Home Osobní rozvoj Zdraví Je libo kávu nebo guaranu?
Je libo kávu nebo guaranu?

Je libo kávu nebo guaranu?

122
0

Mnozí z nás si kávu dopřávají každý den, někteří i několik šálků denně. Pití kávy máme spojené s uvolněním a s příjemným relaxačním prožitkem v průběhu dne. Na chvilku se zastavíme a sami či s přáteli, pohrouženi do vlastních myšlenek, vychutnáváme tento lahodný a povzbuzující nápoj.

Ale co činí kávu pro nás tak přitažlivou?

Než si tedy s chutí dáte po dobrém obědě svou vytouženou kávu, mohlo by vás zajímat, že …

Pití kávy v první řadě významně stimuluje centrální nervový systém…

Únava se zhruba po půl hodině ztrácí v nedohlednu, zbystřuje se myšlení, zlepšuje se koncentrace a my se dostáváme do zvláštní euforie. Kofein obsažený v kávových zrnech rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový systém. Účinky kávy mají blahodárný vliv na respirační systém, ulevuje alergikům a astmatikům od dýchacích problémů.

Pití kávy podporuje hubnutí…

Pokud právě podstupujete redukční dietu, nemusíte se kávy bát. Její účinky mají vliv i na odbourávání tuků a to i v klidovém stavu. Kofein totiž přinutí svaly, aby tukové zásoby využily jako zdroj energie. Pití kávy podporuje hubnutí.

Vše má však své pro a proti, a také káva má své negativní stránky…

Mezi nejčastější negativní projevy patří zrychlení srdeční činnosti. Při extrémních dávkách kofeinu nás může dokonce postihnout infarkt. Pozor, káva překyseluje žaludek. Překyselení se projeví bolestí žaludku. Proto lidé trpící pálením žáhy, žaludečními či dvanácterníkovými vředy, by měli pití kávy zcela vypustit, nebo radikálně omezit. Káva je diuretikum, pokud máte problém s ledvinami, zbytečně je nezatěžujte pitím tohoto nápoje. Samozřejmostí je ke každému šálku kávy vypít sklenici čisté neperlivé vody.

Kolísá Vám krevní tlak?

Pravidelným pití kávy, maximálně však tři šálky denně, se kolísání tlaku zmírní, až odstraní. Káva je droga a při pravidelné konzumaci nám může vzniknout opravdu nepříjemná závislost. Pokud se rozhodnete s touto závislostí skoncovat, připravte se na abstinenční příznaky a hypoglykémii. Bolest hlavy a časté migrény vás mohou provázet první dva až tři dny po vysazení kávy.

Používáte mléko do kávy?

Dle odborných diskuzí, kombinace kávy s mlékem či smetanou nepůsobí příznivě na dvanácterník, slinivku a žlučník. Hladké svalstvo dvanácterníku se při kombinaci kávy s mlékem stáhne a vyřazuje z provozu slinivku a blokuje žlučník. Pokud tedy chcete předejít zdravotním problémům, zkuste mléko do kávy omezit či zcela vynechat.

A jak je na tom přírodní alternativa zdroje kofeinu?

Jmenuje se Guarana neboli Paulinie nápojná. Tropická jihoamerická rostlina od Amazonky a Orinoka. Indiáni z Brazílie, kmeny Tupi a Gauraní od amazonského pralesa používali semena guarany na všechny své problémy. Používali jí jako posilující prostředek ke zvýšení fyzické síly, na únavu a vyčerpanost, k udržení bdělosti a pro svůj podporující účinek také při rekonvalescenci po nemoci.

Proč je Guarana šetrnější k našemu organismu než káva?

Semena v plodech obsahují velké množství kofeinu (guaraninu) a to 3x více než je obsaženo v kávových zrnech. Guarana je z rostlin na kofein nejbohatší, a proto se také přidává do různých energetických nápojů. Kofein obsažený v guaraně je vázaný na třísloviny, jeho stimulační účinky nastupují pomaleji, vydrží mnohem déle než kofein u kávy a tímto je také pro organismus příznivější. Nezpůsobuje překyselení žaludku ani bušení srdce tak, jako je tomu u kávy.

Po kofeinu z quarany vás rozhodně pálit žáha nebude. Je přátelská k žaludeční sliznici, takže lidé s žaludečními problémy mohou guaranu užívat bez problémů.

Guarana výrazně podporuje koncentraci…

Pokud chcete vydržet celý den v dobré psychické i fyzické kondici, guarana zajistí, že celý den budete svěží a nabití energií. Studenti či duševně aktivně pracující lidé ocení její stimulační efekt na koncentraci, zbystření vnímání a myšlení. Má silně antioxidační účinky. Sportovci ji ocení po sportovních výkonech, protože uvolňuje ze svalů kyselinu mléčnou a tím zmírňuje bolest svalů.

Guarana je přírodní životabudič a elixír, který Vás nastartuje daleko efektivněji a šetrněji, s daleko lepšími účinky než káva. Mějte na paměti dodržování správného dávkování, protože i tímto přírodním zázrakem je možné se předávkovat, tak jako když vypijeme velké množství kávy.

Nevýhoda Guarany?

Asi jistá společenská nevýhoda.

U Guarany si totiž s přáteli nepopovídáte tak dobře, jako u dobrého kafíčka.

Nakonec jeden aktuální tip…

Pokud jste nachlazeni nebo máte chřipku, guarana vám také v tomto případě výrazně uleví, zesiluje totiž účinek vitamínu C a acylpyrinu.

 

Jestli Vás článek zaujal, určitě si přečtěte i Raw Food – fenomém nebo životní styl?..

 

 

Petra Fenclová

zhubnionline.webnode.cz

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.