Home Osobní rozvoj Srážka s blbcem: Otrava
Srážka s blbcem: Otrava

Srážka s blbcem: Otrava

61
0

Mít co do činění s člověkem, který vás obtěžuje nad snesitelnou míru, je obtížné a stresující. Srážka s takovým člověkem není příjemná. Neustálé návštěvy, telefonáty, dopisy, emaily či smsky, to dokáže člověka skutečně vykolejit.

Otrava je osobou, která vás nenechá ani na chvíli – půlden, den, týden na pokoji. Přivlastňuje si váš prostor, čas i dobrou vůli. Často se lepí na dobrosrdečné lidi, kteří ve své slušnosti nedokáží takového otravu odkázat do patřičných mezí. A nechají se uzurpovat až na samotnou hranici svých možností. Otravou může být spolupracovník a kolega v práci, někdo z vašeho okolí v místě bydliště, případně je to otravování „na dálku.“ Ani jedna forma není příjemná. A mnohdy zavánějí i stalkingem.

Otrava je, když…

Zná to asi každý. Setkání s otravou se nevyhnulo již mnoha lidem. A samotný otrava si svoji otravnost nějak jakoby neuvědomuje. Nebo má často takový člověk hroší kůži a absolutně nedomýšlí své jednání.

Telefonáty

Třeba takové telefonování – když nevezmete jeden telefon, hned zavolá na druhý.  A telefonuje vám, i když ví, že máte třeba kvůli malému spícímu dítěti, nebo manželovi po noční směně ztlumeno zvonění, nebo jste někde, kde telefonovat nemůžete. Třeba na pracovní poradě, nebo na jednání mimo kancelář. Přesto máte následně na přístroji desítky zmeškaných hovorů, případně sms zpráv.

A co takové návštěvy?

Ať již jsou u vás doma obden, nebo méně často, prostě obtěžují. Občas na pokec, nebo si vylít srdíčko ano, budiž. Ale pokud je to vždy v době, kdy se potřebujete věnovat rodině – dětem, manželovi, partnerovi, domácnosti, ruší to hodně. A je li to opakované, začne vám to vadit stále více.

Dotyčný sedí, a děti (a třeba i děti návštěvy, pokud chodí s nimi) hned využijí situace a obrací vám byt či dům naruby. A pokud zlobí a jejich rodiče/návštěva je nenapomene, veškerá vaše těžce dobytá autorita u vašich ratolestí je pryč. A vy se jen doslova modlíte, aby už návštěva odešla. Pak si uděláte s dětmi pořádek, a s obrovskou úlevou v duchu děkujete za nastolený klid.

A co večery s partnerem?

Občas otrava dorazí i večer, a sedí pak u vás příliš dlouho. A vy nemůžete jít spát, rodina bručí, že vás ani večer nemají pro sebe, a manželský, či partnerský život skomírá. Nebo už ustal a vztah je na rozpadnutí. Zkrátka a dobře, otrava vám rozklíží celou rodinu. A s ní všechny vaše jistoty, klid a harmonii, i porozumění s blízkými.

Stále něco potřebuje

Záminky otravy jsou velmi průhledné. Chodí stále pro něco, co nutně potřebuje, budiž – třeba občas opravdu nutně, ale určitě ne vždy je to bezpodmínečně nezbytná věc, když pak u vás vysedává na návštěvě x hodin. Anebo je to ten typ obtěžovatele, který si něco stále „půjčuje“ jako sůl, vejce, vrtačku, pilku, atp. a buď již nevrací, anebo opakovaně a stále dokola. To je také velmi otravná a nepříliš milá záležitost. Pomáhat ostatním je správné, to ano, ale vše má své meze.

Otrava neurvalec

A když taková osoba ještě nemá žádné skrupule a nevybíravé chování bez taktu (např. vyluzuje nepříjemné zvuky, krká a prdí), je to už na pováženou – pro okolí, pro vás a vaši rodinu. Výmluvy moc nezabírají, dotyčná osoba se jaksi „nechytá“ a jakoby nerozumí, ani nechápe, že potřebujete mít svůj klid a soukromí.

I flegmatika přemůže

Můžete být nebetyčný flegmatik, ale i tak vás to začne za chvíli obtěžovat. Narušuje to vaše soukromí, vztahy, manželský a rodinný život. Vadí to ve chvilkách s blízkými, v péči o děti, rodinu. Otrava je skutečně horší než svítiplyn, vetře se vám do života úporně a neodbytně. Dle přísloví, že když nemůže vejít dveřmi, vleze oknem.

Jak takovému člověku naznačit a říci nějak slušně, že váš obtěžuje? Jak naznačit, že je dotyčný už nadmíru otravný? A že pokud mu nezvedáte telefon, že chcete být sami, a nemáte náladu ani čas a prostor pro téměř každodenní návštěvy, které narušují vaši rodinnou pohodu a čas věnovaný blízkým?

Cesta je jediná a jednoduchá

Najít sílu říci na rovinu, že si takové obtěžování nepřejete, a pokud ani to nezabere, prostě dotyčnému ukázat dveře a vyhodit ho. Je-li otrava kolegou v práci, je to složitější. Je to prostředí, kde s ním musíte nějak vyjít. Ale i zde lze najít možnosti jak dotyčného „srovnat“ do patřičných mezí – buď mezi čtyřmi očima, nebo pokud nechápe, tak přede všemi spolupracovníky.

Jiná cesta bohužel asi není, a to ani v jednom případě. Srážka s blbcem typu otravy je de facto srážka s bezohledným sobcem. Obtěžování – ať již v práci či soukromí nad únosnou míru snášet nemusíte. Dotyčnému to sdělte v klidu, na rovinu a slušně. Pokud ani to nezabírá, tedy je otrava neurvalec a nepochopí (nebo nechce pochopit), tak pak již jednejte tvrdě a naplno.

Jinak budete srážku s blbcem zažívat stále dokola a nakonec se vám váš život a pohoda s blízkými zcela rozklíží. Přečtěte si také, jak nepříjemná je srážka s nervákem, tlučhubou nebo ufňukancem!

 

Pavla Jelínková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.