Home Osobní rozvoj 3 tipy pro lepší soustředění
3 tipy pro lepší soustředění

3 tipy pro lepší soustředění

412
2

Každý to známe. Máme dnes ještě hromadu úkolů ke splnění, ale nějak se nám nedaří u nich držet tolik potřebnou pozornost, vinou čehož se neustále přistihujeme při prokrastinačním kmitáním mezi YouTube, emailem a Facebookem. Dobrá zpráva je, že nemusíte být hned zenovým mnichem, abyste zlepšili vaší schopnost pozornosti – stačí si osvojit pár jednoduchých a přitom funkčních rad popsaných níže.

Ráno je klíč

Slyšeli jste to už mnohokrát a není to bezdůvodně – svoje tělo i mysl nejlépe aktivujeme dobrým začátkem dne. Přispat si dvacet minut je jistě lákavější varianta, ale ukrojíme-li si tento čas raději pro krátkou meditaci, rozcvičku, běh kolem bloku nebo studenou sprchu, bude náš den mnohem povedenější. Najděte si vám nejvíce vyhovující aktivitu a než zase zuřivě vyběhnete z domu do světa za svými povinnostmi, ujistěte se, že vaše ráno stálo za to. Odměnou vám bude kvalitnější fokus po celý den.

Trik Lea Babauty

Blogger Leo Babauta je slavným jménem na poli seberozvoje a mezi tunami jeho tipů a triků samozřejmě najdeme i ty, které se týkají soustředění. V praxi se mi osvědčil jeho přístup „efektivních půlhodinek“. Jde o to, že člověk si natáhne stopky/budík na 30 minut a naplno se pustí do práce. Po zaznění alarmu přestane, vstane od práce a po dobu pěti až deseti minut si dá rychlý oddych (Babauta doporučuje chodit, protáhnout se nebo lehce posvačit). Po tom opět načasujeme 30 minut a tak konáme znovu a znovu po celou dobu práce.

Vtip je v tom, že průměrný člověk s největší pozorností vydrží právě kolem půl hodiny, i když všichni tíhneme k časově delším pracovním úsekům. Ty ovšem nejsou zdaleka tak efektivní, protože během nich postupně klesne energie až na nulu a tím pádem mizí i jakákoli koncentrace. Praktikujte proto tyto krátké pauzy po půl hodinových blocích a budete odvádět řadově kvalitnější výsledky za paradoxně kratší dobu.

Čaj místo kafe

Káva je vášeň i neřest valné většiny z nás. Je dobře známo, že kofein v ní obsažený stimuluje náš mozek k větší aktivitě, ovšem mluvíme-li o podpoře soustředění, tak se nejedná o nejvhodněji zvolený nápoj. Stejně jako kola nebo energy drinky, i káva nám sice okamžitě aktivuje tolik žádanou pozornost, ovšem jedná se o jen chvilkový efekt, po němž následuje silný pokles přinášející ironicky ještě větší psychickou i fyzickou únavu.

Pokud tedy hledáte šálek něčeho opravdu podpůrného, sáhněte raději po čaji. Různé odrůdy zeleného, bílého i červeného (černého) čaje podpoří bdělou soustředěnost mnohem efektivněji, neboť jejich účinek trvá déle a nenesou sebou žádné nechtěné následky. Netřeba snad dodávat, že mluvíme o kvalitních sypaných čajích, ne o těch pytlíkovaných za pár korun ze supermarketu.

David Zonyga

Pro další návyky si přečtěte náš článek Sedm návyků pro váš úspěch!

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.