Home Osobní rozvoj Dělejte práci, která vás baví. Ale která to je?
Dělejte práci, která vás baví. Ale která to je?

Dělejte práci, která vás baví. Ale která to je?

961
0

Jedno moudro praví: „Vyberte si práci, která vás bude bavit a už nikdy v životě nebudete muset pracovat.“ Zní to vcelku rozumně a jednoduše, jenže ve skutečnosti mnozí z nás nemají ponětí o tom, co je opravdu baví, naplňuje či v čem vynikají. Poradíme vám, kterým směrem máte nechat plynout své myšlenky a třeba díky tomu objevíte svou práci snů.

Zamyslete se nad tím, z čeho máte největší radost

Co děláte opravdu rádi a působí vám to radost bez ohledu na to, jestli z toho pro vás plynou nějaké výhody? Pořádně se zamyslete. Je to nějaká konkrétní činnost jako kreslení, tanec, sport, vedení lidí nebo spíše nějaký pocit či touha? Může se jednat i o pocit, kdy jste pod tlakem, jedete v autě, věnujete se přípravě zdravých pokrmů apod. Nejdůležitější ze všeho je uvědomění si toho, co ve vás vyvolává pocit spokojenosti a zadostiučinění.

 

Vzpomeňte si, co vás bavilo už v dětství

Zavzpomínejte na svá dětská léta a pokuste se vzpomenout na to, co vás bavilo už v dětství a co vám případně přinášelo i odměny a pochvaly od ostatních. Jestliže máte v některé oblasti vrozený talent, pak jste ve značné výhodně oproti všem, kteří v dané oblasti nevynikají a existuje vysoká pravděpodobnost, že se tím můžete začít živit. Je možné, že to bude ze zcela jiné oblasti (oboru), než ve které se teď pohybujete. Nenechte se tím zaskočit.

 

Čemu se nejraději věnujete ve svém volném čase?

Může se stát, že vás nenapadne nic, co vás bavilo už v dětství nebo vám to přijde jako nepodstatné. Zkuste si tedy odpovědět na otázku, co v současnosti děláte nejraději ve svém volném čase? Člověk se vyvíjí, dospívá (a to i v dospělosti), začínají ho zajímat či přímo fascinovat nové věci. Existuje něco, na co rádi myslíte? Nějaká oblast, o které rádi čtete, mluvíte, hledáte si k tématu nové informace? Jestliže vás daná věc tolik zajímá, proč v ní nebýt nejlepší a výdělečně činný?

 

Objevte své životní poslání

Pokud se vám podaří najít práci, která vás bude bavit, naplňovat a bude to vaše hlavní živobytí, stanete se rázem šťastnějším člověkem. Stručně řečeno – nalezení životního poslání je klíčem ke šťastnému životu, stejně jako třeba samota, ale o tom se dozvíte více v článku Samota je klíčem je šťastnému životu. Je však třeba si uvědomit, že poslání není to stejné jako zaměstnání, které provozujeme výhradně jen pro zisk. Posláním je myšleno něco mnohem hlubšího, něco, co budujeme celý život, do čeho vkládáme svou energii a vášeň. Je to kariéra v širším slova smyslu a je jen na nás, jestli si dokážeme tento druh kariéry vybudovat.

 

Ovšem abychom mohli udělat z toho, co nás baví své živobytí, měli bychom to dělat dobře. V ideálním případě bychom měli mít v dané oblasti vrozené dispozice (viz výše), ale obejdeme se i bez toho. Pokud nás daná věc baví a jsme pro ni dostatečně zapálení, často nic víc nepotřebujeme. Zapálení pro věc dokáže divy! Třeba já jsem byla celý život přesvědčená o tom, že nemám dispozice k dlouhým běhům, protože nemám dostatečnou výdrž a trpím astmatem. Na základní škole jsem běhala pouze sprinty, v současné době běhám půl maratony a připravuji se na ultra (běh na 50 km až 100 mil). A co tím chci říct? Chci tím říct, ať děláte, co vás baví, věříte sami v sebe a žijete život, jak nejlépe dokážete. Nepřestávejte hledat své životní štěstí – své poslání.

 

 

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.