Home Osobní rozvoj 8 tipů jak mít šťastné manželství
8 tipů jak mít šťastné manželství

8 tipů jak mít šťastné manželství

2.70K
0

Být ve vztahu s partnerem, nebo v manželství šťastný a spokojený, to by asi chtěl každý z nás. Ale není to jednoduché, lehké ani běžné. Je to práce na celý život, složená především z dobré vůle obou partnerů.

Bohužel je v současnosti stále více rozluk, rozvodů a osamocených, zklamaných i ztrápených lidí. Přitom někdy postačí tak málo, aby si lidé porozuměli a vyšli si vstříc.  Jak tedy tomu čelit a mít skutečně šťastné manželství? Jak žít v oboustranně spokojeném vztahu? Pomohou vám naše tipy!

Desetiminutovka jen o vás

Každý den si povídejte. Tím nemyslíme řeči o práci, domácnosti, bydlení či dětech, tím myslíme osobní povídání – o sobě navzájem, svých touhách, plánech, pocitech, vzpomínky na pěkné chvíle na dovolené, vyznání citů, pěkná slůvka, která pohladí. Stačí deset minut denně, které nevýslovně utužují vztah a vzájemné soužití!

 

Povzbuzení není nikdy dost

Povzbuzení a slova ujišťující o podpoře, pochvala, ocenění, komplimenty – to vše je ve vztahu dvou lidí velmi důležitou devizou, jíž partnerovi říkáme, jak si jej cením a jak vnímáme jeho um, vlohy, dovednost, snahu, píli, a výsledky práce. A nesmí to být práce domácí, ale práce na sobě, tedy práce partnera na sobě.

 

Řešte problémy hned

I malá nedorozumění je dobré vyřešit okamžikem, v němž nastanou. Nic neodkládejte a řešte každé nepochopení či nedorozumění hned. Jinak vám narostou do obludných bubáků domněnek a domyšlenek, které pohltí váš klid a pak i vztah. Každý problém evokuje negativní emoce – strach, úzkost, obavy, zmatek i údiv či rozpaky. Tak problémy nikdy neopomíjejte, nepřecházejte pozicí „mrtvého brouka a neřešením. Naopak, řešte je ihned.

 

Umění kompromisu

Žádný vztah není zadarmo, všude je nutno korigovat, poznávat a také umět dojít k oboustrannému kompromisu, který dokáží učinit oba partneři. Je zapotřebí umět přiznat chybu, omluvit se, a občas i ustoupit. Omluva není ponížení, jen uznání vlastního pochybení. A ustoupit partnerovi, s ním žijete, znamená ukázat, že vám na něm a jeho spokojenosti záleží. Že vám záleží na vašem manželství.

 

Komunikace a zase komunikace

S tím vše nezbytně pojí komunikace, protože nikdo není jasnovidný, a nevidí vám do hlavy, jak a co si myslíte. Ani váš dlouholetý partner či manžel. Proto je nutno umět o všem hovořit a vyjasnit si vlastní postoje a mínění. A to se týká všeho – chodu domácnosti, výchovy dětí, trávení volného času, dovolené i vašeho intimního soužití. Nedostatek komunikace v jakékoli ze zmíněných oblastí, je na závadu celkovém naplnění vztahu. A v současném uspěchaném světě je to největší problém v soužití dvou dospělých. Podstatné rovněž je, jaká ta komunikace je – má být jasná, s fakty, bez skákání do řeči, bez odbíhání od daného tématu, anebo bez vnucování vašich postojů protějšku.

 

Nebuďte závislí a mějte své koníčky i přátele

Ano mít vlastní okruh přátel je důležité. Je to o vlastním životním prostoru a žití vlastního života. Soužitím v manželství či partnerství není nutno se vzdávat svého osobního života, přátel i koníčků. Ba naopak, příliš se přizpůsobovat partnerovi není dobré. Ztrácíte tak svoji osobnost a originalitu, své vlastní já, a žijete de facto život druhého, nikoli svůj. Ten přílišným ustupováním a přizpůsobováním naopak ztrácíte.

 

Sex a intimita je důležitá

Ano, intimní soužití je nezbytnou a důležitou součástí vztahu. Sexuální kontakt s partnerem má být pravidelný. Samozřejmě se do něj nenutíme, ale i když „není na něj vhodná doba“ snažíme se prostě ukázat, že je pro nás důležitý i v tomto ohledu. Milování bereme jako krásnou součást života, kdy dáváme partnerovi najevo svoji touhu a zájem. I fyzickou blízkostí dáváme najevo svůj zájem. A není to pouze o sexu, ale o něze, mazlení a pohlazení. To vše vytváří další a hluboká pojítka v soužití dvou lidí a utužuje vztah.

 

Samozřejmost uznání a respektu

Umět ukázat partnerovi uznání, obdiv a respekt je deviza, která ve vztahu dělá divy.  Neupřímnost jen naopak ničí a zabíjí. Vzájemné uznání, bez mnohdy zbytečné kritiky, projevy lásky a pochopení, jsou artefakty, které nejen tmelí, ale i rozvíjí náklonnost mezi oběma partnery. A jestliže umíte povzbudit svého mažela/ku či partnera/ku i před přáteli, rodinou a dětmi, je jasné, že si druhého vážíte a stojíte o něj. Pořád, stále, byť již své soužití počítáte třeba na desítky let. Nebo právě proto.

 

Díky našim tipům, můžete zamezit mnoha nedorozuměním a nepochopením, střetům a konfliktům. Z nichž pak vznikají pocity smutku, skleslosti a únavy. Jsou to pobídky pro dobrý a kvalitní vztah dvou dospělých. Vztah, který s nimi dokáže přetrvat a přežít doslova vše. Protože všechno lze řešit – musí se jen oboustranně chtít. Hádkám se nevyhne asi žádný vztah, ale eliminovat je na minimum a dokázat je (když už vzniknou) racionálně řešit, je nejen fajn, ale i přínosné. Pro vás, partnera, děti a rodinu. Přejeme vám šťastné manželství.

 

Zamilujte se znovu a už s tím nepřestaňte… Jak do vztahu vrátit lásku a čerstvou energii zjistíte také na novém CD Petera Sasína Návrat Motýľov v Bruchu.

 

 

Pavla Jelínková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.