Home Motivace pro každý den Život v Anglii aneb 10x jinak
Život v Anglii aneb 10x jinak

Život v Anglii aneb 10x jinak

0
0

V čem se liší život v Anglii od toho, který tak bezpečně znáte? Zajímá vás, co je tady jinak, nebo chcete vycestovat, ale bojíte se? Nevíte, jak funguje tamní systém? Co vás v Anglii čeká? Přečtěte si tento článek! Možná vás inspiruje, možná odradí! Určitě podá dokonalé svědectví o tom, jak se připravit na „život venku“

V Anglii, společně se svým přítelem, žiji a pracuji už rok a půl. Znova bych si Manchester, jako místo k žití a poznávání, nevybrala, ale čert to vem! Už jsme tady a děláme, co umíme, abychom se měli fajn, někam se posunuli, něco poznali, něco zažili a neměli jen obyčejný život. A k tomu je Anglie více než příhodné místo!

Vybrala jsem 10, dle mě, nejvíce odlišných skutečností od života v Čechách!

1. Jízda vlevo a místní doprava

Když jsme do Anglie přijeli a na vlastní kůži zažili to, co známe z filmů a knížek, necítili jsme se moc příjemně. Anglie je jedna z mála míst (mimo jiné to platí třeba pro Irsko, Kypr nebo Maltu), kde se tento zvyk udržel jednoduše pro to, protože nikdo pravostranné řízení ještě nenavrhl nebo neprosadil. Nezbylo nám, než se s tím vyrovnat, nebo chodit pešky. Tu druhou možnost jsme po několika měsících zavrhli. Všechno je poměrně daleko a v lepší variantě jsme se vždy ztratili, nebo si museli volat taxík. Upřímně mě překvapuje, že v takovém velkoměstě, jakým Manchester je, vládne tak málo rozvinutá doprava. Metrolink sice funguje, i když jen pár let, a to ještě NAD zemí. Na autobus, když si nemávnete, nezastaví.  Mimochodem-všechny autobusy jezdí nejprve do centra, pak až do ostatních čtvrtí. Takže máte minimální šanci na bezpřestupovou jízdu, ať už se chcete dostat kamkoliv. Přítel říká, že nejlepší způsob, jak si na jízdu vlevo zvyknout, je začít tady jezdit na kole-ale pozor! Brzdy jsou obráceně!

2. Vodovodní kohoutky a anglické zásuvky

První den nás docela překvapily vodovodní kohoutky, které tu sice nejsou naopak (červená je klasicky horká a modrá studená), ale Angličani nemají stejnou vodovodní baterii jako my. Zkrátka tady najdete dva kohoutky na umyvadle. A trefit správnou teplotu, to může být občas docela problém.

Na zásuvky, které mají tři díry, jsme byli připraveni a dovezli si různé prodlužovačky a redukce. Zjistili jsme ale, že se to dá i trochu obejít a pomocí malé lžičky zavést koncovku do zásuvky i tak! Takže, cestovatelé, nezoufejte, když si na výlet do Anglie redukci zapomenete dovézt.

3. Levno nebo draho?

Nekonečná diskuze na téma, jestli je v Anglii draho, nebo levno. Co je tady dražší a co levnější než doma? Vlastně je velký rozdíl v tom, jestli tu bydlíte, nebo tu jste na dovolené. Dnes už libry na české peníze nepřepočítávám. Ale když jsme například v Lidu a děláme velký nákup, napadá mě, že plno věcí je tu vlastně levnějších než u nás. Aktuálně je to třeba máslo…

S oblečením je to různé.. Primark je Primark. Levná „hrabarána“, kde si každý přijde na své, ale o kvalitě by se dalo polemizovat.

Když se chcete jít dobře najíst nebo napít do centra, varuji! To je vůbec to nejdražší, co anglické služby nabízí. Kromě toho jsou to všechny ostatní služby. Třeba kadeřnice. Proto své licousy nechávám samovolně růst. Ale zase se mi líbí cena vstupu do posiloven nebo bazénů. Zaplacený čas se tady totiž neměří na hodiny, ale zaplatíte, a můžete zůstat, jak dlouho se vám bude chtít.

4. Kvalita potravin

I jídlo je tady celkově o něčem jiném. Nejen, že díky platu, který tady máme, si můžeme dovolit koupit potraviny, které si doma tak často nedopřejeme. Třeba jako krevety nebo různé druhy sýrů, ale je tady neomezený výběr v podobě čerstvých ryb nebo kvalitního masa. Najdete tady samozřejmě levnější obchody, ale i ty dražší, kde si můžete přilepšit a vybrat si dle svého uvážení a chutí. Profláknuté jsou tu české, polské a slovenské potraviny, kde jsme i my pravidelnými zákazníky. Život bez tatarky, tatranky nebo kečupových brambůrek si totiž neumím představit.

