Home Motivace pro každý den 6 věcí, kterým bychom se měli vyhnout, pokud chceme být šťastní
6 věcí, kterým bychom se měli vyhnout, pokud chceme být šťastní

6 věcí, kterým bychom se měli vyhnout, pokud chceme být šťastní

0
0

K tomu, abychom mohli být šťastní, je třeba si spokojenost pěstovat. Stejně tak jako u zahrady – dodávat vláhu a zbavovat se plevelu. Plevel – může zahubit rostoucí semínko. Prvně ho přeroste, a potom zahubí. Jak v osobním rozvoji vnímám plevel já a čeho se snažím vyvarovat? 

Pojďme na to!

1. Sebe-nenávist

Je opravdu důležité se jí vyhnout. Vztah k sobě samému vás může brzdit, anebo nastartovat. Pokud se přikláníte k tomu, že vám vaše myšlenkové schéma spíše ubližuje, vytrhněte ho i s kořeny. Takové myšlenky nemají ve vašem životě co dělat. Nechte růst pozitivní!

Sebe-nenávist není jen negativní smýšlení o sobě samém, ale i negativní postoj k vašim vlastním myšlenkám a pocitům. Je žádoucí zbavit se „plevelu“ (negativních návyků), aby semínka vašich snů měla plnohodnotnou výživu. Co tedy dělat, když neumím přijmout svoje vlastní myšlenky?

Nepopírejte. Pokud máte nějakou představu ideálního já, naplňujte ji pozvolně a bez jakéhokoliv tlaku. Pracujte na sobě, ale ještě předtím přijměte všechno, co na sobě nemáte rádi. Dokonalost je stav, který nemusí byt dokonalý, aby byl dokonalý. Projevujte svobodně své myšlenky a emoce. Uleví se vám a budete moci jasněji přemýšlet.

Je to jednoduché – víte, že máte „na zahrádce plevel“. Není přece efektivní, sedět za oknem a nadávat na něj nebo dělat, že neexistuje. Lepší je vzít rýč a dát se do práce.

2. Nezdravá výživa

Škodlivé jídlo si vždy vybere svou daň – těžkost, nafouklost, přibírání na váze, únava, podrážděnost atd. V mém životě jsem si prošla mnoha stravovacími styly a od každého jsem si vzala trošku. Každý organismus je kapku jiný a každému vyhovuje jiná strava. Existují však univerzální rady, které pomáhají komukoliv.

-Zařaďte do svého jídelníčku saláty. Naprosto si je zamilujete. Můžete si je dávat s čímkoliv, co vám chutná.

-Vsaďte na smoothie či šťávy. Enzymy v ovoci a zelenině jsou velkým benefitem pro vaše zdraví. Mezi mé oblíbené patří například šťáva z melounu, červené řepy, grepu, hrušky a acaii berry.

3. Nedostatek odpočinku

Lidský organismus potřebuje odpočívat pravidelně, i když třeba jen na chvíli. Co tím myslím? Zastavit se a jen dýchat, a tím načerpat novou energii.  Záměr je, aby se tělo uvolnilo a hlava vypla. Meditovat se dá i u procházky, může to být cokoliv, během čeho se vaše tělo, mysl i duše cítí lehká a bezstarostná. 15 min denně stačí!

4. Zaměstnání, které nekoresponduje s vaším posláním

Najděte svoji vášeň. Je to něco, co vás bude prostě bavit. Neříkám, že cesta za vaší vysněným povoláním bude jen o činnostech, které 100 % milujete, ale jádro se nemění. Pokud jste rozhodnutí, překonáte se – vaše motivace vám pomůže. A chápu, není to lehké, sama jsem si tím prošla. Začala jsem naslouchat tomu, co doopravdy toužím dělat, a skutečně jsem se v tom začala rozvíjet. Hlavní a nejtěžší krok je začít. TEĎ.

5. Negativní lidé nebo lidé, se kterými vám není dobře 

Pokud se cítíte špatně, třeba i méněcenně, v kontaktu s nějakou skupinou, neměli byste společnost těchto lidí vyhledávat. Jestli cítíte, že to zapříčiňuje pouze jednotlivá osoba, je potřeba to řešit. Řídím se vždy pocitem ve svém těle. Pokud se někde dlouhodobě necítím dobře, měním okruh. Nikdy si to nedávejte za vinu, že nezapadáte tam, kam byste „měli“. Hledejte svou smečku, ona někde je a běhá mezi kopci, v noci se koupe v jezeře a do rána vyje na měsíc. A čekají, až se připojíte.

6. Ustrnutí na místě

Další věc, které je třeba se vyhnout, je stagnace. Neustále se posouvat vpřed, být lepší, než kdy předtím, být šťastnější. Pro mě je přirozené se neustále zlepšovat, nejsem uhnaný ambiciózní „cílař“, který chce ze dne na den zdolat Mount Everest. ALE vím, že je to možné, pokud budu denně pilovat své schopnosti. 

Pokud stojíte na mrtvém bodě, sedněte si nad papír a sepište si vše, čeho chcete dosáhnout. Vizi, jaký život chcete. V čem chcete být skvělí? Čemu můžete přispět světu? Jaké je vaše nadání? Co chcete, aby vás živilo? Pravděpodobně máte nějaké tušení, co by to asi mohlo být. Ale na papíře to vykrystalizuje. Možná to uvidíte poprvé jinak, než jen ve své hlavě. A vše začne dávat perfektní smysl.

Najděte své dary a potom je věnujte světu – protože bez vás by nebyl úplný.

 

Autor: Lucie Valouchová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.