Home Osobní rozvoj …A žili spolu šťastně až do smrti
…A žili spolu šťastně až do smrti

…A žili spolu šťastně až do smrti

63
0

Tak toto je jeden z bludů, který uzavírá pohádkový příběh. Proč bludů? V reálném světě se v partnerství žít šťastně až do smrti bez toho, aniž bychom vynaložili nějaké úsilí, prostě nedá. Vztah se musí opečovávat nejen na začátku, ale také po celou dobu jeho trvání.

Na počátku vztahu ani žádné úsilí vynakládat nemusíme, vše jde tak nějak samo.

Nekonečné hodiny povídání a pozorného naslouchání, stoprocentního zájmu, vášnivého milování, něžného mazlení, držení se za ruce, tajuplného objevování a poznávání toho druhého. Jsou to chvíle, kdy zapomínáme na všechno kolem a naplno si užíváme tu krásnou a blaženou zamilovanost.

Když se zamilovanost vytrácí

Ale ať chceme nebo ne, po nějakém čase zamilovanost ustoupí, až zmizí úplně. Poté milenci sundají růžové brýle a prozřou. Říká se, že jakmile opadne zamilovanost, pak teprve může přijít ta pravá Láska. Bohužel láska je mocná čarodějka, která má mnohdy důležitější věci na práci, a tak se mnohdy nedostaví. A vztahy se rozpadají. No a co teda ty vztahy, které vydrží a milenci spolu zůstanou?

Jak jsem již psala, pokud se mají skutečně rádi a chtějí být partneři i nadále, je nutné o vztah pečovat.

Největší zabiják vztahu

Láska je jako květina, pokud ji nezaléváme, uvadne.

Velkým zabijákem vztahu je právě samozřejmost. Čím déle s partnerem jsme, tím více si ho přestáváme vážit a bereme ho za samozřejmost.  Myslíme si, že je běžné, že se vedle nás každé ráno probouzí a každý večer s námi usíná. Je běžné, že s námi žije a sdílí s námi všechny své radosti a strasti. Je běžné, že nás miluje a že je právě s námi…

Cože? Skutečně? Vážně si myslíme, že je samozřejmé, že náš partner je a žije právě s námi a ne s někým jiným? Jenže on dříve nebo později tuto skutečnost vycítí a často se stává, že od nás odchází, protože s námi není šťastný. Muž chce být tam, kde si ho váží. Kde ho cení a kde je mu projevována úcta. A žena chce být zase tam, kde cítí stále lásku a péči ze strany partnera.

A pak náhle přijde ledová sprcha a ten „samozřejmý “ partner nám prostě chybí. A my si uvědomíme, co jsme měli a co jsme ztratili. Pochopitelně ho chceme zpátky, ale mnohdy už je pozdě.

Lék na samozřejmost

Jaký je lék na samozřejmost, která je častým bacilem infikující jinak zdravé vztahy? Vědomé projevování vděčnosti a úcty k partnerovi.

Lékem na takto postižený vztah je zaměřená pozornost na kladné vlastnosti našeho partnera. Kritizování už bylo dost. Když se začneme soustředit na partnerovy silné stránky, automaticky budou převažovat nad těmi slabými…

Také doporučuji založit si malý deníček, kam si každý den ráno můžete zapisovat vděčnosti. Že jste vděční za to, že je právě s Vámi. Vděčni za to, jaký je a co všechno pro Vás dělá. Že jste vděční za úžasné vlastnosti, které má. Velká výhoda tkví v tom, že vám to zabere pár minut denně a je to nesmírně jednoduché. A ta další výhoda spočívá v tom, že to udělá ve vašem partnerství obrovské zázraky!

Jana Czerneková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.