Home Osobní rozvoj Udělejte si zábavnější Velikonoce podle tradic jiných zemí
Udělejte si zábavnější Velikonoce podle tradic jiných zemí

Udělejte si zábavnější Velikonoce podle tradic jiných zemí

56
0

Rádi byste oslavili Velikonoce v jiném stylu než doposud, ale nechcete se úplně vychýlit od velikonočních zvyků? Nechte se inspirovat zvyky, které u nás nejsou běžné. V zahraničí se Velikonoce slaví vždy trochu jinak, a tak pojďme nahlédnout, jak to slaví lidé mimo Českou Republiku.

Sousední Německo

V Německu, přesto že je to náš sousední stát, jsou Velikonoce pojaté úplně jinak. V neděli, před Velikonočním pondělím, rozdává zajíc dětem vejce, která pak v pondělí děti hledají v trávě. Velikonoce jsou v Německu jedním z největších svátků. Jsou téměř na úrovni Vánoc. Navíc mají svátek nejen v pondělí, ale také na Velký pátek.

USA – zajíček v noci schovává vajíčka

Také ve Spojených státech jsou Velikonoce brány hodně jako náboženské svátky. Američané navštěvují kostely a mše. V sobotu večer se zdobí vajíčka a schází se rodiny a nejbližší známí. V neděli ráno je pak děti hledají po domě či na zahradě.

Norsko – velikonoční detektivky

Tak, jako se o Vánocích pouštějí pohádky, v Norsku se na Velikonoce pouštějí zase detektivky. Je to opravdu zajímavá tradice. Norové berou řešení vražd jako velikonoční zvyk. Kromě lyžování na horách a zdobení vajíček sledují detektivky. Televize je vysílají, noviny tisknou a vychází také velké množství detektivních knih.

Velká Británie – hra na výkupné

V Anglii mají už před Škaredou středou tzv. Palačinkové úterý, kdy si všichni připravují k jídlu palačinky. Konají se také palačinkové závody, kdy ženy závodí a v rukou mají pánev s palačinkou. Děti o Velikonocích také hledají vajíčka a různé dobrůtky. Když nějakou najdou, rovnou ji snědí!

Ve Velké Británii (stejně jako v USA) se ženy nešlehají. Tradičně však ženy přivazují muže k židli a požadují po nich drobné jako výkupné, aby je pustili. Druhý den pak zase muži přivazují k židli ženy a neodvážou je, dokud nedostanou polibek.

Ať už tedy máte nebo nemáte rádi Velikonoce, můžete si zvyky doma sami změnit, a prožívat tak Velikonoce s radostí! Zkombinujte si klidně všechny tradice! Nazdobte vajíčka, zabavte děti hledáním, navštivte ty, které milujete! Zajeďte si třeba na lyže a večer si pusťte dobrou detektivku! Vždyť svátky se mají slavit a ne jen slepě následovat tradice, které všem nemusí vyhovovat!

 

Aneta Gregorová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.