Home Osobní rozvoj Vztahy Velikost – opravdu na ní záleží?
Velikost – opravdu na ní záleží?

Velikost – opravdu na ní záleží?

298
0

O tom, že na velikosti nezáleží, slyšela pravděpodobně spousta žen. A spousta z nich si o správné (malé či velké) velikosti udělala v průběhu let svou vlastní představu. Pro tentokrát však nechme mužské přirození stranou a bavme se o výškovém poměru ideálního páru.

Jsou ženy příliš konzervativní?

V případě představy o výškovém poměru muže jsou ženy až neuvěřitelně konzervativní. Dokazují to dokonce i studie (např. americká studie, které se účastnilo 382 dobrovolníků), ze kterých vyplývá, že pouze malé procento žen (pouhých 7 %) si dokáže představit vztah se stejně vysokým mužem a ještě o něco méně žen (4 %) by mělo vztah s menším partnerem. Zajímavě dopadl jeden z pokusů, při němž si ženy měly vybrat muže, se kterými by šly na rande. Ženy věděly o každém muži podrobné informace, tedy ne pouze jejich tělesné míry, ale znaly i jejich profesní a charakterní kvality. I přestože menší muži byli vesměs velmi schopní, zastávali významné posty (manažeři, lékaři, podnikatelé) a byli bohatí, ženy daly přednost vyšším protějškům. Není to absurdní?

 

Posedlost stereotypy

Důvod posedlosti žen mít vyššího partnera je zakořeněný v dávné minulosti, kdy urostlý muž představoval záruku, že se prosadí jako zdatný lovec a bojovník a postará se o svou rodinu. Ale nejen dávná minulost ovlivňuje ženské představy o muži. Aktuálním důvodem tohoto ženského přístupu k výšce partnera je to, že žena si vedle vyššího muže připadá křehčí, menší a útlejší, a tím pádem i mnohem atraktivnější. Sociologové z USA přišli mimo jiné s tvrzením, že partner výrazně převyšující svou drahou polovičku, působí dominantně, a protože (bohužel) stále žijeme ve společnosti, v níž mají vůdčí postavení spíše muži, je ženám tento model podvědomě blízký. Společnost zkrátka „nutí“ muže, aby byli dominantní a ženy se projevovaly submisivně.

 

Muži milují vysoké ženy

Muži vnímají výškový rozdíl ve vztahu jinak než ženy, jsou mnohem otevřenější a tolerantnější. V jednom z průzkumů nemalé procento mužů (24 %) uvedlo, že by jim vyšší partnerka nevadila. Ostatně proč taky? Vysoká, urostlá (nikoliv obézní) žena byla v průběhu dějin lidstva považována za symbol zdraví a sexuality, s čímž je spojován i určitý nádech sexuální přitažlivosti. Silní a sebevědomí muži dokonce vyšší ženy záměrně vyhledávají. Po boku bohatých a mocných mužů, kterým příroda nenadělila alespoň 175 centimetrů jsou často k vidění dlouhonohé modelky, což sice nenasvědčuje nic o jejich charakteru, ale boří to mýty o tom, že žena musí být menší než muž.

Na druhou stranu řada mužů touží mít vedle sebe křehkou vílu, o kterou se mohou starat a kterou mohou ochraňovat. Určitou roli může hrát i míra sebevědomí. Ne každý muž se cítí dost silný v kramflecích na to, aby čelil zvědavým pohledům okolí, případně posměškům, že ho žena převyšuje, byť třeba jen tou výškou. Ovšem buďme k sobě upřímní – i vzrůstem malá žena umí být generál a svým temperamentem, povahou a vlastnostmi kdejakého muže převýšit. Centimetry nehrají roli.

 

Nenechte si utéct lásku o pár centimetrů

Představa o výškovém poměru ve vztahu může být někdy proklatě svazující. Láska není o centimetrech. Mohla bych vám o tom vyprávět z vlastní zkušenosti. Poznala jsem spoustu mužů, a kdybych měla zpětně zhodnotit, se kterými jsem se cítila nejlépe, byli by to muži menší nebo stejně vysocí, jako jsem já. Mám 173 centimetrů, takže stejně vysocí muži vlastně nejsou žádní trpaslíci a žádný z nich ani neměl ze své výšky komplex, dokonce ani kamarád Ital, který má sotva 160 centimetrů. Vlastně ten trošku jo, kupuje si tenisky s vysokou platformou (smích). Ale co tím chci vlastně říct? Výškový rozdíl není nepřekonatelná překážka. Ve vztahu jsem já ani můj partner tento faktor nikdy nevnímali dramaticky.

Faktem sice zůstává, že čím méně toho o svém potencionálním partnerovi víte, tím více kladete důraz na jeho vnější znaky, tedy i výšku, ale jakmile muže poznáte blíže (třeba podlehnete kouzlu svého „malého“ kolegy z práce), pravděpodobně zjistíte, že už dávno nevnímáte skutečnost, že ho o pár centimetrů převyšuje. Citové pouto nezničí výška či váha druhého. Kdybych před 10 lety podlehla předsudkům, že by měl být muž alespoň o pět centimetrů vyšší než já, nechala bych si uniknout svou osudovou lásku.

Příležitost k opravdové lásce je příliš vzácná na to, abychom se o ní nechali připravit kvůli několika bezvýznamných centimetrům.

Mějte to na mysli, a pokud už svou životní lásku máte, třeba vám přijde vhod 8 tipů jak mít šťastné manželství nebo několik jednoduchých a osvědčených rad, jak si udržet ve vztahu zamilovanost.

 

 

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.