Home Osobní rozvoj Finanční gramotnost pro záchranu peněženky
Finanční gramotnost pro záchranu peněženky

Finanční gramotnost pro záchranu peněženky

283
0

Finanční gramotnost je v dnešním světě velice potřebná schopnost. Naše konzumní společnost stojí na tom, že lidé bezhlavě utrácí svoje peníze a proto jí hraje do karet, že s penězi zacházet prostě neumíme. Naučit se finanční gramotnosti je zásadní pro každého, kdo se nechce nechat vláčet světem tam venku, ale raději má všechno pevně ve svých rukou a na vlastní zodpovědnost. Doma, ve škole ani v médiích nám o ní nepovídali a tak je zpočátku těžké si ji osvojit, ale víte, jak se to dělá nejlépe – jeden jednoduchý krok za druhým. Pomalu, ale jistě.

Začněme proto zlehka jednoduchým pravidlem, které se dotýká pravidelně přinejmenším většiny z nás a bezpochyby se osvědčí každému, kdo jej aplikuje.

 

24 hodinové nákupní rozhodnutí

Velké sumy peněz nám z peněženky často mizí vinou spontánních nákupů. Prostě se z nudy sebereme a vyrazíme do obchoďáku, kde z rozmaru nebo pro zlepšení nálady kupujeme všechno, co nám padne do oka nebo co by se mohlo jednou hodit. Pak nám skříně praskají ve švech oblečením, které jsme na sobě měli možná jednou nebo nikdy, a do kumbálu se prostě nevejde už ani jedna krabice harampádí navíc.

Nakupování řídí emoce, je proto potřeba stát se jejich pánem a nikoliv sluhou. Naštěstí na zkrocení tohoto problému existuje jednoduché pravidlo. Když se vám v obchodě něco zalíbí, nekupujte to. Nechte to ležet na svém místě nebo pro jistotu poproste, zda vám to neschovají pod pultem do dalšího dne. Za 24 hodin se vraťte, a pokud stále budete hořet touhou mít tu danou věc, s klidným svědomím ji kupte.

 

Co je na tom tak zvláštní?

Napodruhé už zkrátka většinu z těch věcí nekoupíte. Emoce se uklidní a vstoupí do hry mysl, která racionálně zváží, zda to opravdu potřebujete a využijete, nebo se vám to bude jenom válet doma a byly by to jen další vyhozené peníze. A když i po 24 hodinách své rozhodnutí nezměníte, je to potvrzení, že ta věc je tu pro vás a můžete z ní mít právem radost.

A pokud náhodou po vašem návratu vyhlídnutý předmět z regálu nebo ramínka za ten jediný den zmizel, nezlobte se. Berte to jako znamení, že tady prostě nebyl pro vás a někde na vás čeká něco ještě lepšího. Toto jednoduché pravidlo spolehlivě sníží vaše měsíční výdaje a navíc jako bonus přinese větší pořádek do vaší domácnosti.

 

Stává se, že častokrát nakupujeme zbytečnosti, které nepotřebujeme. Naučte se minimalizovat! Článek o minimalismu najdete zde.

 

 

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.