Home Osobní rozvoj Proč neprotahovat nefunkční vztah
Proč neprotahovat nefunkční vztah

Proč neprotahovat nefunkční vztah

772
0

Většina z nás nemá problém s tím se bezhlavě zamilovat, ale ukončit nefungující vztah bývá často těžké. Nejhorší ze všeho je ale takový vztah zbytečně protahovat. Život v nefunkčním vztahu není plnohodnotný. Jak ho ukončit a zvládnout nové začátky?

Podívejte se pravdě do očí

Ze všeho nejdůležitější je přiznat si, že vztah není ideální. Naneštěstí ve špatném vztahu žije v Česku až 52 % lidí, což vypovídá o tom, že více než polovina z nás sama sobě lže. Podívat se pravdě do očí sice není snadné, ale lži a nejrůznější výmluvy ničemu nepomohou. Opravdu si myslíte, že je škoda zahodit pět let vztahu? Není. Zvlášť když se jedná o špatný vztah. Navíc pokud v takovém vztahu vydržíte pět let, pravděpodobně to zvládnete i dalších deset, dvacet či dokonce celý život. V takovém případě se pak nejedná pouze o špatný vztah, ale katastrofu a zkažený život.

Přestaňte se bát samoty

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé setrvávají v nefungujícím vztahu, je strach ze samoty. Přitom samota je klíčem ke šťastnému životu. Samota není frustrující, naopak je to příležitost a možnost žít stoprocentně vlastní život. Samota umožňuje člověku získat sám nad sebou moc. Je to ideální doba k realizaci vlastních snů a tajných přání. A v neposlední řadě člověk může samotu využít k poznávání co největšího množství zajímavých a inspirativních lidí. Může najít opravdové přátele a spřízněné duše. Není důvod mít strach ze samoty a být závislý na člověku, který vám nic nedává. Čím dříve se odhodláte a vezmete iniciativu do svých rukou, tím lépe.

Šetřete s druhou šancí

Člověk má tendenci dávat druhým stále další a další šance. Jenže často ten druhý za další pokus nestojí. Pokud váháte a nejste si zcela jistí tím, jestli opravdu vaše drahá polovička nestojí za další pokus, zkuste si napsat jednoduchý seznam toho, co vám ve vztahu vadí a naopak, co se vám líbí. Klasické pro a proti, ale zároveň si při sepisování „položek“ na váš seznam uvědomte, co je pro vás životní priorita a jestli tato priorita není ve sloupečku záporů vašeho partnera. Jestliže ano, šance na záchranu vašeho vztahu či dokonce manželství je mizivá.

Řekněte sbohem

Rozchod či rozvod je svým způsobem vždy bolestivý, ale představuje mnohem menší bolest, než kdybyste trávili svůj život v nefunkčním vztahu. Nenechte se srazit na kolena a najděte nový smysl života. Rozchod je pozitivním řešením vašeho dlouhodobého trápení a vlastně je to věc, která vám má pomoct jít dál a mít se lépe. Začít lepší život. Jakmile se k rozchodu nebo rozvodu rozhodnete, za svým rozhodnutím si stůjte. Nenechte si to rozmluvit partnerem ani rodinou. Co nejdříve se od partnera odstěhujte a nezapomeňte vyřešit finanční záležitosti (dělení majetku, společné účty a závazky). Odejděte s hlavou vztyčenou, s pohledem na lepší budoucnost.

Zapomeňte na strach z toho, že už si nikoho jiného a lepšího nikdy nenajdete. Po světě chodí mnoho lidí, kteří vám mají co nabídnout. Užívejte si znovu nabyté pocity svobody a volnosti. Dejte tomu čas, však on se ten správný protějšek jednoho dne objeví. Poučte se ze svých předchozích chyb a věřte, že tentokrát bude vaše volba skutečně správná.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.