Home Osobní rozvoj Dostane vás vaše PROČ na vrchol?
Dostane vás vaše PROČ na vrchol?

Dostane vás vaše PROČ na vrchol?

236
1

„Čeká vás hodně dřiny, a jestli to nemilujete, selžete.“

Už si nevzpomínám, koho jsem slyšel tuhle větu říct, ale zapsala se mi do mysli tučným písmem. Pokud se za něčím ženete, doporučuji vám udělat to samé.

Rizika hledačů příležitostí

Není neobvyklé potkávat hledače příležitostí, kteří byli okouzleni řečmi o lepším životě, úspěchu a štěstí. Pochopitelně to všechno chtějí a tak tuto vidinu často bezmyšlenkovitě následují tím způsobem, že přeskakují od jedné dobře se tvářící příležitosti ke druhé a čerpají ze všemožných zdrojů vědění, kterých je v současnosti prakticky nekonečno. Tady knížku, támhle seminář, tady nápad a tu příležitost a pak znovu a ještě jednou a výsledky nikde. Jsou roztěkaní, přehlcení nevyužitými informacemi, nedisciplinovaní, netrpěliví a zbrklí. Chvíli něco zkouší, pak to nechají být v půlce a začnou jinde a jinak, ale ať dělají cokoli, nedaří se jim. Něco je očividně špatně.

Jejich proč není dost silné

Většina lidí by ráda peníze, úspěch, uznání, možná slávu a další benefity, ke kterým náš svět tolik vzhlíží. Jenže to všechno jsou povrchní touhy, které nemají duši a hlubší smysl. A není to snad o tom, že by se jednalo o slasti určené jen úzké skupině lidí, kdepak. Jde o to, že cesta na vrchol je dlouhá, vrtkavá a náročná.

Zkuste si odpovědět na otázky, na něž hledači příležitostí nemají odpověď:

  • Co si počnete s výsledkem?
  • Baví vás už samotný proces a postup?
  • Jste ochotni tomu podřídit všechno a riskovat? Pomůžete tím někomu? A skutečně to chcete, nebo si jen myslíte, že to chcete?

Hledače příležitostí žene pouhý mamon, pouhá potřeba mít víc. Můžou to mít. Můžeme to mít všichni. Ale dostat se na vrchol a uspět má svou cenu.

Vstupenky k životu vašich snů nejsou zadarmo, na cestě za úspěchem vás čekají nepříjemné záležitosti jako:

Kritika. Zranitelnost. Pomluvy. Oběti. Být na očích. Překonávat vlastní hranice a neustále rozšiřovat komfortní zónu. Nejít s davem. Stát si za svým. Převzít zodpovědnost. Odvaha být jiný a dělat věci jinak. Disciplína a zápal. To všechno nejsou jen slova, to a mnohé další jsou vstupenky k životu vašich snů.

A málokdo z nás je ochotný to zaplatit. Není tu pohodlí, jistota, lenošení, zkratky a další příjemné záležitosti, na které jsme už od školních lavic tolik zvyklí a naučení. Proto hledači mizivých příležitostí neuspějí. Vidina profitu není tváří v tvář jejich strachu dostatečně silná. Nedávají srdce do toho, co dělají a proto toho nejsou ochotni tolik vytrpět.

Jejich proč není dost silné.

Mohou se motivovat zvenčí, ale to všechno je jen chvilkové. Pokud to necítí uvnitř jako své poslání, svou misi, svůj úděl, jen těžko si proto ochotně a opakovaně nabijí hubu. Raději to zase zkusí o dům dál a nikdy si nepřiznají, že takto strávený život nemá smysl.

 

Buďte zapáleni pro svůj sen

Pokud nehoříte pro svůj úkol, shoříte při jeho plnění jako papír. A i kdyby náhodou ne, nenajdete na konci duhy to svoje štěstí. Úspěch totiž je dělat svou práci srdcem. Když opravdu milujete to, co děláte, zákonitě musíte sklidit šťavnaté plody svého úsilí, protože to děláte naplno. Vaše proč jde od srdce a pomůže vám proto překonat temné chvilky i časté klopýtnutí či odklonění se od směru. Vaše proč vás nezradí, protože to prostě a jednoduše odmítnete vzdát.

Takže se zeptejte sami sebe – Je vaše proč skutečně srdeční záležitostí, nebo jen jakýmsi rádoby nástrojem k finančnímu a společenskému zajištění, po jehož dosažení se teprve začnete zajímat o to, co byste v životě skutečně rádi dělali? To první je štěstí, to druhá ztráta času.

 

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.