Home Motivace pro každý den Jak si užít Vánoce bez komerčního tlaku a stresu?
Jak si užít Vánoce bez komerčního tlaku a stresu?

Jak si užít Vánoce bez komerčního tlaku a stresu?

76
0

Také svádíte boj s každoročním předvánočním stresem? Zejména pak komerční tlak tak silný, že si svátky ani nemůžete pořádně užít. Od poloviny listopadu vlastně prožíváte přípravy na Vánoce. Ze všech stran na vás útočí reklamy, vánoční výzdoba v obchodech začíná snad ještě dříve a do toho stresy v práci a rodinné povinnosti. Není divu, že se právě v tomto období často objevuje úzkost a depresivní stavy. Zkuste to letos jinak!

Proč jsme ve stresu?

Nejprve byste si měli upřesnit, proč vlastně období, kdy máte nejvíce odpočívat a užívat si klidu a pohody, je plné stresů? Psychologové poukazují na to, že kromě tlaku médií a snahy být dokonalý, je to také čas bilancování. Končí kalendářní rok, v práci je často větší frmol, do toho řádí nemoci a počasí nám na náladě také mnoho nepřidá. Do toho samozřejmě přijde nakupování dárků, které často finančně zatíží rodinný rozpočet, pečení, uklízení.

Nepodléhejte vánočnímu šílenství

Možná vám to přijde jako klišé, ale to nejhorší co můžete udělat, je podlehnout tlaku z okolí už v listopadu. Vánoční atmosféra je krásná, ale až v době adventu. Zkuste se vyhnout velkým obchodním domům, nesurfovat na internetu a hlavně se neporovnávejte s kamarádkami. Co na tom, že některé pečou cukroví už v říjnu?

Nákupy dárků přes internet

Můžete tentokrát nakoupit všechny dárky přes internet, klidně i s dostatečným předstihem. Uvidíte, tu úlevu. Začátkem listopadu ještě nejsou na poštách fronty až ven a kurýři stíhají dovézt vše včas. Navíc předvánoční slevy jsou většinou jen dobře mířeným marketingovým tahem. Možná budou lidé kolem kroutit nevěřícně hlavou, ale vězte, že mít připravené dárky opravdu včas je doslova k nezaplacení.

Pečte pro zábavu

Další vánoční „povinností“ bývá pečení. Za časů našich babiček i maminek bylo pečení radost, dnes už tomu tak obvykle není. Času je málo, navíc cukroví často ani nikdo nejí. Zkuste to pojmout tak, že s dětmi nebo třeba kamarádkami upečete jen pár druhů. Co třeba takové oblíbené perníčky? Není třeba nic přehánět. Navíc vždycky si můžete cukroví objednat od šikovné cukrářky.

Neuklízejte sami

Většina z nás chce mít na Vánoce pěkně naklizeno. Někteří z nás začnou s úklidem už v listopadu, aby pak zjistili, že v prosinci to už zkrátka není vidět. Navíc úklid je další stres, protože je to činnost, která není oblíbená, a navíc se můžete dřít každý víkend, aby to za pár dní vypadalo, jako předtím. Ideální je zvolit strategii, že uklízí celá rodina. Mytí oken lze udělat za jeden víkend a ve více lidech to jde od ruky. Velký úklid nechte na období adventu a opět zapojte všechny členy rodiny. Navíc na slevových serverech můžete najít výhodné inzeráty na úklid domácnosti. Jednou za čas se to skutečně vyplatí, zejména pak čištění koberců, mytí oken a vyčištění kožené sedačky.

Odjeďte na dovolenou

Pokud se nechcete stresovat, zda máte doma dostatečně uklizeno, odjeďte s rodinou na dovolenou. Letošní Vánoce budou poměrně krátké, stačí odjet na týden a vrátíte se na Nový rok. Na horách nebude na stres čas, navíc se nemusíte obávat, že přiberete a můžete si užít Vánoce na sněhu.

A jak vy letos strávíte Vánoce? Podléháte předvánočnímu stresu, nebo to jde zcela mimo vás? Podělte se s námi o vaše postřehy. A pokud stále bojujete se stresem, přečtěte si například tento zajímavý článek, jak bojovat se stresem.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.