Home Osobní rozvoj Proč je důležité číst? Jak čtení rozvíjí naší osobnost a jak si najít čas na čtení?
Proč je důležité číst? Jak čtení rozvíjí naší osobnost a jak si najít čas na čtení?

Proč je důležité číst? Jak čtení rozvíjí naší osobnost a jak si najít čas na čtení?

583
0

Čtení nepatří mezi nejoblíbenější činnosti. Mnoho lidí dá před knihou raději přednost filmu. A to je škoda. Právě kniha podporuje fantazii a rozvíjí osobnost, což se o filmovém ztvárnění mnohdy říci nedá. Proč je důležité číst a jak si najít čas na čtení v dnešní uspěchané době?

Během školních let byl ten, kdo četl považován za nudného. Takzvaní knihomolové nebyli a stále nejsou moc populární. A přitom čtení může být sexy, zvyšovat sebevědomí, pomáhat rozvíjet komunikační dovednosti a zlepšovat gramatiku. Pojďme se na důvody, proč začít číst podívat blíže.

 

Čtení vzdělává

Máte pocit, že se často neumíte vyjádřit. To slovo máte přeci na jazyku, ale nemůžete si na něj vzpomenout. Významy slov občas zaměňujete a převyprávět příběh je pro vás doslova nemožné? Za vším stojí malá slovní zásoba.

Jestliže si představujete, že rozšíření slovní zásoby musí probíhat jedině předčítáním nejrůznějších slovníků, pak jste na omylu. Čtení knih, ať už románů, thrillerů, komiksů či povídek, napomáhá k rozšíření slovní zásoby. Nenásilnou a intuitivní formou si zapamatujete nová slova, osvojíte význam cizích slov a naučíte se vnímat lépe stylistiku a gramatiku.

TIP: Díky čtení se nebudete zakoktávat, budete mluvit plynule, srozumitelně a hlavně se budete mít stále, o čem bavit. Knihy jsou studnicí témat k diskuzi.

 

Čtení rozvíjí fantazii

Lidská fantazie nezná mezí, a především ta dětská. Postupem času se nám rozvíjet představivost už tolik nedaří. Není čas. Avšak právě knihy dávají svým čtenářům prostor pro přemýšlení a představivost. V příbězích se meze fantazii rozhodně nekladou. Zhmotnělou podobou knihy je až film. Právě ten ubíjí veškeré naše představy o hlavních hrdinech a prostředí.

Vizualizace příběhu je nedílnou součástí čtení. Jen díky knize se můžete jeden večer převtělit do starce a nechat se unášet vlnami na moři, druhý prožívat nezapomenutelný večírek u Gatsbyho a třetí se projíždět s neznámou dívkou ve vlaku. Pokaždé můžete být někým jiným, někde jinde a s někým jiným.

TIP: Pokud vás romány, sci-fi, detektivky a podobné žánry nebaví, pak se čtení nevzdávejte. Svou fantazii zapojíte také u vzdělávacích a motivačních knih, jejichž autorem je i Mark Dzirasa, o kterém si můžete přečíst v článku Mark Dzirasa – autor bestselleru 21 dnů.

 

Čtení odbourává stres

Čtením se učíte soustředit. Vžíváte se do role, zapamatováváte si hrdiny a místa. Jestliže se plně nesoustředíte na příběh, ztrácíte se v ději. Mnoho knih má rozepsaných i více linií, kvůli čemuž je zapotřebí maximální koncentrace. Telefon, rádio, televize, to vše je nutné odložit a nenechat se tím rušit.

Četba trénuje mozek, paměť a oči. Zklidňuje srdeční tep a dech a napomáhá odbourávat stres. Začtete-li se do knihy, brzy zjistíte, že jste zapomněli na okolí, na problémy a hlavně na čas.

TIP: Číst se doporučuje především před spánkem. Oproti televizi právě kniha pomůže zklidnit tělo i mysl a příjemně unaví.

 

Jak si najít čas na čtení?

Knihy nás učí být inteligentnějšími. Díky čtení získáváme větší všeobecný přehled. Avšak otázkou u mnohých zůstává, kde vzít na čtení čas?

  • Zapomeňte na televizi. Není nutné ji ihned zcela zavrhnout, ale zkuste si pár dní, týdnů či měsíců televizi nepustit. Uvidíte sami, že bez všech těch seriálů, reality show a filmů se dá žít. Čas strávený bezduchým koukání na televizi raději věnujte čtení.
  • Patříte k té části populace, která večer bez půlhodinového i hodinového převalování z boku na bok neusne? Vzpomeňte si na bod tři a každý večer nechte své tělo a mysl odpočinout u dobré knížky. Není nutné číst až do rána. I 30 minut četby postačí.
  • Cestujete každý den MHD? Sedíte, koukáte a nic neděláte? Vezměte do ruky knihu, noviny nebo alespoň časopis a začtěte se do zajímavé povídky, ranních zpráv či životního příběhu.

Kdy a kde dál se dá využít volná chvíle na čtení? Mnoho knihomolů rádo čte při chůzi, při obědě, na přednáškách nebo v čekárně u lékaře. Volnou chvilku na výbornou rozečtenou knihu si jistě najdete. Důležité je, aby vás kniha bavila, poté už čas na čtení přijde sám. Pokud již nějaké tipy máte nyní, podělte se s nimi s ostatními v naší diskuzi.

 

Simona Aujezdská

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.