Home Osobní rozvoj K čemu je dobré být někdy sám se sebou
K čemu je dobré být někdy sám se sebou

K čemu je dobré být někdy sám se sebou

304
0

Na světě jsou dva druhy lidí – ti, kterým nevadí trávit čas sami se sebou a pak takoví, co to přímo nesnáší.

Pokud se řadíte do druhé skupiny, rozhodně byste si měli přečíst následující řádky.

Mnoho lidí se o samotě jednoduše nudí. Kolem nich není dost živých podnětů a v tom všem tichu najednou přichází spousta prazvláštních myšlenek, které jim nejsou příjemné.

A tak honem někomu zavolat, nebo alespoň chatovat na sociální sítě! Může to vyřešit také sledování televize, hraní videoher, práce, jít na nákupy…

Způsobů jak se zaměstnat je v dnešní době takřka nekonečně mnoho, ale zamyslete se – není to tak trochu určitá forma útěku před sebou samými?

Potkejte své pravé „Já“

Ten hlas, který k vám mluví ve chvílích samoty, jste vy sami. Jsou to vaše touhy, vaše naděje, vaše nářky i obavy. Může se to týkat čehokoliv – práce, vztahy, peníze, zdraví… Často jsou jejich řeči tak nesnesitelné, že děláme cokoliv, jen abychom je potlačili.

Ale tím paradoxně jejich síla roste. Dokud je budete ignorovat, budou růst, dokud vás nepoloží na lopatky.

Takže přichází nápad – co takhle se s nimi raději spřátelit?

Schůzka se sebou

Pro spoustu lidí je schůzka se sebou samými pravidelnou každotýdenní aktivitou. Během ní se zrekapituluje minulý týden a rozvrhne, co je další týden potřeba udělat, zažít, naučit se a tak dále, aby tenhle báječný lidský stroj dobře a šťastně fungoval i nadále.

Pokud si dáte tuhle (klidně chvilkovou) schůzku sami se sebou, vyslyšíte své potřeby a rozhodnete se je poslechnout, vaše psychika se rázem vrátí do klidné roviny a nebude vás tolik obtěžovat.

Během této schůzky si dejte sami v sobě vše dohromady, abyste si nepřekáželi ve chvílích, kdy se to nehodí. Rozplánujte si akční kroky a hurá do práce! Posun ovšem není hlavní, musí vám v tom být vždy dobře – to je přece hlavní důvod, proč to děláte.

Předcházejte tím výčitkám svědomí a udělejte si  ze schůzky se sebou samými pravidelný rituál dobíjení energie a sil.

„Síla a dynamika roste z klidu. Inspirace přichází z ticha.“ Mark Dzirasa

 

Pokud z toho budete zpočátku nervózní a nebudete vědět, za jaký konec to chytit, k dobré inspiraci vám může posloužit následující článek: Legendární dopis Charlieho Chaplina.

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.