Home Osobní rozvoj Srážka s blbcem: Slibotechna
Srážka s blbcem: Slibotechna

Srážka s blbcem: Slibotechna

176
0

Může být snad něco otravnějšího? Když je s vámi, odkývá každý váš nápad, nechá vás básnit o velkých plánech a utvrzuje v jejich splnění, naslibuje hory doly… a skutek utekl.

Zase vás nechal ve štychu! Kdy už se konečně poučíte?

Dámy a pánové, seznamte se slibotechnou!

Slibotechna sangvinik

Tento člověk zpravidla bývá dobrým kamarádem a oblíbeným společníkem. Je to optimista a nepatří k těm, kteří by podceňovali něčí vize a sny. Možná právě proto vám v zápalu souznění nabídne svou pomocnou ruku.

Přirozeně s nadšením přijímáte a netušíte, že jste si právě zadělali na veliký bolehlav a zklamání. Tohle totiž jednoduše není člověk, na kterého by byl spoleh. Problém je v tom, že působí opačným dojmem.

Je dobré zmínit, že slibotechny většinou netuší, že své sliby nedodrží (ač celý život to tak mají). Vzhledem ke svojí otevřenosti se zkrátka nadchnou pro cokoli a chtějí se na tom nějak podílet – ovšem zapomínají, že se ostatním nabízejí pravidelně pro takovou spoustu věcí, že není v jejich silách všechno splnit. Ale co by si dělali hlavu? Na poslední chvíli se vám ledabyle omluví a vůbec nedomýšlí následky toho, jak vám zavařili.

Pro svůj vrozený entuziasmus jsou tak vhodnými motivátory a nakopávači, ale neudělejte tu chybu jim svěřovat nějaké důležité úkoly! Že mluví v superlativech ještě neznamená, že umí dotahovat věci do konce. To totiž oni předvedou možná tak jednou za uherský rok a takový risk si nejspíš nemůžete dovolit.

Slibotechna flegmatik

Pak je tu ještě trochu odlišný druh slibotechen. Tihle nejsou tak výstřední a zapálení, ovšem ve štychu vás nechají zrovna tak. Zde to ale není ani tak vinnou nespolehlivosti, jako jejich až přespříliš dobrého srdce.

Oni totiž zkrátka nedovedou říct „ne“.

Chtějí být se všemi za dobře a tak na každou žádost reagují kladně, i když dobře vědí, že to nemohou splnit. Naslibují každému hory doly a když přijde den D, kdy najednou mají zároveň jet na návštěvu, sedět v práci a jít s kamarády na koncert, zareagují stylem mrtvého brouka. Vypnou telefon, uklidí se někam stranou a bázlivě doufají, že se ta nepříjemná bouře brzo přežene. Jejich záměry jsou tedy dobré, ale ve finále ubližují více, než obyčejným odmítnutím.

Co s nimi?

Tady je to jednoduché. Přátelé, slibotechny se i přes svou sympatickou povahu nikdy, nikdy, nikdy nezmění! Napoprvé je pravděpodobně nepoznáte, ale jakmile máte s nějakým z nich svou neblahou zkušenost, kdy slíbil a nedodržel, okamžitě je odepište ze seznamu lidí, na které je spolehnutí.

Jasně, nad lidmi bychom neměli lámat hůl a raději věřit, že se polepší. Jenže tohle je přesně ten druh člověka, který vás bude opakovaně zklamávat, dokud se nepoučíte. Je mi líto, ale čím dříve to pochopíte, tím méně bolesti s nimi prožijete.

Možná je to váš dobrý kamarád, oblíbený příbuzný nebo kolega, a bude vás smutně přesvědčovat, že znovu už to nepodělá. Jenže on/ona to podělá znovu a znovu. Stačí mu proto mile vysvětlit, že ho máte rádi, ale že prostě už ne.

Choďte s ním na pivo nebo na kafe a užívejte si jeho dobrých vibrací, ale mějte se na pozoru před podlehnutí chuti se s nimi na čemkoli podílet – slibotechny vám totiž vždycky naslibují modré z nebe a pak vám zlomí vaše důvěřivé srdce.

Přejděte na další díl Srážky s blbcem, seznamte se s Úředníčkem!

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.