Home OSOBNOSTI Kolik věcí člověk potřebuje
Kolik věcí člověk potřebuje

Kolik věcí člověk potřebuje

0
0

Stála jsem na vlhkém písku antracitově černé pláže. Teď konečně vím, jak vypadá Tenerife. Je začátek února, ale tady vane vlahý podvečerní větřík. Většina domorodců se halí do mikin a bund, protože teplota klesá k osmnácti stupňům. Nám, co jsme utekli z mrazů, chladného sněhu a sychravého vzduchu, připadá, že je tady božsky. Je nám lehce.  

Cestování je dobrodružství

Lákalo mě odjet někam do dalekých zemí, prozkoumávat krajinu a její atmosféru, vnímat lidi kolem sebe, ale dlouho mi připadalo, že je to nějak složité. Musím si toho spoustu připravit, vzít s sebou.

Nezapomenu na výlety s mými rodiči, kdy jsem jako malá holka seděla na přeplněném zadním sedadle žigulíka. Jen výlet do Kolína se tehdy podobal expedici. Maminka nejdříve mazala housky na cestu, sbalili jsme si pláštěnky a rezervní oblečení, sháněli adresu kolínských přátel a pořídili novou mapu.

Stačí příruční zavazadlo

Dovolená na Tenerife vypadala celkem jinak. Koupili jsme si letenky nízkonákladové společnosti. V ceně bylo pouze příruční zavazadlo. Při balení jsem s trochou nedůvěry obhlížela miniaturní kufřík. Poskládat tam věci bylo nakonec jednoduché. Nebylo jich moc. Spodní prádlo, trička, svetr, náčrtník a rezervní boty. Poprvé v životě jsem ocenila, že nemám velikost pětačtyřicet a tudíž jsem do zavazadla mohla nacpat i fén.

Obklopujeme se zbytečnostmi

Máme kolem sebe spoustu berliček, pomůcek, které nám zdánlivě usnadňují život. Ve skutečnosti je nepotřebujeme. Jen nás zahlcují, osobují si právo na naši pozornost. Musíme vydělávat hodně peněz, abychom si všechno mohli koupit, mít velký dům, abychom tam věci mohli uklidit.

Ve skutečnosti není nutné vlastnit denní a noční krém, dva hřebeny, ani dvacet stejných svetrů, které jsme si koupili v nějaké akci, kdy jeden z nich byl za polovic. Nepoužívaná sedačka a křišťálový lustr, co jsme sehnali za skvělou cenu, ale z nedostatku místa a invence uložili na horší časy do garáže, nepředstavují naše bohatství, ale zátěž. Strach o majetek je mnohdy silnější než touhy po poznání.

Zážitky místo suvenýrů

Pláže na Tenerife jsou úžasné. Třpytí se zlatým pískem dovezeným ze Sahary, jinde jsou zbarvené hnědě a černě. Objezdili jsme celý ostrov. Koupala jsem se, slunila, prošla se po lávových polích Teide, dopřála si rybu v restauraci na dva kroky od moře. Nepotřebovala jsem nic, co se mi nevešlo do příručního kufříku. Můžu jen doporučit vycestovat a užívat si života!

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.