Home Osobní rozvoj 6 důvodů proč meditovat a jak to dělají v Googlu – 2. část
6 důvodů proč meditovat a jak to dělají v Googlu – 2. část

6 důvodů proč meditovat a jak to dělají v Googlu – 2. část

0
0

Pochopil jsem, že stačí opravdu málo, aby vám pár minut denně změnilo pohled na život a uvědomili jste si, jaký má naše mysl potenciál. To “málo” znamená zhruba dva týdny, kdy budete pár minut denně věnovat soustředěním se na vaše tělo a váš dech, anebo jednoduše na to, co právě TEĎ děláte.

V první části tohoto článku jsme psali o přínosech meditace pro váš osobní i profesní život. Nyní se zaměříme na praktický návod, jak meditovat, krok za krokem.

Geniálně to vysvětluje autor mé oblíbené knihy „Hledej ve svém nitru„, Chade-Meng Tan, jeden z prvních zaměstnanců společnosti Google, který v této firmě zavedl kurz emoční inteligence. Tento „zábavný chlapík z Googlu“ pomohl nespočtu lidí nalézt nejenom vnitřní klid, ale i zvládat lépe svojí práci a být produktivnějšími.

Cílem meditace je umět přenést to, co se při ní naučíte, do běžného života – být v každém okamžiku maximálně bdělý a umět naplno prožívat přítomný okamžik, při jakékoliv činnosti. Tento „způsob prožívání“ se nazývá Mindfulness.

Jak na to

Možná se vám následující kroky budou zdát až moc snadné na to, aby to mělo vůbec nějaký efekt, ale není to tak. Pochopíte to sami, když zvládnete pár prvních cvičení.

Co k tomu budete potřebovat:

  • Klidné místo, kde budete mít chvíli soukromí, a kde vás nebude nikdo rušit*.
  • Pár minut volného času – 2 minuty stačí, dokonce i méně.

* Začínáte nejprve sami v soukromí, na klidné místě, ale již brzy pochopíte, že se dá meditovat například za chůze a při jakékoliv činnosti. Přínos je stejný, odlišnost je pouze v náročnosti.

Vaším cílem bude jednoduše soustředit se na váš dech. Kdykoliv mysl odskočí jinam, lehce ji přivedete zpět k dýchání. Takhle prosté to je, bohužel ale už ne tak jednoduché. Tedy alespoň ne pro ty, kteří s meditací začínají.

Teď k samotnému cvičení.

1. Zaujměte pohodlnou polohu.

Ideální poloha je v sedě na židli, nekřižte nohy ani ruce. Pokud chcete, můžete se klidně opřít – opravdu o nic nejde, to podstatné teprve přijde. Dlaně položte třeba volně na stehna, jak je vám to příjemné. Opravdu není třeba zaujmout žádný speciální sed či leh, bude vám stačit být v takové poloze, kdy se budete cítit uvolněně. Pozice lotosového květu u mne toto kriterium rozhodně nesplňuje :)

2. Začněte dýchat zhluboka, zklidněte svou mysl.

Můžete to brát jako takovou zahřívací fázi – přípravu. Běžný den plný povinností je jako šílená jízda autem rychlostí 180 km/hod. Teď potřebujete zpomalit tak na 50 km/hod. Nechte vaše myšlenky proplouvat hlavou, aniž byste jim věnovali přehnanou pozornost. Klidně a zhluboka dýchejte, uvolněte se.

Představte si, že je vaše mysl dům, dveře jsou dokořán a kdokoliv může vstoupit. Nějaká myšlenka “vejde” dovnitř, pozdravíte ji a necháte ji v klidu odejít. Smyslem meditace není s myšlenkami v průběhu cvičení bojovat a snažit se je vyhnat ven z hlavy “násilím” – takhle to nefunguje.

3. Soustřeďte se na dech.

V předchozím kroku jste se měli zklidnit – zpomalit, abyste připravili půdu pro zbylou část cvičení. Pokud jste ve druhém kroku vaše myšlenky pozorovali a nechali je odplynout, teď půjde o to přenést pozornost k vašemu dechu a neustále se k němu vracet. Tento krok rozebereme trochu více do hloubky a řekneme si pár tipů.

Důležitá poznámka: Při dýchání by se vám neměly zvedat ramena, dýchejte do břicha a pouze tak, jak je vám to příjemné. U meditace nemusíte mít zavřené oči, pokud je vám příjemnější cvičit s otevřenýma očima, pokuste se dívat někde metr před sebe “do vzduchu”, snažte se nepoutat zrak k nějakému konkrétnímu bodu nebo předmětu.

Zpátky k myšlenkám.

Dýchejte a kdykoliv vaše pozornost sklouzne od dechu kamkoliv jinam, uvědomte si to a lehce přeneste svou pozornost zpátky k dýchání.

Není to jednoduché – hlavou se vám přes den honí a bombarduje vás tisíce myšlenek, je to jako letecký nálet, kterému je těžké se ubránit. Nebojujte s nimi! Hodně mi pomohlo najít si „pomocné berličky”, ke kterým se vracím, když moje mysl uteče pryč. Vyzkoušejte následující jednoduché tipy pro meditaci:

  • Při soustředění se na váš dech si v duchu při nádechu říkejte “nádech”, při výdechu “výdech”.
  • Soustřeďte se na vaše tělo – můžete pozorovat, jak se vaše břicha při dýchání zvedá a klesá, jak vám proudí vzduch kolem nosních dírek, jak do vás vzduch vstupuje, plní vaše plíce a při výdechu vystupuje pomalu ven.

Snažte se ale, abyste těmto berličkám – vašemu tělu a tomu “jak dýchá” – věnovali pozornost obrazně řečeno na pozadí. Primárním cílem je zklidnit vaši mysl a souznít s vašim dýcháním – soustředit se pouze na něj.

Důležitý vhled: Uvědomte si, že myšlenky vstupující do vaši hlavy jsou nezbytnou součástí cvičení! Kdykoliv se vám podaří uvědomit si, že jste upnuli pozornost na něco jiného a vrátíte se k dechu, je to jako byste v posilovně zvedli činku – jedině tak posílíte vaše svaly a budete silnější. Při meditaci na stejném principu posilujete část mozku odpovědnou za prožívání emocí.

Upozornění: Správné cvičení je i o správném odhadu vašeho rozpoložení. Pokud prostě nejste schopni, ani za pomocí berliček, svou pozornost k dechu vracet, přestaňte a zkuste si čas na cvičení udělat jindy. Cvičení by se vám jinak mohlo zprotivit.

A uvědomte si, že i dva nádechy a výdechy, během kterých vaše mysl nesklouzla jinam, jsou v první fázi velkým úspěchem! U mne se efekt dostavil již po dvou týdnech.

Pokud vás téma zaujalo a chcete se o něm dozvědět více, doporučuji shlédnout následující video o tom, jak a proč zavedl „meditační praxi“ Google, v podání jednoho z jejich prvních zaměstnanců, již zmiňovaného Chade-Meng Tana. Jeho knihu „Hledej ve svém nitru“ mohu vřele doporučit – dokáže vám změnit život. Její ukázku naleznete pod tímto odkazem.

V první části tohoto článku jsou popsány přínosy meditace v osobním i profesním životě.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.