Home Osobní rozvoj 11 důvodů, proč nikdy nebudete zdraví
11 důvodů, proč nikdy nebudete zdraví

11 důvodů, proč nikdy nebudete zdraví

227
0

Jste zdraví? Ne? Jakž takž? Není divu, vždyť je tolik oblastí, kterými si můžeme v tomto ohledu zavařit.

Sestavili jsme pro vás následující žebříček hned 11 takových důvodů, z nichž se vás pravděpodobně bude týkat hned několik, ne-li většina. A možná vás překvapí, že ke zdraví doporučím alkohol, sex nebo ignoraci…

Ano, tohle není typické čtení o zdravotních faktech a doporučeních. Se zdravím totiž souvisí mnohem víc věcí, než si běžně připouštíme. Tak schválně…

1) Zdraví svěřujete komerci

Nemoc a bolesti jsou varovným alarmem těla, že je potřeba rychle něco změnit. Jenže pokud důvěřujete reklamám, vezmete raději prášek na utlumení bolesti a děláte to tak dlouho, než už není návratu. Pokud budete svoje unavené tělo oblbovat léky, nenaučíte se mu naslouchat a nikdy nebudete zdraví.

2) Nedostatek pohybu

Nemluvíme tu o vrcholovém sportu, mluvíme tu o zdravé fyzické rekreaci. Je milion variant, jak svému tělu dopřát pohyb – běh, kolo, kolektivní sporty, fitness, plavání, tanec, cvičení, sex, dlouhé procházky a tak dále. O prospěšných benefitech těchto aktivit toho bylo napsáno kvanta, proto netřeba nosit dříví do lese – ale vězte, že bez pravidelného pohybu nikdy nebudete zdraví.

3) Pijete málo vody

Tělo potřebuje vodu, jako vám auto nepojede s prázdnou nádrží (pokud neřídíte Teslu). Teorií, kolik toho denně vypít, je nespočet, ale pár sklenic čisté vody denně je optimální a dobíjí průběžně vitalitu pro všem tom vysušování kávou, alkoholem a limonádami. Bez pravidelného pití čisté vody nikdy nebudete zdraví.

4) Netrávíte čas na čerstvém vzduchu

Je třeba něco dodávat? Městský život má dnes mnoho výhod, ale znečištěné ovzduší patří k jeho záporům. Vyrazte každý den alespoň obejít park a chopte se každé příležitosti jít o víkendu do přírody. Bez dostatku čerstvého vzduchu nikdy nebudete zdraví.

5) Neoslavujete život

Cože? Mejdany a alkohol v žebříčku zdraví prospěšných věcí? To si pište! Oslava života je psychicky i duševně blahodárný rituál, proto vám to tělo chtě nechtě jednou za čas odpustí. Nemluvím tu ale o tupém, nudném a rutinním vysedávání v baru či obrážení diskoték, které provozujete každý víkend z důvodu „přijít na jiné myšlenky“. Mluvím o slavení s velkým S – s lidmi, které máte rádi, naplno, s úsměvem a euforií, radost, smích a užívání si daru života! Bez občasných oslav života nikdy nebudete zdraví.

6) Neumíte být vděční

Každý pozorujeme svět skrze jiný filtr. Proto je někdo pesimista a o jiném řekneme, že vidí svět přes „růžové brýle“. Faktem zůstává, že si můžeme vybírat, co vnímáme, protože se toho kolem nás děje nekonečně mnoho. Vězte, že každý den toho je spoustu, za co můžete být vděční a nejde dostatečně zdůraznit, kolik dobrého vám vnímání takových věcí přinese. Bez vděku proto nikdy nebudete zdraví.

7) Nedovedete odpouštět

Málokdo dovede žít přítomností s tím, aby si ji neustále nekazil špatnými vzpomínkami na minulost. Každý jsme prožili křivdy, ale nosit si je sebou nám ubližuje. Odpusťte všem a všemu, kdo k vám kdy byl nespravedlivý. Neděláte to pro ně, nýbrž pro sebe. Bez odpuštění nikdy nebudete zdraví.

8) Berete si osobně okolní soudy o vás

Asi jste si všimli, že lidé mají neustále potřebu něco komentovat a hodnotit. Pokud nežijete v jeskyni, pravděpodobně se to někdy nevyhnulo i vám. Nepříjemné, že? No a co! Všechno okolo nás je jenom naším vlastním zrcadlem, takže pokud má někdo blbé poznámky na vaši adresu, je to jen a pouze jeho problém a s vámi nemá vlastně co dělat. Buďte sami sebou a trénujte ignorování okolních soudů, protože bez této schopnosti nikdy nebudete zdraví.

9)  Snažíte se mít vše pod kontrolou

Snaha mít všechno pod kontrolou patří k vrcholům lidské bláhovosti. Nikdy, opakuji nikdy a nikdo nedokáže mít všechno pod kontrolou. Ano, určití lidé mají větší vliv než jiní, a určité povahy po kontrole baží více než jiné, ale dokonce i ti největší vůdcové v lidských dějinách padli vinou této šílené touhy. Život se nějak děje a máme na něj do určité míry vliv, ale tato sféra je omezená v rámci velkého koloběhu věcí. Dokud nedovedete dávat událostem volnější průběh a nepřestanete se fixovat na vaše konkrétní požadavky, nikdy nebudete zdraví.

10) Štěstí odkládáte na zítra

Zítřek nikdy nepřichází, pamatujte. Skutečně nemusí. Kdyby jste dnes měli zemřít, byli byste šťastní? Stále děláte něco pro ostatní a kmitáte od jedné povinnosti ke druhé, ale dopřáváte si pravidelný čas i na to, co vás skutečně činí šťastnými? Na svoje štěstí si udělejte čas každý den, protože od toho jsme na světě. Žádné kompromisy! Bez štěstí nikdy nebudete zdraví.

11) Nemáte se rádi

Sebeláska je veliký lék, který je vinou bývalého režimu v našich končinách velice haněný a zanedbaný. Zdravou sebeúctu mylně nálepkujeme jako narcismus, aroganci či namyšlenost. Uvědomte si však, že nikdy s nikým nestrávíte více času, než sami se sebou – a už jen proto dává smysl oblíbit si sebe sama. Pokud se nemáte rádi, nikdy nebudete zdraví.

Chtěli byste se mít rádi, ale nevíte jak? Přečtěte si náš článek Recept na šťastný život: Sebeláska.

 

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.