Home Osobní rozvoj Jak na citové upíry
Jak na citové upíry

Jak na citové upíry

399
0

Citoví upíři jsou lidé, kteří z vás vysávají energii. Stačí krátký hovor, i telefonický, s citovým upírem a budete se cítit slabě, špatně, divně. Citový upír přitom ale může tvrdit, že vás má rád. Může to být vaše nejlepší kamarádka nebo dokonce někdo z řad vašich nejbližších.

Upíři, kteří žijí z citové energie

Citoví upíři se neživí krví, jejich hlavním chodem je citová energie, kterou vysávají ze všech kolem sebe. Navíc umí dokonale klamat tělem. Spousta z nás si dlouhou dobu ani neuvědomí, že se stala obětí citového upíra. Citový upír dokáže člověka dokonale vyvést z míry, i když se chová přátelsky. Řádí všude, nejen mezi přáteli.

Citoví upíři jsou na našich pracovištích, ve školách a třeba i v obchodech. Jak citový upír vypadá? Na první pohled může vypadat jako skvělý člověk, často dokonce okouzlující, který si snadno získá vaši přízeň. Jejich obětí jsou nejčastěji lidé, kteří neumějí říkat ne, ale vysávat energii dokážou i z velmi silných jedinců.

Obrana proti citovým upírům

Naneštěstí citoví upíři se vyskytují velice často v okruhu našich nejbližších, často i v rodině. Těmto upírům se brání nejhůře a navíc trvá, než člověk odhalí, co jsou skutečně zač. Většina z nás si totiž nechce připustit, že někdo tak blízký jako je třeba matka, sourozenec nebo dokonce vlastní dítě, by mohl být takovým člověkem – citovým upírem, který vlastně ničí náš život. Člověkem, který z psychologického hlediska trpí poruchami osobnosti. Ale pokud je tomu skutečně tak, pokud máte tu čest s citovým upírem, tedy člověkem s poruchou osobnosti, pak se proti tomu musíte bránit. V opačném případě vás takový člověk dožene dříve nebo později k šílenství.

Pokud není možné, abyste citového upíra ze svého života zcela vyčlenili (jedná se o člena rodiny), pak si musíte při jednání s ním stanovit jasná pravidla a těch se držet. Jestliže dokážete být vytrvalí, můžete upíra zdánlivě velmi jednoduše odehnat. Nejrozšířenějším „druhem“ citového upíra je ten, který si neustále na něco stěžuje. Tento druh upíra porazíte v případě, že mu dáte na jeho nářky omezený čas (řekněme max. 10 minut). Pak má na výběr, buď změní téma, nebo ho opustíte. Takto postupujte pokaždé, bez výjimky. Debatu nesmíte připustit. Stůjte si za svým!

Pozor na citové manipulátory a tyrany

Pozor si dejte také na manipulaci. Citoví upíři umějí s ostatními velice dobře manipulovat. Jejich prosby jsou často natolik urputné, že si je člověk nakonec nechá vnutit. Naučte se říkat ne, nebojte se používat jednoznačné „Nechci a dej mi s tím už pokoj.“ Upír to na vás pravděpodobně stejně ještě jednou zkusí, začne se litovat, na řadu přijdou výčitky, vás to ale nesmí přimět ke změně názoru.

Stejně tak si dejte pozor na upíří tyrany. Pro ně je typické, že ztropí scénu, zuří, nadávají, provokují a vyhrožují. Na první pohled z nich jde možná strach, ve skutečnosti se ale jedná o slabé jedince, kteří si troufnou jen na slušné lidi, které považují za ještě větší slabochy, než jsou oni.

Nebojte se upířích tyranů. Jsou to slaboši a jsou prakticky neškodní. Pouze se jim naučte čelit a to tak, že vydržíte jejich běsnění v co největším klidu. Tím, že nic neuděláte, je vyvedete z míry. Jakmile se patřičně vybijí a jejich zlost postupně pomine, zeptejte se jich, co tedy navrhují. Pokud by se celá situace opakovala a upír začal opět běsnit, odejděte. Řekněte mu, že na něj už nemáte čas.

Hodný upír je stejně zákeřný jako tyran

Rádoby hodný citový upír z vás vysaje stejně či dokonce ještě více energie než třeba manipulátor či tyran. Jeho nečestné úmysly totiž dokážete odhalit až po dlouhé době – vždyť ten člověk by se pro vás rozkrájel! Věřte, že nerozkrájel. Upír, která vás velkoryse zavaluje pozornostmi, si snadno získá vaši přízeň, čehož pak náležitě využije ve svůj prospěch. Takže jakmile začnete cítit, že dary, služby nebo nabídky nějakého člověka jsou vám na obtíž, rázně vše odmítněte.

Odolat upírům není snadné a často nás to nutí pocvičit se trochu v osobní statečnosti, ale pokud nechcete, aby váš řídil někdo jiný, nechcete se cítit prázdní a bez energie, musíte být silnější než oni. Říká se sice, že nejhorší je srážka s blbcem, ale život po boku citového upíra je mnohem horší.

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.