5. Pořízení vlastního auta

Velice zajímavý bod. Po pěti měsících, co jsme se s Anglií trochu skamarádili, jsme se rozhodli koupit si vlastní auto. Kdekdo by se mohl divit, kde jsme na to po tak krátkém čase vzali peníze. Auto tady stojí v rozmezí 500-1000 liber. A to mluvíme o slušném autě! Horší je to s pojistkou. Když nemáte bonusy, jste mladší nebo v UK nejste dostatečně dlouho, zaplatíte i 1500-2000 liber za rok. A to je ještě hodně levné pojištění. Zase musíme brát v úvahu to, že v tom je započítané opravdu všechno, včetně dálničních známek.

6. Počasí

Každý se mě neustále ptá, jestli mi nevadí žít v kraji, kde neustále prší. Ne, nevadí. Ono to není zas tak strašný, jak si všichni myslí. Sice tady prší rozhodně víc než v ČR, zato tady není skoro žádná zima v období největších mrazů. Já pořád říkám, že tady padá takovej ten suchej déšť. Ještě nikdo nepochopil, co tím myslím. No, prostě nejste mokří! Je fakt, že na jihu Anglie je třeba to počasí zase trochu o něčem jiném. Ale na mě to zkrátka žádný vliv nemá. Až na nepřestávající rýmu.

7. Všechno jede on-line

Když potřebujete něco zařídit, ať už je to přihlášení na novou adresu, schůzka na úřad, problémy s fakturou, pojistka na auto nebo nový dodavatel elektřiny-nikam nechodíte, zůstáváte v pohodlí domova. Vše uděláte za pět minut s pomocí počítače. Angličani tak eliminují fronty na úřadech, protože při tom množství lidí, co tu žije, by to asi ani jinak nešlo. Zezačátku to pro nás byl problém-moc jsme anglicky nerozuměli, ale postupně jsme si zvykli, a teď už si to ani jinak nedokážeme představit. Už jen proto, že než tady někam dojedete, zabere vám to půl dne!

8. Měsíční poplatky

Platit musíte všude. To se tady zas tak moc neliší. Horší je to v cenách. Ale jsme zase u toho. Vůči tomu, co tu člověk vydělá, ty ceny za nájem nejsou zase tak lamentující. Rozdíl je v tom, jestli bydlíte v share (sdíleném) bydlení s dalšími lidmi nebo máte barák sami na sebe. My jsme zažili obě možnosti a je pravda, že ve dvou se to zase tak dobře utáhnout nedá. Všechno má svou cenu. Takže buď jste tady kvůli tomu, abyste co nejvíce a nejrychleji ušetřili, nebo jste ta povaha, která chce mít klid a bydlet sama, a ne uklízet cizí nepořádek. Záleží, co si vyberete. Mimo vodu, elektřinu a internet platíte takzvaný Council tax, jehož hrazení je tady povinné. Zahrnuje vývoz popelnic, odvoz odpadu, úklid v okolí domova, ale i drobné příspěvky státu. Ta částka dělá okolo 100 liber měsíčně.

9. Angličani

Samozřejmě lidé jsou tady jiní než v ČR. Nemyslím jen typy lidí, které denně potkáme. Protože Anglie je známá tím, že zde najdete nejrůznější etnika na světě. Ale právě tu jejich povahu. Říká se o nich, že jsou to studení čumáci, suchaři a že postrádají smysl pro humor. Je to možná z části pravda, ale druhá strana mince je úplně jiná. Jsou ochotni s čímkoli pomoci, jsou milí, snaží se vyjít vstříc. Nikdy jsem nezažila, že by mi tady dal někdo najevo, že jsem cizinec na jejich území.

Nemůžeme všechny házet do jednoho pytle, ale nejsou vůbec tak nervózní, naštvaní nebo závistiví jako někteří Češi. Trochu mi vadí to, že vše nechávají na poslední chvíli, což může být problém hlavně v práci, kde mají úplně jiný pohled na věc. Typické je pro ně: to nechvátá, to počká… A to je přesně to, co mi vadí. Ale každému vyhovuje něco jiného.

10. Neomezené možnosti

Chcete si jít zaplavat, ale už se vám nelíbí tam, kde minule? Nevadí, o 15 minut dál je další bazén i s posilovou. Máte chuť jet na výlet, vidět moře, na dobrý jídlo v dobré restauraci nebo máte v půlnoci hlad? Žádný problém – Anglie je továrnou na vaše splněné sny a uspí vaše chuťové i další buňky touhy. Když se nemůžu rozhodnout, co budu dneska vařit, vím, že přes ulici dělají výborný kebab a pět minut autem máme McDonald’s. Když jedu z práce a zapomenu koupit vejce, vím, že se nenaštvu sama na sebe, protože minutu od baráku je velký obchodní dům a přes ulici večerka, kde dostanu to, co potřebuju.

 

Něco je tu sice trochu jiné, divné nebo našemu myšlení nesympatické, ale není nic lepšího než vyjet do světa a na vlastní kůži si rozšířit obzory a seznámit se s tím, jak se žije jinde!

 

Autor: Nina Cibulková

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.