Home Osobní rozvoj Nedoceněné zdraví z přírody 2. díl
Nedoceněné zdraví z přírody 2. díl

Nedoceněné zdraví z přírody 2. díl

130
0

Dnes pokračujeme v bylinkové jízdě! Je nespočet bylinek, které mohou být skvělým prostředkem nejen na nemoci, ale hlavně k povzbuzení organismu. Využijte jejich sílu pro sebe!

Ano, bylinky jsou jednou z variant, jak získat větší vitalitu a energii, odbourat únavu, nedostatek energie či zdravotní obtíže ještě v jejich počátku. Využít lze tyto zelené kamarády i preventivně, k předcházení vzniku obtíží a v rámci zdravého životního stylu a stravování. Vždyť mnohé z nich jsou skvělou ingrediencí do pokrmů – polévek, omáček, masových i sladkých. A jako součást studené kuchyně nemají chybu. Mnoho lidí dnes upřednostňuje běžně bylinkové čaje před klasickým černým. V kurzu jsou čaje zelené, ovocné a bylinkové.

Dnes mám pro vás hodně aromatickou čtyřku adeptů na stálice nejen do vaší kuchyně a zelené lékárny, ale hlavně pro prevenci a potěšení.

 

Rozmarýn (Rozmarinus officinalis)

Jedna z hodně aromatických bylinek, která se podobá keříku s úzkými listy. V kuchyni je ideální především do marinád, nebo masových jídel – vhodný je nejvíce k vepřovému, skopovému a drůbežímu. Využívá se jak v čerstvém, tak v sušeném stavu, a pozor, postačí jí přidávat skutečně jen malinko, je totiž hodně aromatická. Rozmarýn vám skvěle doladí i polévky, smetanové omáčky, pokrmy s rajčaty, luštěninami a houbami.

 

Rozmarýna od slova rozmarný

Bylinka je pohodovou rostlinkou, jež vám spraví náladu a zklidní mysl a tělo. Je z ní velmi lahodný čaj, kterým pomůžete nejen svému organismu k pohodě, ale rovněž zklidníte celý nervový systém. Rozmarýnová koupel navíc výborně odbourává křeče i přetažení svalů. Rozmarýna je bylinka hodně odolná a snáší i dost suché a přetopené byty. Vhodné je postavit ji na parapet, kde je hodně světla, ale máte li možnost, nejlépe jí bude na zahrádce, terase, či balkoně. Na zimu ji pak přesouváme do světlé místnosti, aby nenamrzla.

 

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Tuto bylinu využívali již Římané, a to jako léčivku i v kuchyni do pokrmů. Tymián obsahuje silice, hořčiny a třísloviny, které pomáhají jako silný odvar proti parazitům, čaj podporuje trávení (obzvláště u tučných jídel), velmi podstatně vám zmírní kašel, což lze využít i při práci a denních povinnostech jeho popíjením, a pomáhá silně na bolesti i zánět žlučníku. Tymián se používá čerstvý i sušený.

 

Lahodný doplněk

Velmi lahodný je s tymiánem okurkový a zeleninový nálev, hodí se k pečenému a dušenému masu, skvělý je v rýži, těstovinách, či polévkách. Tymián jako rostlinka nemá rád průvan, proto jej pěstujeme na chráněném slunečném místě ve spíše písčité zemině a ve větším květináči nebo truhlíku. Lístky obíráme často, aby stonek nezdřevnatěl a celá bylina si zachovala silné kořenité aroma.

 

Meduňka (Mellissa officinalis)

Je to příjemná bylinka s citronovým aroma, které dobře zastoupí v některých asijských pokrmech citrónovou trávu. Supluje také citron a jeho kůru všude tam, kde je jej zapotřebí. A proto lze čerstvé meduňkové listy přidávat do čaje, nápojů, salátů a moučníků, na krémy a dezerty. Až překvapivě dobře ladí též sušená k pečené drůbeži, rybě či do polévek. Čerstvá i v sušeném stavu také do marinád a kompotů.

Meduňka má příjemný zklidňující účinek, podporuje dobrou náladu, svěžest mysli a rovněž pomáhá k dobrému trávení. Je prvním pomocníkem při začínající migréně a snižuje krevní tlak. Pěstovat bychom ji měli v zahradě na chráněných slunečných místech, doma na místech, která lze clonit, a rostlince se dobře daří v lehčí půdě.

 

Majoránka (Majorana hortensis)

Tak nakonec jednu hodně známou bylinu a koření. Majoránka je jemně nahořklá a kořenitě vonící rostlinka s drobnými lístky. Vysévá se v březnu a pěstuje se celoročně v písčitější zemině na slunném místě – zahrádce, balkoně nebo za oknem. Lístky a květy se sklízejí vždy těsně před rozkvětem, do pokrmů se přidávají čerstvé nebo nasušené.

Majoránka je vhodná do zabijačkových a zvěřinových pokrmů, masových směsí, polévek, zeleninových a luštěninových jídel či salátů. Pro svůj obsah tříslovin, hořčin a silic je ideální na trávení, bolesti hlavy a k odkašlávání. Výrazně zklidňuje křeče, je mírně močopudná a žlučopudná, celkově zklidňuje organismus a navozuje dobrou pohodu – v těle i mysli.

 

Jak se vám tato aromatická parta líbí? Nebojte se, není všem dnům konec, bylinek je skutečně pestrá paleta a množství, a některé mnohdy překvapují svými vlastnostmi a účinkem. Příště si dáme opět čtyřku těchto neskutečných a nedoceněných pokladů přírody pro vaše zdraví a pohodu, jež se nabízí a je dostupné všem.

Chcete další? Budete je mít! A než přijdu s dalším článkem o bylinách, zkuste si některou z těch, co jsem již zmínila.

 

Pavla Jelínková

Žít, nejen přežívat

Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.