Home Osobní rozvoj Pátek není malá sobota
Pátek není malá sobota

Pátek není malá sobota

0
0

Z průzkumů vyplývá, že jsme nejméně pracovití v pátek. Většina z nás hodinu a půl práce vypouští. Poslední pracovní den obecně považujeme za den relaxace, přitom pátek má z pohledu time managementu obrovský význam.  Proč a co vše udělat v pátek, abychom měli klidný víkend a pohodové pondělí?

Lidé nejsou stroje

Nebudeme ztrácet čas tím, abychom přišli na kloub tomu, proč jsou zrovna v pátek mnozí z nás demotivovaní a raději řeší soukromé záležitosti nebo si prostě jen tak surfují na internetu, než aby se věnovali tomu, čemu se věnovat mají – práci. Zkrátka a dobře nejsme stroje a zejména při duševní činnosti se jen těžko dokážeme celou dobu stoprocentně věnovat pouze svým povinnostem. Pokud pracujeme sami na sebe, pak za naši páteční prokrastinaci přebíráme plnou zodpovědnost, jenže pokud jsme zaměstnanci, je pochopitelné, že nám šéf nechce platit za to, že máme nohy na stole. Nicméně bez ohledu na to, jestli jsme sami sobě šéfem nebo ne, pátky bychom měli věnovat řešení drobnějších úkolů, menších nedodělků a snažit se uzavřít týden celkovým shrnutím.

Uzavřete, co můžete

Pátek je ideální k tomu, abyste uzavřeli vše, co jen půjde. Znamená to, že musíte sedět v práci v pátek přesčas? Nemusíte. Skončete své projekty v rámci svých možností a připravte k nim poznámky pro své kolegy o tom, kde přesně jste u projektu skončili, co je splněno a co bude ještě potřeba. V pátek je vhodný den i k tomu, abyste vyřídili spíše drobné, méně důležité e-maily.

Zhodnoťte uplynulý týden

Do diáře nebo poznámkového bloku si napište, co všechno jste za uplynulý pracovní týden stihli vyřídit, co se vám povedlo a zároveň si tam poznamenejte, co jste naopak nestihli nebo se vám nepodařilo tak, jak jste si představovali. Díky tomu získáte dokonalý přehled o úspěšnosti týdne a naučíte se lépe pracovat s časem. Kromě toho vám to dodá klid a zbaví vás to stresu.

Určete si priority na další týden

Po zhodnocení uplynulého týdne si najděte čas také na stanovení cílů na nadcházející pracovní týden. Stanovte si 2–3 větší cíle, kterých chcete dosáhnout. Díky tomu budete hned v pondělí ráno vědět, co je pro vás prioritou a budete tomu moct přizpůsobit program celého týdne. Programem se přitom myslí nejen ten pracovní, ale třeba i volný čas strávený s rodinou.

Nezapomínejte na motivaci

Pokud jste článek dočetli až sem, možná si říkáte, že jsou to sice dobře míněné rady, ale jejich realizace může být v některých případech náročná. Dokopat se v pátek k extrémním výkonům vám prostě nejde. Předně je třeba říct, že nemusíte podávat žádné extrémní výkony. Pátek může být lehce relaxační, nicméně zavřít počítač, udělat si kávu a s čistým svědomím odpočívat, by měl člověk opravdu až když udělá alespoň to nejzákladnější a zorganizuje si pracovní záležitostí na pondělí. Pokud máte i s tímto problém, zkuste sami sebe motivovat různými pomůckami, jako jsou barevné papírky, zvýrazňovače apod. Motivace musí být vidět! Podtrhněte si v diáři úkoly, které je potřeba během pátku splnit. Vyzkoušejte motivační hesla. Najděte, co na vás doopravdy zabírá.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.