Home Osobní rozvoj Jak poznat na co máte vlohy
Jak poznat na co máte vlohy

Jak poznat na co máte vlohy

456
1

Každý dnes už víme, že máme dvě mozkové hemisféry, z nichž každá funguje svým specifickým směrem, ovšem mnohem menší povědomí máme o jednotlivých duševních schopnostech, které nám poskytují.

Řeč je o rozmanitých druzích inteligence, kterými díky nim lidské bytosti oplývají. Laicky o inteligenci uvažujeme jako o IQ a podle toho, jak jej máme vysoké či nízké soudíme chytrost dané osoby.

Pravda avšak je, že druhů inteligence je celkem osm. Školský systém a společnost celkově nás učí glorifikovat jenom některé z nich, ovšem své místo a hodnotu mají všechny.

Možná jste si dodnes mysleli, že nejste dost chytří, protože vám nikdy nešla matematika nebo čtení – příští řádky by vám proto mohly patřičně zvýšit sebevědomí. A možná také otevřít oči v tom, jakým směrem se vydáváte v profesním životě. Určitě jste – vzhledem ke svému vrozenému druhu inteligence – na správném místě? Na co máte vlohy?

Druhy inteligencí

Díky následnému výčtu můžete poznat, která inteligence se vás týká – údajně má každý z nás minimálně dvě na znatelné úrovni, se kterou se už dá něco podnikat (uvedené příklady slouží pro ilustraci, samozřejmě se uplatnění meze nekladou).

1) Verbálně-jazyková inteligence: Lidé, kteří používají tuto inteligenci, jsou citliví na zvuky, významy a pořádek slov. S oblibou čtou, mluví, poslouchají a píší.

Uplatnění: literatura, lektorství, školství, média…

2) Logicko-matematická inteligence: Tito jedinci projevují dobré schopnosti v matematice a dalších komplikovaných logických systémech. S oblibou řeší problémy, vyvozují závěry a myslí sekvenčně.

Uplatnění: věda, vynálezci, profesoři, IT…

3) Hudebně-rytmická inteligence: Uživatelé této inteligence oceňují, chápou a tvoří hudbu. Rádi zpívají, pobrukují a čerpají z hudby energii.

Uplatnění: Vše týkající se muziky…

4) Vizuálně-prostorová inteligence: Takoví lidé jsou schopni přesně vnímat vizuální svět a přetvářet (nebo měnit) jej v duchu či na papíře. S oblibou přestavují, manipulují předměty v prostoru a tvoří umělecká díla.

Uplatnění: architektura, design, umění…

5) Fyzikálně-kinestetická inteligence: Dovednost používat své tělo k sebevyjádření, dosahování cílů nebo zábavě. Rádi se pohybují a projevují pohybem nebo činností.

Uplatnění: sport, tanec, manuální práce…

6) Interpersonální inteligence: Schopnost vnímat a chápat druhé jedince – jejich nálady, touhy a motivace. S oblibou komunikují, poslouchají, přesvědčují a vyjednávají.

Uplatnění: poradenství, management, koučing, diplomacie…

7) Intrapersonální inteligence: Chápání vlastních emocí, hodnot a osobní filozofie. Jsou rádi sami, se svými myšlenkami a stanovují si vnitřní cíle.

Uplatnění: duchovno, tvůrčí činnost, filozofie…

8) Přírodovědná inteligence: Poznávají flóru a faunu, cit pro svět přírody. Vidí spojení a struktury na planetě, včetně říše rostlin a zvířat.

Uplatnění: Cokoliv okolo životního prostředí, rostlin, zvířat, přírody…

 

Pokud vás zajímá, jak najít své poslání, ve kterých budete využívat své silné stránky, čtěte v našem článku Naplňte své poslání.

 

Tak co, přišli jste na co se hodíte vy? Na co máte vlohy? Podělte se s námi do komentářů!

 

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.