Home Osobní rozvoj 10 věcí, které vás zbaví stresu
10 věcí, které vás zbaví stresu

10 věcí, které vás zbaví stresu

933
0

Stres je přirozenou součástí našeho života a v určité míře nám pomáhá k lepším výkonům. Dnes a denně se setkáváme se situacemi doma i v práci, které nás stresují a zatěžují. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, někteří lidé zkrátka neumí odpočívat. Přitom relaxace a schopnost uvolnit se je tím nejlepším bojovníkem proti stresu. A vězte, že se stresem se můžete vypořádat také přímo na pracovišti. Dáme vám 10 tipů, jak na to!

1.    Pravidelně cvičte

Pokud se vyhýbáte pravidelnému pohybu, je nejvyšší čas s ním začít. Zejména pak v případě, že máte náročné a stresové zaměstnání, ve kterém trávíte více času, než je zdrávo. Přestaňte hledat výmluvy, proč to nejde a zkuste naopak najít řešení, jak by to mohlo jít. Čas lze najít vždy, když se chce. Někteří lidé chodí do práce později a pracují déle do večera. V takovém případě můžete využít krásného rána jít si zaběhat, zajít si na jógu nebo jen na procházku. Pokud máte dlouhou polední pauzu, zkuste se poohlédnout po nějakém cvičení v blízkosti vašeho pracoviště.

A jaké cvičení je proti stresu nejlepší? V zásadě takové, které vás bude bavit a těšit. Velmi účinné je také dechové cvičení, které je velmi jednoduché a může ho vyzkoušet každý. Dechové cvičení vychází z jógy, která funguje proti stresu opravdu spolehlivě.

 

2.    Pomazlete se

Osobní kontakt nám pomáhá odbourávat přebytečný stres. Pokud máte doma malé dítě, pejska nebo jiného domácího mazlíčka, každý den se s ním pomazlete. To samozřejmě platí i v případě partnera nebo třeba rodičů. Stačí jen někoho obejmout, pohladit nebo políbit třeba na tvář. I zdánlivé maličkosti mohou hrát velmi významnou roli.

 

3.    Příjemná hudba

Máte nějakou oblíbenou hudbu, kterou dobíjíte baterky? Je vědecky dokázáno, že poslech hudby nás dokáže uklidnit a zmírnit napětí. Není tedy nic snazšího, než si večer chvíli sednout a pustit svou oblíbenou hudbu. Tu ostatně můžete poslouchat také v autě nebo při cestě do práce.

 

4.    Omezte sledování televize a čtení negativních zpráv

Každý den na nás doslova útočí negativní informace z televize, z rádia, z internetu i tisku. Takové zprávy nás psychicky velmi zatěžují. Samozřejmě je důležité vědět, co se ve světě i kolem nás děje, ale čeho je moc, toho je příliš. Násilí, zlost a utrpení, to vše je dnes doslova denním chlebem také v nekonečných seriálech. Pokud rádi relaxujete u televize, pusťte si raději nějakou odpočinkovou komedii nebo pěkný film, do jehož děje se úplně ponoříte.

 

5.    Dejte si šálek černého čaje

Vědci poukazují na to, že šálek černého čaje nám pomůže snížit hladinu stresového hormonu kortizolu a tím dochází k uvolnění. Navíc čaj si můžete uvařit také v práci.

 

6.    Zajděte si na masáž

Masáže, zejména ty relaxační, jsou jedním z nejlepších způsobů relaxace a uvolnění vůbec. Můžete vybírat z nepřeberného množství masáží, ať už celého těla nebo jen některých částí. A pokud vám masáže příliš nevyhovují, lze se poohlédnout po jiném způsobu relaxace, například sauna, perličková koupel, zábaly a jiné.

 

7.    Milujte se a líbejte se

Dalším zaručeným bojovníkem proti stresu je sex. Studie poukazují na to, že sex vede ke snižování příznaků stresu, neboť snižuje krevní tlak. Navíc navozuje pocit štěstí a uvolnění, stejně jako líbání.

 

8.    Smějte se každý den

Říká se, že smích je nejlepší lék a je na tom mnoho pravdy. I když si myslíte, že nemáte důvod se smát, vězte, že se vždy najde něco nebo někdo, kdo vám vykouzlí úsměv na tváři.

 

9.    Dělejte, co vás baví

Máte nějakého koníčka, ke kterému se rádi vracíte? Pokud ne, je nejvyšší čas si jej najít. Jakákoliv činnost, která vás těší a baví, je důležitá. Pro někoho je to četba, malování, sport, turistika, sbírání známek, cestování a mnoho dalšího.

 

   10.   Vyrazte do přírody

Procházky a toulky přírodou představují velmi příjemnou relaxaci pro každého. Pokud vás nebaví sportovat nebo vám to váš zdravotní stav neumožňuje, zvolte alespoň krátké procházky v přírodě, které vás doslova nabijí pozitivní energií.

 

A jak zmírnit stres v práci? Dostatečně pijte, jednou za čas se jděte projít, alespoň po firmě. Protahujte se a zhluboka dýchejte. A pokud potřebujete obalit nervy, dopřejte si něco sladkého. Jednou za čas to určitě nevadí. A pokud to nepomáhá, můžete vyzkoušet například bylinkové čaje proti stresu (například kozlík lékařský, třezalka tečkovaná, meduňka a jiné).

A co vy, jak bojujete se stresem? Mátě nějaké osvědčené metody, které vám zaručeně pomohou? Pošlete nám je, budeme rádi za vaše tipy a postřehy. A nezapomínejte, že osobního rozvoje nedosáhnete, pokud nebudete v psychické pohodě. Více se dočtete v následujícím článku.

 

 

Martina Richterová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.