Home Nezařazené Chceš vycestovat, ale stále jsi nenašel odvahu? Věř si
Chceš vycestovat, ale stále jsi nenašel odvahu? Věř si

Chceš vycestovat, ale stále jsi nenašel odvahu? Věř si

0
0

Také někdy přemýšlíte o tom, že je čas na změnu? Říkáte si, buď teď, a nebo nikdy? Jaké jsou dnes možnosti a kam se vůbec dá vycestovat? Kde získáte ty nejlepší zkušenosti? Připravili jsme pro vás pár tipů, aby to vaše velké rozhodnutí bylo jednodušší!

Rozhodněte se!

Než jsem odjela do Anglie, nikdy mě nenapadlo, že se vůbec rozhodnu odjet žít více než na rok, daleko od svých kamarádů, jistot, rodiny a zázemí. Když jsem o tom řekla svým nejbližším, odpovědi byly mnohdy rozdílné. Proč? Ptali se mě… Má odpověď byla jednoduchá: Chci změnu!

Chci poznat život jinde, naučit se angličtinu a poznat jinou kulturu. Rozšířit si obzory a najít sama sebe. Je jedno, jestli je vám 18 nebo 30. Zkušenosti, které získáte „venku“, vám nikdy nikdo nevezme, a jsou to nejcennější, co v životě máte k tomu, abyste se našli, uplatnili v životě, a nezůstali stát na jednom místě!

Každý nemá možnost, šanci a peníze. Ale důvodů, proč to neudělat se vždy najde více než si říci prostě a jednoduše – jedu! Je to stejné jako se vším. Když budete moc přemýšlet a bát se, i když hluboko uvnitř sama sebe víte, že netoužíte po ničem jiném více, než je cestování, nikdy to neuděláte. Pak nastává první krok. Jste na sebe tak pyšní, že to ostatní už jde samo…

Vyberte si zemi

Anglie byla vcelku jasná volba! Nejen proto, že se tam jezdí asi nejčastěji, ale proto, že jsme tam měli pár známých, kteří nám mohli alespoň trochu přiblížit život, který se od našeho poklidného žití v Čechách určitě liší. Přemýšleli jsme ještě nad Novým Zélandem, kde mohou být ale problémem víza, či severními zeměmi, jako je například Švýcarsko nebo Norsko. Pak jde o to, jestli upřednostňujete peníze, cestování, přírodu nebo jistotu v podobě Německa nebo Rakouska, kde víte, že můžete být autem za pár hodin doma, v Čechách. Z ostatních zemí to totiž může být větší problém, než by se zpočátku zdálo!

Ve dvou se to lépe táhne

Nejlepší varianta je vzít s sebou parťáka. Přítele, kamaráda, spolucestovatele, s kterým se náhodně seznámíte a má stejný cíl jako vy! Proč ne! Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne a víc hlav, víc ví! O tom jsme se přesvědčili s přítelem na vlastní kůži. Přítel měl mezery v angličtině, já zase v jiných věcech, takže jsme se výborně doplnili. Problémy a překážky na vás v cizí zemi číhají doslova za každým rohem. Když na ně nejste sami, jste silnější a překonáte je raz dva! Existují samozřejmě i typy lidí, kteří rádi cestují sami a spoléhají se sami na sebe, i tak se dá vycestovat. Ale jsem zastáncem toho, že vždy je lepší, když nejste na nic v životě sám. Život za hranicemi mezi ně určitě patří!

Zjistěte si co nejvíce informací

Řadím se mezi lidi, kteří jsou rádi připraveni na všechny varianty. Proto jsem s půlročním předstihem začala bombardovat kamarády, kteří v UK žijí, začala projíždět různé diskuze, skupiny na Facebooku a číst blogy. Je dobré být připravený a vědět nejen to, jak se zachovat po příjezdu do nové země, ale i co je třeba zařídit před samotným odjezdem! Udělejte si seznam a držte se ho, vše půjde potom snáze. Vypište si nejhlavnější body jako třeba: říct to doma, dát výpověď, koupit si kufr, pořídit si mapu, obejít si všechny doktory, koupit si čokoládu na nervy, procvičit si angličtinu a hlavně se z toho nezbláznit.

Spoléhejte jen sami na sebe!

Až si rozmyslíte, kam chcete odjet a budete na 100% přesvědčeni, že opravdu jedete, začnete se určitě shánět po ubytování a práci. Nejjednodušší je odjet jako au-pair, kde vám se vším pomůže konkrétní rodina. V případě, že chcete odjet na vlastní pěst, doporučuji nevyužívat služeb ŽÁDNÉ AGENTURY.

My jsme odjeli tak, že jsme se spoléhali jen sami na sebe, nedávali peníze žádným agenturám a dokázali si sami najít bydlení, i práci týden po příjezdu. Proto mějte na paměti, že i tak se to, minimálně v Anglii, dá udělat. Agentury za vás shrábnou jen peníze a v lepším případě podají informace, které už znáte, nebo bude vše úplně jinak, než jste si společně domluvili. Navíc, věřte mi, budete na sebe tím víc pyšní, když zjistíte, že jste vše dokázali sami, bez cizí pomoci!

Nechte minulost za sebou

Každé ráno odteď, když už jste se rozhodli, budete myslet po probuzení na jedinou věc: Nikam nejedu! To je v pořádku. Mně se to dělo také a je to nejspíše jeden z nejčastějších symptomů tématu: Mámo, jedu do světa! Nakonec stejně pojedete, protože si přece nenecháte nikým zkazit váš sen. Trochu více si věřte, nechte za sebou minulé vztahy, práce a životy a jděte vstříc novým zítřkům, protože tam někde na Vás čeká nový a lepší začátek! A kdy jindy, když ne teď?

Sbalte se a jeďte!

Když se budete dlouho rozmýšlet, pořád spekulovat nad tím, jestli je dobrý nápad dávat výpověď, opustit rodnou zemi, ptát se dokola sami sebe, co když to nevyjde, co tomu řekne okolí, nikdy nic nedokážete. Sbalte si proto nejnutnější věci, protože do toho jednoho dvacetikilového kufru se stejně víc nevejde, kupte si letenku, zhluboka se nadechněte a jeďte!

Držím Vám palce,  vy to dokážete!

Autor: Nina Cibulková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.