Home Osobní rozvoj Závidíte přátelům na FB jejich zážitky? Vytvořte si vlastní!
Závidíte přátelům na FB jejich zážitky? Vytvořte si vlastní!

Závidíte přátelům na FB jejich zážitky? Vytvořte si vlastní!

294
0

Určitě to také znáte. Přihlásíte se na Facebook a vyskočí na vás fotky smějících se přátel užívajících si života plnými doušky. Mohou to být fotografie z luxusní dovolené, výletů či divokých večírků bezvadně se bavící party lidí, které ve vás vyvolají pocit závisti a touhy zažívat něco podobného.

Nic není takové, jak se na první pohled může zdát

Na toto téma se zaměřili také vědci. Ze studie Utah Valley University vyplývá, že čím více času studenti tráví na sociálních sítích, tím hůře hodnotí svůj vlastní život. A to právě kvůli srovnávání se s ostatními. Je to proto, že lidé se na sociálních sítích snaží vytvořit pozitivní obraz sebe sama, nevystavují zde své neúspěchy a proto se nám život těch druhých jeví jako dokonalejší. Nic není takové, jak se na první pohled může zdát a fotografie které vidíte na Facebooku, jsou často „naaranžované“ a mohou klidně být „vytržené z kontextu.“

Ve většině případů není co závidět. Naopak to, co by stálo za závist, na sociálních sítích neuvidíme. Například skutečnou rodinnou pohodu, drobnosti jako jsou pohlazení či polibek partnerů na rozloučenou, nebo veselé příhody na výletě které nelze zvěčnit fotogafií. Lidé by možná měli přestat tolik přemýšlet nad životem ostatních a naopak se zaměřit na sebe a naplnění svého vlastního života.

Prožij každý den jako by byl poslední

Určitě jste někdy pocítili příliv pozitivní energie a rozhodli jste se pro změnu svého dosavadního „nudného“ způsobu života při sledování filmů, v nichž nemocným hlavním hrdinům zbývala jen krátká doba života a kteří se své poslední chvíle rozhodli užít naplno způsobem „prožij každý den jako by byl poslední.“ V tu chvíli začnete plánovat co vše podniknete a co chcete zažít, ale pravděpodobně zůstane pouze u plánů a počáteční euforie se brzy vytratí.

Otázkou zůstává PROČ? Co vám brání jít a zkusit co jste ještě nezkusili, nebo skutečně uspořádat nějaký rodinný výlet či sportovní utkání s přáteli? Většinou si sami najdeme mnoho důvodů, proč to nejde nebo proč je to blbý nápad. Čekáme na ideální počasí, na den, kdy budou mít všichni pozvaní přátelé volno aby se mohli aktivity zúčastnit či si najdeme plno dalších výmluv. Je zajímavé, že závidíme zážitky, které vidíme u přátel na FB, ale místo toho abychom si vytvořili vlastní, hledáme výmluvy a litujeme se, protože „my nemůžeme…“ a doplníme si nějaký důvod.

Skvěle podstatu tohoto článku vystihuje film Yesman. Právě díky svému hlubokému poselství byl vybrán jako první z 10 filmů, které vás skutečně obohatí. Pročtěte si tento seznam a když už budete zase sedět doma z některého velmi „dobrého důvodu,“ tak některý z nich zkoukněte. Určitě to bude dobře využitý čas.

Závěrem – neváhejte, nehledejte důvody proč nemůžete, ale jak říká představitel Yesmana Jim Carrey – říkejte životu ANO a využívejte všech příležitostí, které se vám naskytnou. A jestli se nakonec chcete pochlubit na FB fotografiemi, tak jen do toho, ale nevytvářejte zážitky a nearanžujte pózy jen aby to dobře vypadalo na sociální síti a aby vaši „přátelé“ koukali, jak skvělý život prožíváte. Prožívejte jej kvůli sobě!

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.