Home Osobní rozvoj Víte, co je příčinou vaší prokrastinace?

Víte, co je příčinou vaší prokrastinace?

55
0

Je to tady zase. Prokrastinace, věčné téma! Skutečně chcete na něčem pracovat. Moc dobře víte, že je to to nejlepší co pro sebe můžete udělat, a přesto sotva začnete s prací, už odbíháte. Čím to je?

Pokud máte pocit, že bojujete někdy sami se sebou, není to jen pocit. To ve vaší hlavě bojuje racionální část vašeho já s centrem okamžitého uspokojení.

Racionální část versus centrum okamžitého uspokojení

Racionální část vidí do budoucna, dodává logické argumenty, proč začít s prací právě teď a proč je tak důležité ji udělat. Bohužel má ten úděl, že činnost, kterou považuje za nejlepší, je často obtížná a méně příjemná. Ať už se jedná o studium, práci, sport. Při těchto činnostech musíte přemýšlet, soustředit se, či se fyzicky zapotit. A člověk je tvor od přírody líný.

Naopak centrum okamžitého uspokojení má tu výhodu, že nabízí činnosti snadné a zábavné. Málokdo dá přednost složitějšímu a nepříjemnému před snadnou zábavou… Proto tak často sklouzáváte k prohlížení FB, sledování Youtube kanálů či pročítání článků namísto skutečné soustředěné práce.

 

Jak skutečně začít dělat to důležité?

A jak na sebe vyzrát? Jak podpořit svou racionální část a skutečně dělat důležité věci? Odpověď je snadná – stanovujte si termíny. Jak jistě víte, ve chvílích nedostatku času, když už začínáte panikařit, centrum okamžitého uspokojení prohrává. Je to chvíle, kdy vám hrozí vyhazov ze školy pokud neuděláte zkoušku, vyhazov z práce pokud nepřipravíte daný projekt, veřejné zostuzení když se nepřipravíte na konferenci či ztráta nemalého finančního obnosu jestliže nedoděláte zakázku. Je to chvíle, kdy si jednoduše nemůžete dovolit prokrastinovat. Pokud si stanovíte méně času, budete efektivnější, protože na snadné a zábavné věci nebude čas.

Funguje to báječně! Je ovšem nutné navrhnout si reálné termíny, nikoliv takové, díky kterým byste činnost „odflákli“ protože jste ji nestihli…Pokud jste freelancerem, vyděláte si díky dobře stanoveným termínům mnohem více peněz. Ovšem za předpokladu, že termíny berete závazně a neřeknete zákazníkovi, že mu práci dodáte později, že nestíháte. Díky těmto zadním vrátkům totiž posilujete centrum okamžitého uspokojení a zvyšujete pravděpodobnost, že opět sklouznete k bezmyšlenkovité zábavě.

 

Jsou to právě krátící se termíny a pocit paniky, které vás nutí dělat často nepříjemnou, avšak pro váš život důležitou práci.

Ačkoliv to může být stresující, je tohle pro mnohé prokrastinátory jediná cesta. Zvítězit nad pohodlností, jednoduchostí a zábavou, chce opravdu silnou vůli a sebedisciplínu. A tu, přiznejme si, prokrastinátoři nemají.

Jaké jsou další tipy, jak zatočit s prokrastinací? To si přečtěte v článku Prokrastinaci dejte červenou, efektivitě zelenou.

 

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.