Home Osobní rozvoj Žijeme jako automat, aneb zbavme se stereotypů
Žijeme jako automat, aneb zbavme se stereotypů

Žijeme jako automat, aneb zbavme se stereotypů

226
0

Zamýšleli jste se někdy nad odlišným způsobem života lidí z jiných sociálních vrstev, z jiných oborů, z jiných zemí? Často je nepochopitelný, mnohdy dle našeho názoru nelogický a ptáme se – proč to neudělá jinak? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – stereotyp.

Způsob života každého jednotlivce je pro něj známý, normální a protože jedná automaticky, ani jej nenapadne zamýšlet se nad svým jednáním a nad tím, zda je možné vykonat činnost jinak. Váš život může být pro ostatní stejně tak nepochopitelný, jako život někoho jiného pro vás.

Proto je důležité se zastavit a zamyslet se nad tím, co právě děláme. Skvěle o tom pojednává článek K čemu je dobré být někdy sám se sebou. Čím více pravidelných činností vykonáváme, čím častěji se pohybujeme ve stejném prostředí a setkáváme se se stejnými lidmi, tím více fungujeme na autopilota. Hlubší přemýšlení odsouváme, v tomto případě to totiž není potřeba a jednat osvědčeným způsobem je jednodušší. Když mnoho let jezdíme do stejné práce stejnou cestou, je zřejmé, že nemusíme přemýšlet, zda na křižovatce zahnout doprava nebo doleva. Mozek je naprogramován a řeší situace dle zažitých postupů.

Stereotyp bývá běžnou součástí našeho života. Žijeme v neustálém koloběhu ranního vstávání, práce, nakupování, stravování – každý si může doplnit své každodenně se opakující činnosti. Tak jako všechno ostatní, tak i fungování autopilota v naší hlavě má své výhody i nevýhody.

Vychutejte si okamžiky svého života

Nevýhodou je neprocítění a mnohdy neuvědomnění si daného okamžiku. Pokud jste pravidelnými konzumenty ranní kávy, kdy naposledy jste si ji doopravdy skutečně vychutnali? Postavili si horký hrnek čerstvé kávy před sebe a užívali si její aromatickou vůni s následným pomalým vychutnáním si každého doušku? Tak je to se všemi automatickými činnostmi – neprožíváme je vědomě. Pokud naprogramujeme mozek na konkrétní činnost, na chvíli se nezastavíme a nepřemýšlíme nad jednáním, je velmi obtížné přijít na to, že lze jednat efektivněji. Většinou nám to musí říct někdo z venku. Což je další nevýhoda.

Může být zajímavé vykonat některou stereotypní činnost způsobem, jako byste tuto činnost vykonávali naposled. Pravděpodobně si uvědomíte každý okamžik.

Výhoda stereotypu

A jaká je výhoda stereotypů? Podle psychologů stereotyp, opakující se rituály a zaběhlý pořádek dávají člověku zdánlivý pocit klidu. V prostředí, které známe, i když nám třeba nevyhovuje, se cítíme bezpečně. Navíc opravdu existují činnosti, které je nutné udělat a to, že se při nich nemusí příliš přemýšlet je spíše výhodou. Například při čištění zubů. Některé stereotypy jsou skutečně přínosem.

Závěrem snad jen návrh – popřemýšlejte nad svými stereotypy, ty přínosné si ponechejte a z těch ostatních udělejte zajímavý zážitek.

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.