Home Osobní rozvoj Neshody na pracovišti, aneb čím více jste motivovaný, tím méně jste oblíbený mezi kolegy
Neshody na pracovišti, aneb čím více jste motivovaný, tím méně jste oblíbený mezi kolegy

Neshody na pracovišti, aneb čím více jste motivovaný, tím méně jste oblíbený mezi kolegy

0
0

Znáte ten pocit, kdy jste plní nadšení, jste motivovaní do práce a cítíte, že chcete zvládnout všechno na světě? Nechcete být jen dobří, chcete být ti nejlepší v tom, co děláte. Chcete, aby ve společnosti, kde pracujete, vaše jméno něco znamenalo. Není nic, co by vás mohlo zastavit; každý den si jdete jen za svým snem, kterého mermomocí chcete dosáhnout.

Zezačátku vypadalo vše idylicky…

Rozepře v práci jsou normální, kde je ale únosná mez?

Při cestě za svým snem však můžete narazit na spoustu překážek.

Neúspěch k této cestě neodmyslitelně patří a myslím si, že spousta z vás s malým „zakopnutím“ počítá. Ale co byste tak úplně nečekali, jsou rozepře mezi vámi a vašimi kolegy. Rozepře v práci jsou normální, avšak co když tyto neshody zapříčiní právě vaše motivace? Zdá se vám to divné? Ať už je to zvláštní jakkoliv, děje se to dennodenně velkému množství lidí po celém světě.

A co mám vlastně na mysli?

Pracujete ve společnosti, kde máte určitou pracovní náplň. Své úkoly si plníte poctivě, dodržujete deadliny a často přicházíte s novými nápady a vylepšeními. Zkrátka děláte vše pro to, aby to, co děláte dobře fungovalo a firma prosperovala. Postupem času zjistíte, že se to dá dělat jinak a líp, a začnete se dostávat i do jiných oblastí vaší práce, o které se vám při nástupu ani nezdálo. Váš entusiasmus do práce je tak velký, že si toho začne všímat i váš nadřízený. Vaší produktivity a zapálení si cení a dává vám právě ty příležitosti, které si zasloužíte. Postupem času dosáhnete třeba i na zvýšení vašeho platu.

Všechno zdá se perfektní. Šéf vám věří a vy si pomaličku, krůček po krůčku vyšlapáváte svou cestu. Do teď jste si mysleli, že vztah s kolegy je zcela v pořádku. Pokud potřebují s něčím pomoci, vy pomůžete, rádi si s nimi povykládáte o jejich soukromí a sem-tam prohodíte nějaký vtípek. Postupem času si ale začnete všímat malých detailů, které nakonec rozpoutají velkou věc. Nikdy by vás nenapadlo, že vaše motivace je časovaná bomba.

Nevraživost mezi kolegy se rodí nenápadně, ale jistě

Začne to rozpačitými pozdravy po příchodu do práce, méně komunikace a naprostým tichem po příchodu do místnosti. Co se to děje? V hlavě se vám honí myšlenky, zdali jste něco neprovedli, o někom neřekli, nebo neudělali v něčem chybu. Týdny a měsíce ubíhají a situace ve firmě je stále stejná, ne-li horší. Do práce se vám nechce a začínáte do ní chodit s odporem. Při každé myšlence na ní a na vaše kolegy, se vám obrátí žaludek a polije vás studený pot. Vaše pracovní nasazení rapidně klesá a vy přemýšlíte o tom, že práci změníte.

Proč se tyto situace vůbec dějí?

Důvodů, proč se tyto situace dějí, může být hned několik. Závist kolegů, kteří jsou ve firmě mnohem déle a dělají prakticky den co den stále to samé, žárlivost, že si vás šéf všímá víc anebo že ve vás vidí určitý potenciál. Možná si myslí, že vaše zvednutí platu není spravedlivé. Anebo jste prostě jen pro vaše kolegy konkurence, která je teoreticky ohrožuje.

Co tedy s tím?

Nejlepším řešením je rozpoznat možný konflikt již na samém počátku a nenechat jej, aby se rozvinul. Daný konflikt řešte pouze a jen s osobou s kterou konflikt máte, ne s ostatními kolegy. Jinak budete za drbnu a celé situaci to absolutně nepomůže. Naopak, docílíte pouze toho, že ještě ztratíte v očích ostatních kolegů důvěryhodnost a místo toho, abyste vztahy urovnali, docílíte zhoršení již tak vyhrocené situace. Pokud se problém vyřešit nepodaří, snažte se alespoň zmírnit jeho průběh a uchránit sebe i ostatní od následků, které může napáchat.

Ať už se problém podaří vyřešit či nikoli, mějte na paměti tyto věci:

Zůstaňte sami sebou

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří velmi těžko nesou právě tyto stresové situace, tak si můžete být jisti, že příštích pár týdnů nebude snadných. Jen těžko se srovnává s tím, že vás někteří z kolegů nemají rádi. Nicméně, zkuste se přes to dostat. Není to lehký úkol, ale pokud se vám to podaří, dostanete se zase o krok blíž k úspěchu. Myslete na to, že nejdůležitější je výsledek vaší odvedené práce. To všechno děláte pro sebe, a ne pro vaše kolegy.

Nemají vás rádi? Jejich smůla, vy jste nic špatného neudělali. Přece to, co ve vás je, to nadšení a touhu něco dokázat, neumlčíte jen kvůli pár kolegům, kteří evidentně nemají co jiného na práci. Soustřeďte se pouze na sebe a na svoje cíle a jděte si za nimi, bez ohledu na to, co si myslí zbytek firmy.

Soustřeďte se na to důležité

Se závistí se budete potýkat celý život a rozhodně by to neměla být věc, která vás zpomalí nebo úplně zastaví. Kdyby závist nešlo překonat, není velkých osobností – dodnes by totiž dělali pouze to, co po nich chtěli ostatní. Nedělejte kolegům naschvály a rozhodně o nich netvrďte nic špatného. V konečném důsledku byste byli jen sami proti sobě. Žijte pouze vlastní život a dělejte vše pro to, aby vám jej nikdo neznepříjemňoval. Obklopujte se lidmi, kteří ve vás věří a mají vás rádi, protože jen s takovými lidmi má cenu trávit svůj volný čas. To vám dodá sílu pokračovat v tom, co jste už začali.

A proto, nenechte se odradit lidmi, kteří vám za to nestojí. Nedovolte, aby vás někdo zastavil, nebo abyste začali pochybovat o sobě samém. Žijete svůj život a dělejte věci, které vás naplňují, abyste jednou mohli žít váš sen.

Já a celý team Já to dokážu.cz ve vás věříme!

Autor: Barbora Veselá

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.