Home Osobní rozvoj Zatočte s podzimní únavou
Zatočte s podzimní únavou

Zatočte s podzimní únavou

0
0

I když má podzim stejně jako všechna roční období něco do sebe – babí léto, barevné spadané listí a jeho vůně – na mnoho z nás působí toto období jaksi negativně. Cítíme smutek, únavu, jsme vyčerpaní, máme potřebu se přejídat a nechce se nám hýbat. Co s tím?

1. Neponocujte

V létě člověku nepřišlo, že chodí spát třeba i během pracovního týdne až kolem jedenácté večer. Venku bylo příjemně teplo, člověk byl nabitý z prosluněného dne. Jenže na podzim je všechno jinak, takže pokud se nechcete cítit unavení, běžte spát dříve (ideálně před desátou) a vstávejte brzy (nejpozději v sedm). Pozor si dejte také na různá nachlazení. Podzimní počasí je typické teplotními výkyvy, je větrno, a tak doma větrejte s rozumem a ven se oblékejte raději tepleji.

2. Dejte si na snídani kaši

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne. Přes léto je ideální posnídat čerstvé ovoce nebo třeba zeleninovou šťávu, na podzim a v zimě si dopřejte bohatší snídani – například ve formě ovesných či pohankových vloček, k tomu přidejte kousek ovoce, pár oříšku a semínek. Snídaně s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a v kombinaci s přiměřeným množstvím sacharidů a zdravých tuků vám dodá potřebnou energii a pozitivně vás naladí.

3. Dodržujte pitný režim

Zdá se vám tato poučka všeobecně známá? Máte pravdu, jenže spousta z nás pitný režim nedodržuje ani během horkého léta, kdy se žízeň hlásí o slovo. Co teprve během sychravého podzimu? Přitom zrovna na podzim správný pitný režim může pomoct v boji proti únavě. Dodejte tělu potřebné množství vody, zařaďte bylinné čaje a budete se cítit mnohem lépe. Dejte si skleničku vody ke každému jídlu. Díky tomu budete mít příjem tekutin lépe pod kontrolou.

4. Věnujte pozornost jídelníčku

Zdravý a nutričně vyvážený jídelníček bychom měli mít celoročně, v létě – kdy trávíme více času venku a v pohybu – nám ale nějaký ten prohřešek tělo přeci jen lépe odpustí. Naneštěstí špatné počasí v nás evokuje potřebu neustále něco mlsat, což má jediný efekt – přibírání na váze a podzimní únavu. Snažte se jíst během zimních měsíců hodně zeleniny, z příloh volte pseudoobiloviny, rýži, brambory a místo nezdravých sladkostí si raději dopřejte více ovoce.

5. Proběhněte se ve spadaném listí

Nadpis berte s nadsázkou. Nezáleží na tom, jestli budete probíhat listím, vyrazíte na procházku do lesa nebo se půjdete proběhnout městem. Mnohem důležitější je, abyste překonali lenost, nazuli tenisky a šli si zasportovat. Pokud to počasí dovolí, jděte na čerstvý vzduch. V případě, že bude celý den v kuse pršet, zajděte si zaplavat, na badminton nebo do posilovny. Zkrátka vyběhněte do sychravého podzimu a nedovolte ničemu a nikomu, aby vám bralo energii.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.