Home Osobní rozvoj Naučte se rozhodovat
Naučte se rozhodovat

Naučte se rozhodovat

0
0

Rozhodování je důležitá dovednost, kterou člověk potřebuje k tomu, aby se v životě posouval.  Jenže co dělat, pokud nám tato dovednost chybí? Co dělat, když se prostě nedokážeme rozhodnout, ať už se jedná o práci, osobní život nebo třeba jen jídlo v restauraci?

Rozhodujte se snadno a rychle

Každý den stojíme před celou řadou rozhodnutí, přičemž mnohé z nich jsou nevýznamné, obvykle snadné a nemají zásadní vliv na náš život. Jenže pak existují rozhodnutí, o kterých přemýšlíme nejen v daný moment, ale svou volbu řešíme ještě následující dny. Ptáme se sami sebe, jestli jsme se rozhodli dobře, v tom horším případě to dokonce plánujeme změnit. V takovém případě je důležité si uvědomit, že někdy zkrátka není čas na dlouhé zvažování výhod a nevýhod, chce to se rozhodnout snadno a rychle. A v neposlední řadě neměnit svoje rozhodnutí.

Špatné rozhodnutí neexistuje

Ačkoliv se nám může zdát, že naše rozhodnutí nebylo správné, neměli bychom ho měnit. Výjimka sice potvrzuje pravidlo, ale věřte, že i špatné rozhodnutí má svůj pozitivní vliv. Život nás zkouší. Díky našim chybám se učíme překonávat překážky. Z rádoby špatného rozhodnutí není potřeba se hroutit. Měli bychom si z něj vzít poučení. Přijmout, že nemůžeme mít vždy všechno, případně že budeme muset udělat nějaké kompromisy. Důvěřujte své intuici. Věřte svému rozhodnutí.

Jak vylepšit rozhodovací schopnosti

Účinnou technikou, ke zlepšení rozhodovacích schopností, je pravidlo 10/10/10. Princip je vcelku jednoduchý. Rozhodujete se ve třech časových intervalech. První časový interval představuje, jak se budete po svém rozhodnutí cítit za 10 minut, další za 10 měsíců a poslední za 10 let. Tato technika je velmi účinná, nicméně nějakou dobu trvá, než ji člověk zvládne, zvlášť pokud ho paralyzuje strach. Strach z volby i strach z pohledu do budoucnosti.

Naučte se čelit svým obavám a strachu

Strachu a obav se člověk nejlépe zbaví, když je pojmenuje. Ideální je sepsat si své obavy na papír. Zamyslete se nad tím, co nejhoršího může vaše rozhodnutí přinést. Co můžete ztratit? Kolika lidí, na kterých vám záleží, se vaše volba dotkne? Jak přesně? Přemýšlejte o tom co nejintenzivněji a dříve či později přijdete na to, že vaše obavy a vámi vytvořené nejhorší možné scénáře jsou sice obtížné, ale dokážete je zvládnout. Prostě dokážete!

Starý dobrý seznam

Budete-li se rozhodovat pro dvě možnosti, kdy obě se zdají jako dobré, sáhněte po léty ověřeném způsobu, jak rozhodnutí urychlit. Napište si klady a zápory, přičemž se zaměřte na klady a nakonec poslechněte svou intuici. V dnešní uspěchané době se vyplatí vsadit na intuici a nepodléhat lítosti z toho, že jsme se měli rozhodnout jinak. Jakmile uděláme nějaké rozhodnutí a v daný moment s ním budeme spokojeni, není důvod o tom dále přemýšlet. Právě bylo rozhodnuto. Jděme dál.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.