Všechno začíná v naší hlavě

Všechno začíná v naší hlavě

440
0

Každý z nás se bojí něčeho jiného. Bojíme se o svůj život, své zdraví, zdraví našich nejbližších. Máme strach, že přijdeme o práci. Bojíme se, že by se mohlo něco stát. Něco. Cokoliv. Mnoho z nás se téměř neustále více či méně něčeho obává. A co teprve, když se opravdu něco děje?

Strach je silná emoce

Strach je velmi silná emoce, možná dokonce jedna z nejsilnějších. Objevuje se pokaždé, když člověk prožívá nějakou těžkou životní situaci nebo zkoušku. Strach ovlivňuje to, jak člověk krizi či obtížné období v životě zvládne. Podle toho, jak se naučíme se strachem a obavami v naší hlavě pracovat, jak je dokážeme zvládat, se odvíjí všechno ostatní – včetně zdravotního stavu člověka.

Proto je velmi důležité, abychom si uvědomili, že všechno začíná v naší hlavě. Naše myšlenky nás mohou buď podpořit, nebo zastrašit. Neexistuje nic mezi tím. Strach nás ovlivňují mnohem víc než jiné pocity. Pokud se nám podaří strach ovládnout, jsme na cestě k životním úspěchům. Ostatně o tom si můžete přečíst v článku Jak ovládnout strach – cesta k úspěchu. Nyní se pojďme podívat, jak konkrétně dokáže pouhá negativní myšlenka ovlivnit náš život.

Negativní myšlení ubližuje tělu

Jedním z nejzávažnějších problémů, které negativní myšlení způsobuje, je nemoc. Nemoc začíná v hlavě a to potvrzují dokonce i lékaři. Podle některých z nich má nemoc vždy psychosomatický kontext bez ohledu na to, jestli si léčíte nachlazení, zápal plic, depresi, chřipku nebo třeba únavovou zlomeninu či artritické koleno. Negativní myšlení a stres ovlivňují v každé vteřině své existence všechny buňky našeho těla. V těch úplně nejhorších případech vedou negativní (destruktivní) myšlenky až ke vzniku závažných onemocnění jako jsou rakovina nebo třeba Crohnova choroba.

Ptáte se, jak může negativní myšlenka ovlivnit to, jakou nemoc dostaneme? Například rakovina vzniká na principu autoagrese, což je sebeodmítání, sebenenávidění, sebepotlačování, sebeobviňování, sebedestrukce, případně také celoživotní role oběti, smolaře nebo služky. Jsou to role plné viny, za které je potřeba se potrestat. Trestem je likvidace, což odpovídá rakovině, kdy vlastní buňky začnou ve své podstatě kanibalizovat, sžírat svého nositele. Dává vám to smysl?

Negativní myšlení způsobuje obezitu

Stejně jako začíná v hlavě nemoc, začíná tam i hubnutí. Já osobně se velice podrobně zabývám zdravým životním stylem, který v mém konkrétním případě představuje stravování na rostlinné bázi a pravidelný (každodenní) pohyb. Někomu by se mohlo zdát moje chování až obsesivní, zvláště v případě silových tréninků a běhání, kdy často nedokážu odolat a jdu na trénink, i když bych neměla, ale není to obsese. Naopak, mám velice dobré vnitřní důvody, díky kterým má můj život smysl, věci fungují a já jsem sama se sebou spokojená. Co tím chci ale říct? Chci tím říct, že to jak vypadám, jak se cítím a jak úspěšná jsem při tom, co dělám, ovlivňuje zejména moje myšlení.

Mohla bych mít spočítaný přesný příjem všech makroživin, denně běhat 30 kilometrů, ale pokud bych měla nastavené v tomto směru špatně své myšlení, nic z toho by nefungovalo. Méně jídla, více sportu není zárukou toho, že zhubnete. Na váhu člověka mají kromě stravy a pohybu vliv i další faktory (mimo jiné také nesprávná činnost štítné žlázy, hormony a léky), přičemž nejvýraznější vliv na hmotnost člověka má jeho psychika. Jakmile se vám podaří odbourat negativní myšlenky, budete pravidelně cvičit a začnete pravidelně a zdravě jíst, kila půjdou dolů.

Negativní myšlení má vliv na kariéru

Jedno moudré přísloví praví, že bohatství a chudobu nemají lidé v domě, ale v mysli. Znamená to tedy, že pokud budete myslet především na peníze a slávu, stanou se z vás úspěšní milionáři? Ani zdaleka ne. V tomto případě je žádoucí postupovat spíše obráceně, protože lidé, kteří myslí v malém, kteří myslí jenom na peníze, jsou lidé chamtiví a na penězích závislí – a tento typ lidí nemůže být dlouhodobě šťastný. Naopak lidé s bohatým a otevřeným přístupem mají obrovskou šanci dostat v životě přesně to, po čem touží. Naplnit své vize, sny a vášeň!

Důležité je nemít strach, ať už se to vztahuje na zdraví, vztahy nebo kariérní úspěchy. Samotný strach je velmi nebezpečný a platí, že ke každé myšlence, situaci či jevu se vztahujeme podle toho, jaký jim dáváme význam. Schválně, co se vám vybaví, když se řekne rakovina? S největší pravděpodobností dostanete obrovský strach. Slovo rakovina v sobě totiž nese obrovské stigma strachu, nevyléčitelnosti a jakési nevypočitatelnosti osudu. Míra děsu je tak velká, že na mentální úrovni může opravdu způsobit vznik rakoviny, nebo dokonce i usmrcovat. Je nutné naše mentální vzorce správně nastavit, teprve pak se můžeme přestat bát toho, co nám „osud“ přinese.

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.