Podnikání a sport patří k sobě

Podnikání a sport patří k sobě

177
0

Sportujete? A napadlo vás někdy, že sport úzce souvisí s tím, jak jste nebo nejste úspěšní v tom, co děláte? Mezi sportem, podnikáním i zaměstnáním existuje úzká spojitost. Věnujte se sportu naplno, případně začněte sportovat a váš život se od základu změní.

Běhejte a problémy se rozplynou

Dříve než uvedu konkrétní spojitosti mezi sportem a prací, řeknu vám, proč sportuji já. Sport je součástí mého života – věnuji se plavání, posiluji, jezdím na kole. Mou největší vášní je ale běh, díky kterému se cítím šťastná, spokojená a svobodná. Při běhu myšlenky v mé hlavě volně plynou, nebo si je naopak umím dokonale uspořádat. Věci, které nedávaly smysl, jsou najednou více než jasné. Všechno dává smysl, všemu najednou rozumím. Abyste byli v životě a v práci úspěšní, musíte věcem porozumět. Najděte si sport, který vás bude bavit a čerpejte z něj benefity.

Benefit 1: Přestanete se vymlouvat

Odhodlání a vytrvalost jsou důležitým předpokladem úspěchu, ať už se bavíme o sportu nebo práci. Máme neustále potřebu hledat výmluvy místo toho, abychom jednali. Pokud jde o byznys, snažíme se sami sebe přesvědčit o tom, že není správný čas. Bojíme se neúspěchu, řešíme, co na to řeknou ostatní. Oháníme se tím, že konkurence je velká a nemáme šanci uspět. V případě sportu (například běhu) se vymlouváme na špatné počasí, únavu či nedostatek času (přečtěte si Jak na efektivní plánování času). Jestliže se ale sport stane přirozenou součástí našeho života, výmluvy přestanou existovat. Únavu snadno překonáme, do deště se vhodně oblečeme a volný čas si vždycky najdeme.

Benefit 2: Stanovíte si cíle

Jakmile se stanete sportovcem, začnete si stanovovat nové cíle. Po nějakém čase vám nebude stačit, že uběhnete denně 10 km, budete chtít běhat více nebo rychleji. Bude pro vás důležité, abyste překonali sami sebe, což můžete velice snadno aplikovat i do svého podnikání. Důležité ovšem je, jakým způsobem ke svému cíli „poběžíte“. Pokud byste se rozhodli ze dne na den, že místo obvyklých 10 km poběžíte ultramaraton, tak to možná zvládnete, ale později zato zaplatíte. Tělo si vybere svou daň. Mnohem rozumnější je připravovat se postupně. Poskládejte své velké cíle ze spousty malých cílů. Najděte v tom, co děláte smysl, buďte cílevědomí, ale za ničím se nežeňte.

Benefit 3: Naučíte se plánovat

Sport vás naučí věci dopředu plánovat, s čímž úzce souvisí benefit 2 – stanovení cílů. K dosažení cílů potřebujete plán. Například budete-li chtít uběhnout již zmiňovaný ultramaraton, měli byste si udělat několikaměsíční (mnohdy i roční) plán, který vám pomůže k tomu, abyste svého cíle dosáhli a mohli se z něj radovat. Pokud si věci naplánujete špatně, můžete se z toho ponaučit aneb špatné plánování je lepší než žádné plánování. Postupem času se naučíte, jak věci plánovat co nejlépe, najdete plán, který vám bude vyhovovat. To platí pro sport i podnikání.

Benefit 4: Nikdy se nevzdáte

I když razím heslo „Nikdy neříkej nikdy“, v tomto případě musím udělat výjimku. Jakmile nějakému sportu propadnete (v mém případě běhu), naučíte se nevzdávat. Za žádných okolností. Nikdy. Sport vás naučí nevzdávat se, naučí vás neustále navyšovat maxima, pomůže vám při překonávání překážek – i těch velmi bolestivých. Navíc se díky sportu naučíte podporovat ostatní v činnosti, ve které začínají, což můžete v podnikání aplikovat na své zaměstnance či obchodní partnery.

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.