Home Osobní rozvoj Do práce po rodičovské bez stresu? Víme, jak na to!
Do práce po rodičovské bez stresu? Víme, jak na to!

Do práce po rodičovské bez stresu? Víme, jak na to!

224
0

Blíží se konec rodičovské dovolené a vy se máte vrátit do práce. Je zcela normální, že máte rozporuplné pocity. Na jednu stranu se těšíte „mezi lidi“, na druhou se bojíte, jak to všechno zvládnete. Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Nenechávejte vše na poslední chvíli. Dáme vám pár tipů, jak se na návrat do pracovního procesu co nejlépe připravit.

Kdy se vrátit do práce? Přizpůsobte se dítěti!

Rodičovskou dovolenou si dnes mohou rodiče zkrátit nebo prodloužit podle toho, jak potřebují. Maximální délka činí 4 roky. Málokdo se vrací do práce přesně v ten samý měsíc, kdy dítě dovrší tří let. Zaměstnavatel má povinnost držet vám místo tři roky. Potřebujete-li být doma déle, například kvůli školce, musíte se vzájemně dohodnout. Nejvíce žen nastupuje do zaměstnání po rodičovské dovolené v září a v říjnu, tedy v době, kdy dítě nastoupí do školky. Výhodou je, že tak pokryjí ještě letní prázdniny a mohou si je s dětmi náležitě užít.

 

Vzdělávejte se i v průběhu rodičovské dovolené

Mnoho žen v průběhu rodičovské dovolené pozbývá sebevědomí. První měsíce s miminkem jsou natolik zaměstnané, že v podstatě neřeší nic jiného, než své dítě. Zejména tedy prvorodičky. Další dva roky pak tráví převážně na pískovišti a ve společnosti dalších maminek a dětí. Zároveň tak ztrácí kontakt s kolegy, zapomínají jazyky a další dovednosti.

Tomu lze snadno předejít. Jakmile vaše dítě bude trochu samostatné, zkuste využít alespoň občasného hlídání babiček nebo kamarádky. Můžete rodičovskou pojmout více aktivně. Například chodit cvičit, občas zajít na kávu s bývalou kolegyní z práce. Poslední rok rodičovské dovolené zaměstnejte více hlavu a oprašujte své znalosti. Co takhle jazykový nebo počítačový kurz? Můžete se přihlásit i na rekvalifikační kurz, jestliže si zajistíte hlídání. Zvýšíte si tak své sebevědomí a návrat do práce bude snazší.

 

Připravte své dítě na nové povinnosti

Stres z návratu do práce často pramení také z toho, jak všechno zvládne vaše dítě. Je důležité dítě dostatečně připravit na školku. Pokud máte tu možnost a dostatek financí, přihlaste jej na pár hodin týdně do soukromé školky, aby si zvykalo na kolektiv a hlavně být bez vás. Vysvětlete mu, že musíte do práce, a proč je pro něho školka tak důležitá. Školku mu vychvalujte, ale všeho s mírou. Vezměte své dítě na den otevřených dveří ve školce, aby se seznámilo s tamním prostředím.

 

Udržujte kontakt s bývalým kolektivem

Málokterá žena si dokáže udržet pravidelný kontakt s bývalými kolegy po celou dobu rodičovské. Nicméně alespoň jeden e-mail měsíčně byste si s některým ze svých kolegů nebo kolegyň vyměnit mohla. Jakmile se bude návrat do práce blížit, zajděte se do práce podívat osobně, pozvěte některou kolegyni na oběd a zjistěte si co nejvíce informací od nestranného člověka. Je dobré vědět, jak se změnilo vedení, na co se připravit, co se za dobu vaší nepřítomnosti změnilo. Pokud se vracíte po šesti letech, je pravděpodobné, že došlo k výrazným změnám.

 

Máte nárok na zkrácený úvazek?

Jste na děti převážně sama, manžel chodí z práce pozdě večer a vy se tak bojíte, že nebudete stíhat děti včas vyzvedávat ze školky/školy? Požádejte zaměstnavatele o zkrácený úvazek. Zaměstnavatel by vám dle zákona měl vyhovět, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody.

 

Nestresujte se a zůstaňte v klidu!

Zkuste se na životní změnu těšit. Pokud budete dostatečně připravená, nemůže vás nic zaskočit. Kupte si něco hezkého na sebe a myslete na to, že budete zase více samostatná. Vlastní příjem vám zvýší sebevědomí a zlepší rodinný rozpočet a také pro vaše dítě je školka jistě lepší volbou, než být pouze s vámi doma. Abyste si svůj návrat ještě více ulehčila, kupte si vstupenku na některý ze seminářů osobního rozvoje. Vzdělávejte se.

 

A jaké jsou vaše zkušenosti s návratem do práce po rodičovské dovolené? Napište nám!

 

Martina Richterová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.