní rozvoj 7 návyků pro váš úspěch
7 návyků pro váš úspěch

7 návyků pro váš úspěch

1.21K
0

Celý náš život je vlastně jenom souhrnem určitých návyků. Na této informaci je bezesporu dobré to, že tím pádem máme moc měnit ho podle vlastních potřeb a tužeb. Dá se tedy naučit i úspěšnému životnímu nastavení. Ne, není to snadné. Ale mluvíme tu o úspěšném životě, takže to už vám je asi jasné dávno. Pokud po takovém toužíte, přinášíme vám souhrn sedmi nanejvýš užitečných návyků úspěšných lidí.

1) Pracujte naplno

To je přece jasné, říkáte si? Samozřejmě, co by také mohlo být jiného na prvním místě – skutečný úspěch se dostavuje těm, co jsou navyknutí bez okolků a vytrvale táhnout na bránu. To znamená maximální koncentrace na svůj záměr bez rozptylování – žádné zbytečné tlachání s kolegy, žádná prokrastinace na sociálních sítích a YouTube, žádné kontrolování emailu dvacetkrát za den. Když pracujete, tak prostě pracujte na maximum. 100% fokus a píli neobejdete ani sebelepším feng-shui a podobnými zlepšováky, které tímto nechci znevažovat, pouze zdůraznit, že bez vašeho úsilí vám žádný vesmír ani nikdo jiný vstříc nepůjde.

2) Odměňujte se za pokrok

Při neustálé práci může člověk snadno ztratit ze zřetele, proč to všechno vlastně dělá. Aby vás vaše úsilí úplně nevycuclo, doporučujeme zavést návyk, při kterém budete pravidelně oslavovat váš postup a odměňovat se za něj – čím to bude, to záleží na vašich osobních radostech a preferencích. Dělejte to i za malé krůčky, protože všechny se počítají, a chuť z práce vás díky tomu neopustí.

3) Dělejte to, co vás děsí

S úspěchem jde ruku v ruce neustálé zlepšování sebe sama. Jak tento požadavek co nejlépe dodržovat? Vytvořte si návyk skákat po hlavě do situací, které vám nahání největší hrůzu. Možná to zní bláznivě, ale právě soustavným překonáváním sebe sama se člověk nejvíce rozvíjí a má ze sebe dobrý pocit, což se samozřejmě pozitivně odráží i na jeho práci.

4) Týmová práce a delegace

Pravděpodobně znáte Paretovo pravidlo, které učí, že 20% naší činnosti přináší 80% výsledků. Dobře si tedy rozvrhněte své aktivity a ty, které neprojdou oním dvaceti procentním sítem, delegujte na někoho jiného. Pokud například vyvíjíte produkt, neubírejte si sílu tím, že zároveň komunikujete s klienty. Práce v týmu, kde máš každý svou roli, je mnohem efektivnější, než přepracovaný vlk samotář, který dělá všechno zásadně sám.

5) Meditace

Cesta za úspěchem může být velmi stresující a z dlouhodobého hlediska se jedná o jeden z jejích nejnebezpečnějších aspektů. Abychom možnému vyhoření a zhroucení předešli, je na místě udělat si návyk pravidelně meditovat. Technik a způsobů meditace existuje bezpočet a jistě si každý nakonec najde ten svůj ideální, ovšem pokud toho nejste za žádnou cenu schopni, jsou tu určité alternativy, které přináší podobný výsledek – klidnou mysl, vnímání přítomného okamžiku a uvolnění. Do meditativního stavu vás může uvést jóga, procházka na čerstvém vzduchu, oblíbený sport nebo dokonce i domácí práce (pokud je to váš šálek čaje). Článek o meditaci najdete zde – Jak meditovat – krok za krokem.

6) Kvalitní odpočinek

K tomuto bodu přenechám vyjádření americkému miliardáři Donaldu Trumpovi: „Na 100% pracujte i odpočívejte. Nekombinujte tyto dvě plnohodnotné poloviny úspěchu. Čím efektivněji budete odpočívat, tím méně času budete na odpočinek potřebovat a tím více času vám zbude na efektivní práci.“ Netřeba nic dalšího dodávat.

7) Pracujte bez fixace na výsledek

Tuto prazvláštní poučku předávají nejen dnešní úspěšní podnikatelé, ale i všelijací duchovní mistři a mudrcové napříč věky. Pro nás, co máme rádi věci vždy plně pod kontrolou a vše detailně analyzujeme a plánujeme, je to takřka nestravitelná pilulka. Ovšem paradoxně přináší efektivnější výsledky, protože neřešením konkurence, kritiky, ohlasů a dalších rušivých vlivů odvádíme mnohem lepší a kvalitnější výkony, neboť se dovedeme maximálně koncentrovat na to nejdůležitější. Tento bod je pravděpodobně nejtěžší ze všech uvedených, ale jeho skutečné osvojení také sklízí to nejsladší ovoce.

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.