Home Osobní rozvoj Osobní růst Proč neumíme říct druhým NE
Proč neumíme říct druhým NE

Proč neumíme říct druhým NE

0
0

Nikdo z nás nechce být odmítnutý a spousta z nás druhé odmítnout neumí. Jenže strach říct druhému ne, nás často přivádí do situací, ve kterých být nechceme. Proč se bojíme říkat ne? Má to snad něco společného s naší sebedůvěrou?

Zásadní problém introvertů

S odmítnutím má nejčastěji problém méně společenský introvert, pro kterého je charakteristické, že čerpá energii ze svého vnitřního světa a přemíra vnějších podnětů ho může vyčerpávat. Introvert se bojí, že se před ostatními znemožní, zároveň s tím má stálou potřebu dělat druhým radost, takže na různé žádosti odpovídá ze strachu ano. Bojí se, že kdyby odmítl pomoc sousedovi se stěhováním, i když je po noční a čeká ho další směna, bude zavržen. Introvert totiž není jen člověk, který touží po samotě. Velice často touží po tom, aby se ostatním líbil a měli ho rádi.

Lhářem snadno a rychle

S odmítnutím druhých mají problém nejen introverti, ale i lidé, kteří se neodvažují říct ne, protože nechtějí druhé zranit. Bohužel velmi dobře vědí, že svůj slib vlastně nejsou schopni splnit. Třeba může nastat situace, kdy člověk někomu slíbí, že s ním půjde v pět do kina a zároveň někomu jinému slíbí, že s ním kolem půl sedmé povečeří, i když se restaurace bude nacházet na opačné straně města než kino. V takových případech člověk riskuje nejen to, že ho ostatní nebudou mít rádi, ale především riskuje, že ztratí důvěryhodnost. Ostatní ho budou považovat za lháře.

Na vině je malé sebevědomí

Nemalou měrou se na tomto typu uvažování („nemůžu říct ne“) podílí i vlastní sebedůvěra. Člověk, který se bojí důsledku, které může jeho odmítnutí mít, má obvykle nízké sebevědomí. Takový člověk není schopný naslouchat potřebám druhých ani přihlížet k vlastním potřebám a podle nich odpovědět, což může způsobit mnoho problémů. Pokud máte pocit, že nízké sebevědomí je i u vás důvodem toho, proč neumíte říct ne, zkuste netradiční tipy, jak si zvýšit sebevědomí.

Staňte se svobodným člověkem

Naučit se říkat druhým ne, může být zpočátku těžké, ale jakmile si tuto schopnost osvojíte, stanete se svobodní a ochráníte tím sami sebe. K tomu, abyste dokázali druhého odmítnout, vám může pomoct jednoduché cvičení. Věnujte čas meditaci, pozorujte své dýchání, fyzické pocity a okolí. K tomuto cvičení se nejlépe hodí běh v přírodě, ale můžete ho provozovat klidně i doma při vaření. Důležité je zaměřit se na své tělo, napětí svalů a emoce. Pokaždé, když vás pak někdo o něco požádá, dejte si čas s odpovědí. Zvažte okolnosti, vyjádřete své emoce (slušným způsobem), specifikujte řešení a vyvoďte z toho důsledky a závěry.

Ano nebo ne?

Jestliže něco odmítnete, neznamená to, že jste špatný člověk. Není vaše povinnost vyjít pokaždé všem a všemu vstříc, na druhou stranu nic se nemá přehánět. Jakmile si osvojíte slovíčko NE, neznamená to, že slovo ANO máte ze svého slovníku zcela vypustit. Neříkejte ne pořád a automaticky. Odmítnutím sice chráníte sami sebe, ale vždy se snažte dobře naslouchat svému tělu, svým pocitům, jestli zrovna není ta chvíle, kdy můžete říct ano. Třeba dobrému příteli v nouzi.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.