Home Podnikatelský rozvoj Lidské zdroje a rozvoj dovedností Tipy na netradiční dovolenou v Evropě
Tipy na netradiční dovolenou v Evropě

Tipy na netradiční dovolenou v Evropě

164
0

Toužíte po exotice, ale Karibik je pro vás příliš drahý nebo prostě daleko? Exotickou či netradiční dovolenou si můžete užít i na „místních luzích a pláních“. Kam se vydat v rámci Evropy, aby to nebyly jen klasické pláže ve Středomoří, nebo turisticky přeplněná města?

Rozjeďte se na jih Itálie

Pokud plánujete dovolenou v Itálii, zapomeňte na Bibione a další známé turistické destinace. Tu pravou Itálii zažijete, když se vydáte na jih. Kouzlo jihu Itálie spočívá v nádherné přírodě, překrásných plážích a pohodové atmosféře.

Jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě najdete v Kalábrii (pláž Grotticelle, pláž Baia di Riaci s jeskyněmi), kam se navíc můžete vydat i mimo sezónu a krásné počasí budete mít přesto zaručeno. Pláže v Kalábrii jsou srovnatelné s plážemi na Sardinii, která je však na rozdíl od Kalábrie podstatně dražší.

V případě, že máte rádi romantická historická města, nemusíte až do Kalábrie, stačí dojet do Monopoli. „Na Monopoli jsem narazila úplnou náhodou v roce 2012. Hledala jsem tehdy autentickou destinaci pro své klienty poblíž Bari, kam létají přímé lety z Prahy. Monopoli mě okouzlilo svými křivolakými uličkami, vynikajícími restauracemi a krásnými plážemi. V Monopoli se bydlí v typických historických domech, kde však nechybí veškerý komfort hotelu,“ říká Lucie Čambálová z cestovní agentury ČambiTour, která mimo jiné provozuje portál Monopoli.cz.

Naordinujte si lázně trochu jinak

Lázeňská městečka v Česku mají něco do sebe, ale jestliže se vydáte na Island, tak teprve zažijete ten opravdový lázeňský zážitek. Modrá laguna leží 40 kilometrů od nejmenší evropské metropole Reykjavíku. Patří k nejslavnějším a zároveň nejkurióznějším geotermálním lázním (koupališti) planety.

Voda v laguně je mléčně modrá a má fascinující účinky na lidské zdraví. Zajímavostí přitom je, že ve skutečnosti se jedná o odpadní vodu místní elektrárny. To ovšem není nic proti ničemu, na Islandu zkrátka umí využít sílu přírody do poslední kapky.

Návštěva Modré laguny (Blue Lagoon) vás sice vyjde poměrně draho (35 eur) a je zde poměrně velká návštěvnost, ale i přesto stojí toto místo za návštěvu. Z mléčně azurové vody stoupá horká pára a břehy jsou pokryté bílým bahnem, které působí blahodárně na kůži. Teplota vody je okolo 38 °C.

Budete-li na Islandu, doporučujeme navštívit i další lehce bizarní lázně –Mývatn, což je v překladu Jezero komárů. Jezero, vyhřívané horkou vodou přímo z podzemního vřídla, je velké 38 km², je poseto pseudo vulkanickými krátery a celé je umístěno v ledovcové kotlině.

Exotická dovolená v Chorvatsku

Dokonce i turisticky profláknuté Chorvatsko nabízí místa, která jsou od všech ostatních odlišná a jedinečná – třeba jako město Molat, kde se zastavil čas. Molat je zapadlý ostrov, ze kterého můžete pozorovat temně modré moře, kochat se krásou olivových hájů a užívat si atmosféru Chorvatska v tom pravém slova smyslu, tedy nerušeni davem turistů.

Dovolená na ostrově však není pro každého, pokud hledáte zábavu a milujete noční život, tak v tomto směru vám toho Molat příliš nenabídne. Na ostrově je pouze pár restaurací a barů, místní jsou sice přátelští a pohostinní, během večera však ostrov utichá a ponořuje se do klidného spánku.

Molat je nádherné místo, kde si můžete odpočinout od lidí, kde nebudete podrobeni stresu. Molat je pro lidi, kteří si umí vychutnat zdánlivé maličkosti, jako jsou mořský vánek, šumění vln, pozorování západu slunce a s knížkou v ruce vydrží klidně celý den.

Sjíždění divoké řeky na Slovinsku

Opakem chorvatského Molatu je Slovinsko se svými divokými kaňony, na kterých můžete provozovat tzv. canyoning nebo rafting. Canynonig je s nadsázkou řečeno aquapark pro dospělé. Cílem je překonat řeku valící se některým ze slovinských kaňonů, kde na vás čekají skluzavky, skoky, slaňování i plavání či chůze vodou. Canynonig představuje úžasné dobrodružství provozované ve volné přírodě, kam se běžný turista nedostane.

Canyoning na Slovinsku je možné provozovat v 15 kaňonech různých obtížností. Pokud budete tento adrenalinový sport zkoušet poprvé, zvolte Sušec, který je ideální pro seznámení s technikou prostupu kaňonu.

Za tímto druhem sportu se můžete vydat i do Itálie, kde si jako milovník adrenalinu přijdete na své stejně jako na Slovinsku. Sportem a pohybem dokonale uvolníte tělo i mysl, proto neváhejte a nenechte si dovolenou ujít. Samozřejmě můžete vyzkoušet i další tipy k odpočinku. Některé z nich najdete v článku Jak uvolnit tělo i hlavu.

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.