Home Osobní rozvoj Vztahy První společná domácnost, aneb vytváříme nepsaná pravidla
První společná domácnost, aneb vytváříme nepsaná pravidla
0

První společná domácnost, aneb vytváříme nepsaná pravidla

488
0

A je to tady. Rozhodli jste se váš vztah posunout na další úroveň a začít bydlet společně s partnerem/partnerkou. Můžete se sice předem domluvit, kdo bude mít co na starosti, ale v realitě všedního dne jsou spíše důležitá tzv. nepsaná pravidla, která si vytváříte nevědomky svými činnostmi. Prvotní nastavení fungování společné domácnosti se totiž časem velmi obtížně mění… Co tedy nepodcenit, aby vaše soužití bylo dlouhodobě spokojené?

Rituály a každodenní činnosti

Hned od začátku vše dělejte tak, jak byste chtěli, aby to u vás doma v budoucnu fungovalo. Ať je to pusa na rozloučenou, ranní vzájemné přitulení či večerní povídání. Krásným rituálem je i společné stolování. Vytvořte si návyky a udržujte je. V opačném případě se ani nenadějete a zjistíte, že pusu „jen tak“ už jste hezkých pár měsíců nedostali a zatímco jeden kouká na televizi, druhý sám večeří…

 

Rozdělení domácích prací

Trváte na společném stolování? Výborně! A budete jídlo chystat společně, budete se při jeho přípravě střídat nebo to bude mít na starosti jen jeden z vás? Kdo sklidí nádobí? Kdo nakoupí?

„Pamatujte, že tomu, kdo se některé činnosti chopí sám několikrát po sobě, bude pravděpodobně přidělena napořád.“

V očích druhého to znamená: to jsi přece vždycky dělal/a ty… To je ono nepsané pravidlo. Jsou to detaily, které na začátku možná uděláte s radostí, ale časem vám může začít vadit pokud je vše jen na vás… Trvejte od začátku na spravedlivém, pro oba vyhovujícím, řešení. Pokud jeden z vás rád vaří, tak ať jídlo připravuje sám/sama. Ale ať druhý z páru pak pomůže s nádobím. Na začátku lze nepsaná pravidla nastavit snadno, stačí partnera/partnerku poprosit. Ať už je to spolupráce při úklidu, nákup či příprava jídla. Po pár měsících či letech společného soužití už tak ochotný k práci, kterou jste doposud dělat nemuseli, nebude pravděpodobně ani jeden z vás.

 

Finanční stránka

Pokud si byt teprve vybavujete, je vhodné domluvit se předem, kdo za co zaplatí. Není vůbec na škodu udržet si určitý nadhled a mít jasno v tom, s čím kdo odejde, kdyby to náhodou nevyšlo… Taktéž si stanovte, jak budete hradit výdaje spojené s domácností. Budete mít veškeré finance společné, nebo každý z vás dá určitou část svého platu na hromádku, ze které se bude financovat např. nájem, jídlo a další výdaje? Či jiný způsob?

Pamatujte, že není až tak důležité to, na čem jste se domluvili před společným sestěhováním, jako to, co skutečně ve společné domácnosti děláte. Na začátku jste oba více ochotní ke kompromisům a výpomoci drahé polovičce, tak toho využijte k vytvoření správných návyků. Skvělou inspirací při vytváření společných rituálů vám může být třeba Jak posílit partnerství pomocí drobných změn.

 

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.