Home Osobní rozvoj Nestyď se za to, že jsi člověk
Nestyď se za to, že jsi člověk

Nestyď se za to, že jsi člověk

201
0

Možná jste na cestě seberozvoje a jako člověk se snažíte stát nejlepší verzí sebe sama. Avšak jako nechtěný efekt toto cestování vytváří jednu iluzi, která celý proces značně ztrpčuje. Tou iluzí je dokonalost.

Pokud na sobě pracujete, jste víc než kdo jiný v dennodenním kontaktu se svými slabostmi. Člověk, který se nesnaží řešit sebe a svůj život, se často vesele oddává neřestem a jede na autopilota. Zapláče až později, kdy bez možnosti návratu hořce sklidí, co zasel.

Jenže my jsme se to rozhodli řešit včas a stavíme se vlastním chybám čelem. A to někdy sakra bolí. Při tomto úsilí se nám v mysli kreslí obraz člověka, kterým se chceme stát. Je šťastný, je báječný, je obdivuhodný… Vypadá dokonale, že?

A tady leží kámen úrazu. Při naší misi za dokonalostí nám začne být obzvlášť na obtíž všechno, co nesplňuje naší představu o tom dokonalém výsledku. A to je to, k čemu bych rád dnes pověděl své.

Dokonalost neexistuje

„Vězte, že i ti největší mistři v sobě mají určitou část nesnižitelného darebáctví.“ Allan Watts

Člověka definuje právě nedokonalost, protože kdyby byl perfektní, postrádala by vlastně veškerá jeho činnost smysl. Takže pokud se neúspěšně snažíte zbavit nějaké své neřesti, není to konec světa. Neposednost vašeho srdce pouze ukazuje, že jste naživu.

Tak například celý týden pilně pracujete, chodíte do posilovny, zdravě se stravujete a dopřáváte si dostatek spánku, ale jakmile přijde víkend, naskočíte na párty vlnu a zcela pohřbíte to, co jste pro vaše tělo i mysl dělali předchozích pět dní?

V pořádku. Až se dostatečně vybouříte, tato potřeba jednou sama odezní do přijatelné míry.

Fígl je snažit se držet podobné choutky na uzdě, aby nepřerostly vás samotné. V tu chvíli totiž člověk ztrácí sám sebe a stává se loutkou svých závislostí. Jediné, čeho bychom se tedy měli v těchto vodách vyvarovat, je neuvážlivá nadmíra.

Snažíte se zdravě jíst, ale nedaří se vám odepřít alespoň tu milovanou čokoládu?

V pořádku. Zbystřete však, když se k ní přidá i dezert, pár zobnutí z bonboniéry, pytlík brambůrek, nulový pohyb a čistou vodu nahrazuje sladká limonáda, sirup nebo džus.

Pochvalte se za oblasti, ve kterých se vám to podařilo. Protože kdo vidí, co se mu daří, bude mít vždy více úspěchů než ten, kdo raději běduje nad tím nezdařilým. Přehnaný důraz na dokonalost nám bere radost z pokroku, který zaznamenáváme. A cílem je přece být šťastný po celou dobu, ne až po dosažení oné fiktivní dokonalosti na konci cesty.

Neustálé peskování se za každé klopýtnutí zbytečně vytváří frustraci. Naučte si odpouštět svoje malé nedostatky, je v pohodě mít svoje mouchy. Všechno je to OK.

Neřesti slavných

Pokud jste četli Svět bez hranic, možná si vzpomenete, jak se Joe Vitale se studem přiznává Ihaleakala Hew Lenovi, že si pravidelně dopřává svůj večerní doutník a je celý překvapený, když mu duchovní mistr oznámí, že je krásné dopřát si podobné malé radosti, pokud z nich má člověk radost.

„Radost, láska, svoboda, štěstí, smích… O to tady jde. A pokud vám to přináší houska se salámem, tak si ji proboha dejte!“ Neale Donald Walsch

Jsme jenom lidi a po téhle zemi nikdy nekráčel člověk, který by byl dokonalý a bez chyb. Pokud uznáváte dnešní hrdiny jako je Steve JobsArnold Schwarzenegger nebo Paulo Coelho, doporučuji přečíst si jejich autobiografie a uvidíte, že to jsou stejně omylní lidé z masa a kostí, jako kdokoli z nás. Dokonce i ti největší lidé své velikosti dosáhli díky častému čelení svým chybám, protože právě nebát se dělat chyby je nejlepší způsob růstu a sebezlepšování.

Napoleon Hill celý život psal o dosahování úspěchu a štěstí, přitom sám prošel nejedním životním pádem a selháním. WaltDisneyho zabila celoživotní závislost na cigaretách. Dobře známé jsou gamblerské aféry Jaromíra Jágra, v nichž jednu dobu nejplacenější hráč světa utopil velkou část svého hokejového jmění.

Neměj si to za zlý a jdeme dál

“Snažte se o dokonalost ve všem, i když ve většině věcí není dosažitelná; avšak ti, kteří se o ni snaží, se k ní přiblíží více než ti, jimž jejich lenost a malomyslnost zabrání v jakémkoli postupu.” Bruce Lee

Idea dokonalosti nám má svítit jako maják na naši životní cestu a určovat ideální směr. Ale nejde o to tam dojít, jde o to být každý den lepší, než jsem byl včera. A je jedno, jestli jsou to kroky velké, jako milion dolarů na bankovním účtu, nebo maličké a na první pohled bezvýznamné, jako deset kliků po ránu nebo jedna odepřená cigareta.

Radujte se i z těch nejmenších posunů, neztrácejte z dohledu cíl a odpouštějte si své přešlapy. Koneckonců, jsme lidi, tak se za to nestyďme.

A pokud byste potřebovali ještě o trochu více motivace, vyzkoušejte toto video Motivace k životu.

 

David Zonyga

autor Pohádek Nový Věk

www.pohadkynovyvek.cz

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.